U Gradskom muzeju Bjelovar, 12. rujna, otvara se izložba pod nazivom “Unutarnja sloboda” koja prikazuje dio privatne zbirke bjelovarskog kolekcionara Petra Smiljanića. Ova zbirka, koja obuhvaća djela moderne, avangardne i suvremene umjetnosti iz Hrvatske i regije, ističe se izuzetnom kvalitetom i raznolikošću eksponata, uključujući slike, skulpture, instalacije, fotografije, plakate, časopise i autorske knjige.

Na konferenciji za novinare, gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak, Petar Smiljanić i ravnateljica Gradskog muzeja Marijana Dragičević najavili su otvaranje izložbe. Hrebak je izrazio ponos što se Bjelovar može pohvaliti ovakvom kolekcijom, koja po svojoj vrijednosti i specifičnosti prelazi granice Hrvatske. Naglasio je važnost Smiljanićeve zbirke ne samo za Bjelovar, već i šire, ističući kako je izložba “Unutarnja sloboda” prilika da grad privuče posjetitelje iz drugih dijelova Hrvatske i regije.

– Kad mi je gospodin Smiljanić prvi put predstavio svoju kolekciju, postao sam svjestan da je riječ o izuzetno vrijednoj zbirci, rijetkoj ne samo u Hrvatskoj, već i izvan nje, rekao je Hrebak.

Također je istaknuo kako Bjelovar nastoji postati atraktivnija turistička destinacija, a ovakvi kulturni događaji pridonose tom cilju.

– Razmišljamo i o stalnom postavu ove zbirke, kako bi ljudi dolazili u Bjelovar s ciljem da vide ovu specifičnu i rijetku kolekciju, kazao je Hrebak, dodajući da je kulturna ponuda grada važan dio razvoja turizma.

Petar Smiljanić, kolekcionar koji više od 35 godina posvećeno skuplja djela iz područja avangardne i suvremene umjetnosti, istaknuo je kako je ova izložba presjek njegove kolekcije.

Petar Smiljanić

– Zbirka nikada nije bila javno prikazana, a zbog ograničenog prostora moći ćemo prikazati samo mali dio onoga što ona sadrži, rekao je Smiljanić. On je pojasnio kako zbirka uključuje ne samo likovna djela, već i konceptualne radove, knjige umjetnika, plakate i druge elemente suvremenog umjetničkog izričaja.

Smiljanić je objasnio da zbirka ima iznimnu osobnu vrijednost jer su mnoga djela bila kupljena u vrijeme kada suvremena umjetnost u Hrvatskoj nije bila prepoznata.

– Meni su te umjetnine neprocjenjive, jer su mi pomogle kroz najteže trenutke u poduzetničkom životu, istaknuo je.

Ravnateljica Gradskog muzeja Marijana Dragičević dodala je kako je ova izložba posljednja uoči početka radova na energetskoj obnovi muzeja. Izložba “Unutarnja sloboda” donosi jedinstvenu priliku da posjetitelji zavire u svijet suvremene umjetnosti kroz prizmu strastvenog kolekcionara, pružajući uvid u jednu od najbogatijih privatnih zbirki u Hrvatskoj.