Gradsko vijeće Garešnice na svojoj posljednjoj sjednici donijelo je Odluku o davanju suglasnosti na pripajanje gradske tvrtke Voda Garešnica d.o.o. bjelovarskoj tvrtki Vodne usluge d.o.o. i ta je odluka pobudila veliko zanimanje građana koji se pitaju zašto je do toga došlo i što to znači za građane Garešnice koje je do sada gradska tvrtka opskrbljivala pitkom vodom iz arteških bunara u garešničkoj Gupčevoj ulici.

Kako doznajemo riječ je o zakonskoj obvezi reguliranoj Zakonom o vodnim uslugama. Naime, Vlada RH uredbom uspostavlja uslužna područja i određuju njihove granice, a uslužna područja se uspostavljaju na postojećim vodoopskrbnim područjima na kojima se isporučuje voda za ljudsku potrošnju od najmanje dva milijuna kubnih metara godišnje s mogućim odstupanjem od -10 posto. Nadalje, propisano je da će se vodne usluge na uslužnom području pružati putem jednog javnog isporučitelja vodnih usluga, a određeno je da će taj isporučitelj za područje na kojem se nalazi Grad Garešnica biti upravo bjelovarske Vodne usluge. Toj se tvrtki moraju pripojiti svi ostali isporučitelji vodnih usluga s tog uslužnog područja.

Gradska tvrtka Voda Garešnica nakon provedbe pripajanja, doznajemo, nastavila bi poslovati kao podružnica bjelovarske tvrtke Vodne usluge i to sa širokom autonomijom i djelokrugom rada približnih operativnih funkcija kao i do sada. Sve se to radi, piše u Zakonu, zbog efikasnijeg pružanja usluga vodoopskrbe i odvodnje, kao usluga od općeg interesa. Obzirom na zadržavanje istog nominalnog iznosa poslovnog udjela Grada Garešnice u Društvu preuzimatelja pripajanje neće imati financijski učinak na gradski proračun.

Izvor: 043 Bjelovarsko-bilogorski vjesnik