Danas se obilježava blagdan Svih svetih, jedan od najvažnijih dana u katoličkom kalendaru, posvećen sjećanju na sve svece i mučenike, kako priznate, tako i one nepoznate, koji su živjeli i umrli u vjeri. Na ovaj dan, vjernici diljem svijeta okupljaju se u molitvi i posjećuju groblja, izražavajući poštovanje i prisjećajući se svojih voljenih koji su preminuli.
Povijest blagdana
Blagdan Svih svetih ima svoje korijene u ranoj kršćanskoj povijesti. U prvom stoljeću nakon Krista, Crkva je odredila određene dane za obilježavanje mučenika koji su dali život za vjeru, no tek u 4. stoljeću započinje organizirano slavljenje svih svetih. Prvi zapisi o blagdanu datiraju iz 609. godine, kada je papa Bonifacije IV. posvetio rimski Panteon Djevici Mariji i svim mučenicima te ustanovio blagdan Svih svetih.
U 9. stoljeću, papa Grgur IV. proširio je blagdan na cijelu Crkvu, a datum je postavljen na 1. studeni. Na taj način Crkva je htjela uključiti i one svece koji nisu imali posebne dane u liturgijskom kalendaru te ih sve okupiti u zajedničkom slavlju.
Običaji i tradicije
U Hrvatskoj, blagdan Svih svetih tradicionalno je dan kada obitelji posjećuju groblja kako bi uredile grobove svojih preminulih, položili cvijeće, zapalili svijeće i molili se za njihove duše. Groblja diljem zemlje ispunjena su cvijećem, najčešće krizantemama, koje simboliziraju besmrtnost i povezanost s pokojnicima. Znak upaljene svijeće predstavlja vjeru u uskrsnuće i vječni život.
Na ovaj dan, mnogi vjernici prisustvuju misama posvećenim svetima i mole se za pokojne duše. Iako je blagdan Svih svetih posvećen svetima, dan kasnije, 2. studenog, obilježava se Dušni dan, posvećen sjećanju na sve pokojne, koji možda nisu formalno proglašeni svecima, ali su također važni u životima svojih obitelji i zajednica.
U današnjem društvu, blagdan Svih svetih postaje prigoda za obiteljsku okupljanje, ali i za refleksiju o prolaznosti života. Odlazak na groblje, uz molitvu i sjećanje, podsjeća na važnost sjećanja na preminule i vrijednosti koje su nas naučili tijekom života.
Iako Svih svetih ima vjersku komponentu, običaji vezani uz posjećivanje groblja i prisjećanje na preminule postali su važan dio hrvatske kulture, neovisno o religijskom opredjeljenju.
Blagdan Svih svetih stoga je prilika ne samo za prisjećanje na svece i mučenike, već i za izražavanje ljubavi i poštovanja prema svim onima koji su nas napustili.