Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay

Obrtništvo je jedan od najstarijih oblika gospodarske djelatnosti. Obrtnici, kao nositelji obrtničke djelatnosti, često koriste tradicionalne metode i vještine koje se prenose s generacije na generaciju, kombinirajući ih s modernim tehnikama kako bi zadovoljili potrebe suvremenog tržišta. Uloga obrtništva u lokalnoj ekonomiji je neprocjenjiva. Kao okosnica mnogih lokalnih zajednica, obrtnici pridonose razvoju ekonomije kroz zapošljavanje, proizvodnju i pružanje specifičnih usluga koje često nisu dostupne od strane velikih korporacija. Obrtnici također obogaćuju kulturni identitet zajednice očuvanjem tradicionalnih zanata i vještina, dok istovremeno podupiru održivi razvoj putem lokalne proizvodnje i potrošnje. U ruralnim područjima, obrtništvo često predstavlja ključni izvor prihoda i zapošljavanja, što ga čini vitalnim za gospodarsku stabilnost i razvoj tih sredina.

Pored ekonomskog značaja, obrtništvo igra važnu ulogu u društvenom i kulturnom životu zajednice. Obrtnici često sudjeluju u lokalnim događanjima, sajmovima i festivalima, predstavljajući svoje proizvode i vještine te doprinoseći jačanju zajedničkog duha i identiteta. U svijetu gdje dominira masovna proizvodnja, obrtništvo ostaje simbol kvalitete, autentičnosti i kreativnosti, nudeći jedinstvene proizvode i usluge koje odražavaju osobnost i umijeće svojih kreatora. Obrtništvo je stoga ne samo ekonomski, već i društveni resurs koji oblikuje i obogaćuje naše lokalne zajednice.

Iako se obrtnici u većim gradovima suočavaju s izazovima poput visoke konkurencije i troškova, oni također uživaju u prednostima poput šireg tržišta i boljih resursa. S druge strane, obrtnici u manjim sredinama često imaju koristi od manjeg tržišnog pritiska i nižih troškova, ali se suočavaju s ograničenjima u pogledu tržišne veličine i pristupa resursima. Obje skupine obrtnika igraju ključnu ulogu u lokalnim ekonomijama, prilagođavajući se specifičnim uvjetima svojih okruženja kako bi osigurali opstanak i uspjeh svojih poslovanja.

U seriji tekstova koje ćete imati priliku pročitati u narednom razdoblju osvrnut ćemo se na obrtnike u čazmanskom kraju. S kakvim se problemima susreću, imaju li podršku lokalne zajednice, lokalne i regionalne vlasti, obrtničke komore, HZZ-a,  no i kako su se odlučili za obrtništvo i tko im je pomogao u prvim koracima.

Pozitivno za čazmanski kraj je da se Čazma našla među deset gradova s najvećim postotnim rastom obrtnika u odnosu na 1 000 stanovnika.  Čazma bilježi rast broja obrtnika od 15,63 %, što je svrstava među top deset gradova s najbržim rastom u Hrvatskoj kada se povećanje izražava u postocima.

Potpore za samozapošljavanje – vjetar u leđa novim obrtnicima

Ono što novim obrtnicima daje vjetar u leđa i zbog čega se mnogi odluče krenuti u obrtničke vode su mjere za samozapošljavanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Iz HZZ – Područnog ureda Bjelovar na pitanje koliko su ukupno zahtjeva za potpore za samozapošljavanje ove godine primili i koliko su ih pozitivno riješili odgovorili su kako je broj primljenih zahtjeva u 2024. godini,  181 na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Trenutno je 98 pozitivno odobrenih zahtjeva na području Županije, a od toga 85 potpisana Ugovora. Na području Grada Čazme ukupno je 6 zaprimljenih zahtjeva, od čega je 5 pozitivno riješeno, a 4 su potpisana Ugovora.

Prema broju odobrenih zahtjeva prema NKD djelatnosti je najviše iz područja građevinarstva i prerađivačke industrije te djelatnosti pružanja smještaja i pripreme i usluživanja hrane i ostale uslužne djelatnosti, navode uz HZZ-a.

Naravno da svi zahtjevi koje HZZ primi ne mogu biti pozitivno rijeešni, pa su zanimljivi i najčešći razlozi odbijanja zahtjeva za potporu za samozapošljavanje. Iz HZZ-a kažu da su to u najvećem broju slučajeva da osoba koja podnosi zahtjev nema obrazovanje i radno iskustvo koje je vezano uz osnovnu djelatnost, ima nepotpun poslovni plan te nerealno planirane prihode i troškove te neodrživost i nekonkurentnost sukladno poslovnom planu.

Potpore obrtnicima Bjelovarsko-bilogorske županije

Ovogodišnje mjere Bjelovarsko-bilogorske županije uključivale su nabavku novih i rabljenih strojeva i opreme, implementaciju obnovljivih izvora energije, poticanje certificiranja i uvođenja sustava kvalitete i uvođenje bike and bed standarda.

– Najveći interes od svih mjera, kao i posljednjih godina, bio je za mjeru nabavke novih i rabljenih strojeva i opreme. Za tu smo mjeru ove godine osigurali ukupno 120 tisuća eura, što je za 40 tisuća eura više nego prošle godine, rekao je bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić, početkom lipnja kada je dodijelio ugovore poduzetnicima i obrtnicima, ističući kako će i dalje nastojati povećavati sredstva za sve javne pozive kako bi se maksimalno pomoglo lokalnim poduzetnicima. Natječaji za implementaciju obnovljivih izvora energije, poticanje certificiranja i uvođenja sustava kvalitete i uvođenje bike and bed standarda, još uvijek su otvoreni do utroška sredstava, a početkom lipnja otvoreni su i natječaji za sufinanciranje uređenja proizvodno-poslovnih objekata i obrtničkih radionica te potpora za razvoj poduzetničke infrastrukture.  – Za te smo mjere osigurali ukupno 80 tisuća eura, kazao je župan Marušić.

Potpore gradova i općina

Gradovi u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji svojim obrtnicima pomažu financiranjem Udruženja obrtnika, pa tako npr. Grad Bjelovar s 14 tisuća eura sufinancira programe Udruženja obrtnika Bjelovar. Ta sredstva namijenjena su za nastup na sajmovima, stručnim skupovima, kongresima, sudjelovanje na seminarima, edukacijama, na gastro manifestacijama. Također, Ugovor uključuje i promotivne aktivnosti Udruženja obrtnika, natjecanje obrtnika te organizirana strukovna putovanja.

Grad Čazma je za potrebe Udruženja obrtnika Čazma izdvojio 2 tisuće eura, možda i malo preskromno s obzirom na rast broja obrta na gradskom području.

Grubišno Polje je za svoje poduzetnike osiguralo bespovratne potpore za poticanje razvoja malog i srednjeg poduzetništva, pa tako dodjeljuje potpore male vrijednosti poslovnim subjektima s područja Grada za 2024. godinu u iznosu od 40.000 eura.

Grad Daruvar je kroz Program poticanja poduzetništva i obrtništva na području Grada Daruvara u ovoj godini izdvojio 15 tisuća eura. Od ukupnog broja potpisanih ugovora, tri su namijenjena za početak obavljanja registrirane djelatnosti, dok se preostalih četrnaest odnosi na kupnju strojeva i opreme.

S ciljem poticanja razvoja mikro, malog i srednjeg gospodarstva Grad Garešnica i ove je godine osigurao bespovratne novčane potpore za jačanje konkurentnosti domaćih poduzetnika. Poduzetnicima početnicima potpore pri pokretanju gospodarske aktivnosti za nabavu strojeva, opreme i alata te uređenje poslovnog prostora isplaćuju se u visini 75 posto troškova (bez PDV-a), a najviše do 800 eura. Potpore za nabavu i ugradnju strojeva i opreme onima koji posluju duže od tri godine isplaćivat će se u visini 50 posto troškova, a najviše 1.300 eura.

Jesu li ove potpore poduzetnicima dovoljne? Kako se snalaze u lokalnoj ekonomiji i što očekuju u budućnosti, donosimo u seriji tekstova koje ćete imati prilike pročitati na Super portalu u narednim mjesecima. Saznat ćete kako se bore i preživljavaju mali poduzetnici u lokalnoj ekonomiji.

Autor: Robert Ruklić

Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz programa poticanja novinarske izvrsnosti.