Svake godine, 22. srpnja, Čazma obilježava Dan grada, no unatoč trudu i bogatom programu, interes građana za ta događanja sve je manji, dok nezadovoljstvo u vezi s organizacijom raste. Turistička zajednica Grada Čazme, koja je zadužena za organizaciju, osigurala je niz kulturnih, zabavnih i sportskih aktivnosti tijekom cijelog mjeseca srpnja, no čini se da to nije dovoljno da privuče veći broj posjetitelja.
Posljednje dvije godine izazvale su val nezadovoljstva zbog izbora izvođača. Prošlogodišnji koncert Lidije Bačić, najavljen kao glavna atrakcija, nije privukao značajan broj gledatelja, a mnogi su se pitali zašto je isti izvođač ponovno pozvan, budući da je već nastupala prilikom otvorenja bazena u Čazmi godinu dana ranije. Ni ovogodišnja proslava nije prošla bez problema. Planirana su dva koncerta, grupa Pravila igre održala je svoj koncert pred malobrojnom publikom, dok je koncert Damira Urbana otkazan zbog loših vremenskih uvjeta. Kritike su bile usmjerene prema izostanku šatora na trgu, koji bi omogućio održavanje koncerata i po lošijem vremenu.
Oporbeni vijećnici Igor Grčić i Kristijan Marinić na sjednici Gradskog vijeća prenijeli su nezadovoljstvo građana, istaknuvši kako je postavljanje šatora moglo osigurati nastavak programa bez obzira na vremenske prilike. Gradonačelnik Dinko Pirak odgovorio je na te primjedbe, priznavši da komentari građana odražavaju stvarne probleme, ali je naglasio i širi kontekst organizacije proslave.
– Da, komentari građana su takvi, a i vremenski uvjeti nisu nam išli na ruku. Što se tiče izvođača, uvijek će biti onih koji smatraju da nema dovoljno programa za mlade ili za starije. Očito ćemo morati više slušati želje građana u vezi izbora izvođača. Ipak, ja sam ovdje dugo i možda sam subjektivan, ali kroz godine smo imali širok raspon izvođača, od Parnog valjka, Halida Bešlića do Severine i drugih poznatih imena, kazao je Pirak.
Pirak se osvrnuo i na raznolike želje različitih dobnih skupina, naglasivši kako bi se program trebao bolje prilagoditi potrebama šire publike.
– Mladi imaju svoje prijedloge, stariji svoje, no jasno je da ćemo morati bolje uskladiti program kako bismo zadovoljili šire potrebe. Ne možemo reći da nije bilo raznolikih sadržaja. Slažem se, možda smo trebali razmotriti i druge izvođače, kao i pitanje šatora. No, šatora nema ni na Bučijadi u Ivanić-Gradu, pa se svejedno održi.
Gradonačelnik je također komentirao pitanje financiranja, rekavši kako je bilo pokušaja štednje zbog visokih cijena izvođača, ali da će standard u budućnosti ostati isti, dodavši kako se mora riješiti i problem nezainteresiranosti građana.
– Ne bih rekao da nije bilo događanja – naprotiv, bilo ih je mnogo, posebno u organizaciji naših udruga. No, pitam se, dragi Čazmanci, gdje smo mi bili? Jesmo li došli na ta događanja? Možda nam se činilo nezanimljivo, ali jesmo li prisustvovali, primjerice, kotlijadi? Više je bilo ljudi iz drugih krajeva nego nas, istaknuo je Pirak te napomenuo kako su slični trendovi primijećeni i kod Biološkog kupališta i Medjama, gdje su posjetitelji većinom iz drugih gradova.
Pirak se posebno osvrnuo na usporedbu s Ivanić-Gradom, gradom koji je, prema njegovim riječima, uspio izgraditi snažnu povezanost s manifestacijama poput Bučijade, dok se Čazma bori s apatičnošću svojih građana.
– Ivanić živi s Bučijadom. Imaju kremšnite od buče, restorani, kafići, svi se vežu uz tu temu i nitko im ne treba govoriti da to rade. S druge strane, kod nas se čini da unatoč naporima organizatora, građani ne pokazuju dovoljno interesa.
Unatoč kritici, Pirak je najavio kako će u budućnosti pokušati više uvažavati prijedloge građana te raditi na poboljšanju organizacije događanja.
– Morat ćemo poraditi na organizaciji, ali i na promjeni našeg mentaliteta. Grad čine ljudi, a događanja bi trebala biti prilika za okupljanje i zajedništvo, zaključio je Pirak.