U organizaciji udruge „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ i Koordinacijskog odbora projekta „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“, u Bjelovaru je obilježen Međunarodni tjedan dojenja pod sloganom “Premostimo razlike: podrška dojenju za sve”.

Pedijatrica Marija Čatipović koja već više od četvrt stoljeća neumorno radi na promociji dojenja, istaknula je važnost podrške dojenju. – Majčino mlijeko i majčino srce nemaju zamjene, naglasila je dr. Čatipović. Ona se osvrnula na uspjehe postignute u posljednjih 28 godina, zahvalivši Županiji na kontinuiranoj podršci.

– Sada će u rujnu biti 28 godina kako promoviramo dojenje i zaista smo ponosni na to. Zahvalni smo za pomoć Županiji i našeg čelništva koja nas prati i pomaže. Vidimo rezultate našeg rada, a čini mi se da nas ove godine ima više, unatoč tome što je srce ljeta i mnogi su na moru, izjavila je. Statistički podaci također potvrđuju napredak.

– Prije 28 godina, samo 60 posto majki dojilo je do prvog mjeseca, dok danas 90 posto majki isključivo doji do tog perioda. Također, do tri mjeseca, broj dojilja povećao se s 40 posto na 70 posto, a do šest mjeseci 50 posto majki isključivo doji, istaknula je, dodajući da su to stvarno odlični rezultati. Pohvalila je podršku medija, lokalnih institucija i srednjih škola koje su provodile edukacije.

– Mislim da se na području naše županije više ni jednoj majci ne bi moglo dogoditi da je netko pita zašto doji u parku ili restoranu. To je nešto na što smo ponosni, rekla je. Posebno je istaknula važnost podrške zajednice, od vrtića do baka i prijateljica, koja je ključna za uspjeh dojenja.

– Podrška je zaista važna u svim segmentima i na svim poljima. To je to premostimo razlike – podrška dojenju za sve, naglasila je i podsjetila da prema preporukama UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije, dojenje treba trajati do dvije godine ili dulje, ovisno o odluci majke i djeteta.

– Često ljudi pitaju što ako dojenje traje predugo. No, mi nemamo tih problema, već samo guramo naprijed. Prvih šest tjedana je najteže, ali duljina dojenja nije problem, zaključila je dr. Čatipović.

Obilježavanju Međunarodnog tjedna dojenja pridružio se i župan Marko Marušić.

– Još jednom čestitam doktorici Čatipović na svemu što je postigla tijekom svih ovih godina u promoviranju dojenja na najbolji mogući način. Dojenje je najzdravije i najprirodnije. Zato je važno podržati ovakve inicijative kako bismo srušili stereotipe i predstavili dojenje kao nešto najprirodnije i najzdravije za majku i dijete. Važno je uključiti zajednicu u rušenje tih predrasuda i pružiti podršku dojenju, kazao je Marušić.

Koliko je dojenje važno zna i Margarita Kukić, majka malenog Josipa.

-Jako sam željela dojiti s prvom bebom, a zatim je došla i druga. Ta želja nije nova, oduvijek sam htjela dojiti jer smatram da je to urođeno nama ženama i najbolje za bebicu, kaže Kukić. Međutim, Margarita je svjesna da stvari ne idu uvijek glatko.

– Beba ima određene skokove u razvoju, što je najteži period za dojilje. Beba tada zahtijeva više dojenja, mama je umorna i ne spava, i to je najveći razlog za prestanak dojenja. Ali, prošli smo kroz to. Imali smo teške trenutke, ali smo uspjeli, dodaje. Nažalost, još uvijek postoje predrasude o dojenju na javnim mjestima.

– Meni je to strašno. Ako je beba gladna, to je njezina osnovna potreba koja mora biti zadovoljena kao i kod odraslih, zaključuje Kukić.