Na 19. sjednici Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije, vijećnici su imali priliku postavljati pitanja na aktualnom satu, no izostala je veća aktivnost u tom dijelu rasprave. Iznimka je bila nezavisna vijećnica Ines Šarić, koja je postavila pitanje vezano uz odluku o stipendiranju studenata s područja županije.
Vijećnica Šarić, jedna od najaktivnijih vijećnica na sjednicama, izrazila je zabrinutost zbog novog pravilnika o stipendiranju, posebno u vezi s visinom sredstava koja će biti dodijeljena studentima u nadolazećim akademskim godinama. Postavila je pitanje:
– Znamo li iznos koji će biti predviđen za akademsku godinu 2024./2025. za dodjelu stipendija? Dodala je kako je postavila pitanje na aktualnom satu kako bi skrenula pozornost na ovu važnu točku dnevnog reda. Istaknula je da bi bilo korisno da svi vijećnici detaljno pročitaju novi pravilnik o stipendiranju prije nego što se dođe do rasprave o toj točki, naglasivši:
– Ispada da po ovim trenutnim pravilima, novim koje bismo donijeli, jako malo studenata zapravo dobiva stipendiju, a studenti druge i treće godine su zakinuti zbog načina ocjenjivanja.
Na njezino pitanje odgovorila je resorna pročelnica Andrea Prugovečki Klepac, pojasnivši da će točan iznos stipendija za 2025. godinu biti poznat kada se donese proračun za tu godinu. Za sada, prema proračunu za 2024., planirano je 150.000 eura za stipendije.
– Trenutno je aktivno 56 stipendista, od kojih 31 prima stipendiju u iznosu od oko 133 eura, dok studenti medicine primaju 398 eura mjesečno, rekla je Prugovečki Klepac, dodajući da je predviđena alokacija od 150.000 eura dostatna za trenutne potrebe.
– U ovoj odluci smo uveli određene kriterije kojima studenti viših godina ne bi bili zakinuti u odnosu na studente prve godine studija, zaključila je pročelnica.
Međutim, vijećnica Šarić nastavila je izražavati zabrinutost tijekom rasprave o novoj odluci o stipendiranju, ističući niz problema u pravilniku. Istaknula je kako novi pravilnik omogućuje malom broju studenata da ispune uvjete za stipendiju, dok su studenti druge i treće godine studija posebno zakinuti zbog načina bodovanja. Također je ukazala na nejednakost u visini stipendija između studenata medicine i ostalih studenata, kao i na neadekvatnost socijalnih kriterija u odnosu na stvarne životne troškove.
Pročelnica Prugovečki Klepac ponovno je odgovorila na kritike, ističući da je novi pravilnik rezultat iskustava iz prošle godine kada su stipendije prvi put dodjeljivane putem digitalnih prijava.
– Vidjeli smo da postojeći dokument zahtijeva doradu kako bi sustav bio transparentniji i pravedniji. Uveli smo izmjene koje su prošle kroz povjerenstvo i smatramo da kriteriji nisu preoštro postavljeni. Studenti viših godina sada imaju više bodova jer smo prepoznali da ocjene na fakultetu, pogotovo na višim godinama, teže dolaze, objasnila je pročelnica.
Rasprava o stipendijama zaključena je s naglaskom na potrebu prilagodbe kriterija kako bi svi studenti imali jednaku šansu za stipendiju, uz napomenu da će se prilikom donošenja proračuna za 2025. razmotriti eventualno povećanje sredstava za stipendiranje, ukoliko bude mogućnosti.
– Teško je obuhvatiti sve specifične slučajeve, ali trudimo se da sustav bude što pravedniji i transparentniji, zaključila je Prugovečki Klepac.