Ambrozija, poznata i pod imenima limundžik ili fazanuša, predstavlja invazivnu korovsku biljku koja se može pronaći širom svijeta. Njeno cvjetanje traje od ljeta do jeseni, a proizvodi pelud koji često izaziva alergijske reakcije kod ljudi. Prema procjenama, u Hrvatskoj otprilike svaka deseta osoba pati od alergije na pelud ambrozije.

Kako bi se smanjio utjecaj ambrozije, potrebno je redovito uklanjanje ove biljke, dok se simptomi alergije mogu ublažiti prirodnim lijekovima.

Izgled i karakteristike ambrozije

Ambrozija je izuzetno otporna biljka koja se lako širi putem peludi na velike udaljenosti. Može se pronaći na različitim staništima, uključujući livade, polja, uz željezničke pruge, potoke, rijeke i napuštene prostore. Najčešće cvjeta od srpnja do rujna, a zbog svoje otpornosti, teško je potpuno uništiti. Biljka može narasti do visine od jednog metra, sa stabljikom koja nosi do 200 cvjetova. Listovi su jajoliki, s gornje strane tamnozeleni, dok su sa donje strane svjetliji i dlakavi. Zanimljivo je da se u prošlosti ambrozija koristila kao ljekovita biljka, za koju se vjerovalo da ima moć osiguravanja mladosti i dugovječnosti.

Suzbijanje ambrozije

Uklanjanje ambrozije treba obaviti prije početka njenog cvjetanja kako bi se spriječilo širenje peludi. Ova biljka ne predstavlja prijetnju samo ljudima, već i drugim biljkama u svojoj okolini, jer smanjuje biološku raznolikost. Najefikasnija metoda suzbijanja je mehaničko uklanjanje, uključujući čupanje zajedno s korijenom ili košenje.

Prepoznavanje alergije na ambroziju

Simptomi alergije na ambroziju slični su simptomima drugih alergija, a uključuju svrbež i iritaciju očiju, suzenje, iritaciju grla, curenje nosa, začepljenost, kihanje, smanjen osjet mirisa i okusa, te osip na koži.

Prirodne metode za ublažavanje simptoma alergije na ambroziju

Liječenje alergije na ambroziju obično uključuje lijekove koje propisuje liječnik, poput antihistaminika. Međutim, određene promjene u načinu života i korištenje prirodnih lijekova mogu dodatno pomoći. Preporučuje se izbjegavanje boravka na otvorenom u jutarnjim satima, kada je koncentracija peludi najviša, kao i za vrijeme sunčanih ili vjetrovitih dana.

Neki od prirodnih pristupa uključuju:

  1. Filtriranje zraka: Korištenje ventilatora, klima uređaja i HEPA filtera u usisavačima može smanjiti prisutnost peludi u unutarnjim prostorima. Također, važno je držati prozore zatvorenima za vrijeme visoke koncentracije peludi.
  2. Kapi za nos: Ispiranje nosa fiziološkom otopinom može pomoći u uklanjanju peludi koja se zadržala u nosu.
  3. Vitamini: Određeni vitamini, poput vitamina D, C, A i omega-3 masnih kiselina, mogu igrati ključnu ulogu u ublažavanju simptoma alergije.
  4. Izbjegavanje određene hrane: Hrana koja sadrži proteine slične onima u peludi ambrozije, poput lubenice, banane i meda, može pogoršati simptome alergije.
  5. Ulje crnog kima: Ovo ulje, poznato po protuupalnim svojstvima, može smanjiti simptome alergije. Preporučuje se početi s uzimanjem dva mjeseca prije cvjetanja ambrozije i nastaviti mjesec dana nakon.
  6. Čaj od koprive: Kopriva je prirodni antihistaminik pa se smatra učinkovitim saveznikom u borbi protiv tegoba dišnog sustava i peludnih alergija. Ljekoviti spojevi u koprivi djeluju tako da sprečavaju signale koji potiču stanice mastocite na lučenje histamina. Pijenjem čaja od koprive olakšat ćete si simptome poput curenja nosa, svrbeža očiju i kihanja, koji su rezultat upalnih procesa i otpuštanja histamina. Čaj od koprive možete piti dva do tri puta na dan, ili možete posegnuti za tinkturom od koprive. Za prevenciju alergije preporučuje se 20-30 kapi na dan popiti u vodi ili soku, dok se za liječenje koristi 20-30 kapi dva do tri puta na dan.