Završen je ljetni upisni rok u srednje škole. Kako je prošao u srednjim školama Bjelovarsko-bilogorske županije kojima je Županija i osnivač doznali smo u razgovoru s resornom pročelnicom Andreom Prugovečki Klepac.

– Možemo reći da smo zadovoljni zato što je najveći dio škola u potpunosti popunjen u prvom upisnom roku. Pogotovo to vrijedi za srednje škole koje se nalaze u gradu Bjelovaru. Praktički u većini škola više nema slobodnih mjesta za drugi rok. Srednje škole koje su nam polivalentne škole,  u manjim gradovima kao što su Grubišno Polje,  Čazma i Garešnica, tu još ima nešto slobodnih mjesta. U gradu Daruvaru je još poneko slobodno mjesto u strukovnim školama. Tako da  sveukupno možemo reći da su rezultati upisa dobri. Ono s čim nismo  zadovoljni, to je da Srednja škola Čazma ipak ove godine nije uspjela upisati odjel Opće gimnazije zbog izrazito malog broja učenika koji su se prijavili u tom prvom roku, rekla nam je Prugovečki Klepac kojoj smo postavili pitanje što bi se trebalo napraviti da se pobudi interes za gimnaziju u Čazmi i treba li Srednja škola Čazma razmišljati o novim smjerovima?

– Pa svakako treba razmišljati o novim smjerovima. Znam da je već nakon 2022. godine, kada je Ministarstvo u proljeće već imalo ideju da se gimnazija u Čazmi ne upisuje i nakon intervencije župana i očuvanja gimnazije, bilo je pokušaja da se dobije suglasnost za smjer poslovni tajnik, no, međutim, to se na kraju nije dogodilo. Sigurno da odgovor na to nije jednoznačan i sigurno ćemo tražiti i neka očitovanja škole i da vidimo u kom smjeru dalje, jer svakako ovakva situacija nije dobra.

Dobija se dojam da  Srednja škola Čazma  nekako najviše prst krivnje usmjeruje prema roditeljima koji dopuštaju svojoj djeci da nastavljaju školovanje  u Bjelovaru i Ivanić-Gradu. Imate li  komentar na to?

– U svakom slučaju živimo u slobodnoj državi gdje svatko procjenjuje u kom pogledu i u kojem smjeru će se netko dalje razvijati, u koji smjer će se upisati. Živimo u vrijeme gdje dijete da bi upisalo fakultet, mora položiti državnu maturu, pa sigurno se roditelji rukovode i tom činjenicom. No, međutim, ne bih zapravo rekla da su samo roditelji i učenici krivi. Mislim da to treba s više aspekata sagledavati.

Porazan je i podatak da je samo 12 osmaša iz Osnovne škole Čazma upisalo Srednju školu Čazma.

– Pa, evo, ja moram reći da već nakon te 2022. godine usmjeravali smo da škola mora više truda učiniti, da mora zapravo biti otvorenija, da treba  na neki način predstaviti svoje programe i svoje rezultate, ne samo u Osnovnoj školi Čazma, nego i u svim školama u okolici. Da li se to ove godine dogodilo? Ja to ne mogu komentirati, ne znam. Ali u svakom slučaju nešto nije dobro ako je tako mali broj učenika koji su 100 metara dalje od zgrade srednje škole odlučio ići u tu školu.

Idemo dalje na ipak ljepše teme. Za koje škole nam je bio najveći interes u županiji?

– U svakom slučaju, kao i dosadašnjih godina, najveći interes vlada za one strukovne škole u kojima se djeca obrazuju za smjerove za zanimanja koja su visoko zapošljiva. To su prvenstveno Tehnička škola Bjelovar, gdje praktički na svako slobodno mjesto imaju 10 kandidata, od čega su kandidati učenici s jako visokim prosjekom ocjena. Zatim, tu je, naravno, Medicinska škola Bjelovar. Ove godine i Gimnazija Bjelovar ima svega jedno jedincato slobodno mjesto za jesen i naravno Tehnička škola Daruvar. To su škole koje ostvaruju i značajne rezultate ako se prate malo uspjesi učenika, kako na državnim, tako i na međunarodnim natjecanjima. To su škole u kojima učenici često već imaju praktički ugovore o radu za vrijeme svog školovanja. Nama je intencija razvijati i kvalitetno gimnazijsko obrazovanje. Prioritetan nam je projekt dogradnje Gimnazije Bjelovar u smislu stvaranja još kvalitetnijih uvjeta kao i izgradnja školsko-sportske dvorane, tako da  idemo zapravo u smjeru koliko mi možemo kao osnivači  da se kvaliteta obrazovanja podigne na još višu razinu, a evo i ovi upisi isto govore da to i roditelji i učenici prepoznaju, zaključila je pročelnica Prugovečki Klepac.