Općinu Kapela u subotu, 13. srpnja, u večernjim satima zadesila je snažna tuča koja je prouzročila znatne štete na poljoprivrednim nasadima. Najviše su stradala naselja Donji Mosti, Sredice Gornje i Poljančani.
Unatoč značajnoj šteti koju je uzrokovala subotnja tuča, poljoprivrednici općine Kapela još uvijek čekaju na proglašenje prirodne nepogode.
Iako su mnogi poput Slobodana Pehneca i Damira Cavrage pretrpjeli ozbiljne gubitke, općinska vlast se pozivaju na zakonske procedure i pragove štete kako bi opravdali svoj oprezan pristup.
– U subotu oko 22 sata došlo je do nevremena s jakom tučom. Uništeno mi je 20 jutara kukuruza i tri frtalja rali graha. Prinosi su 80 posto uništeni, od graha nije ništa ostalo. Pokupilo se što se moglo, ostatak mogu zaboraviti. Od kukuruza ne vjerujem da će išta biti, izjavio je Pehnec, izražavajući svoju ogorčenost zbog neaktivnosti Općine Kapela po pitanju proglašenja prirodne nepogode.
Pehnec je kontaktirao Općinu Kapela, no naišao je kako kaže na odbijanje.
– Zvali smo općinu Kapela. Prvo sam ja zvao pročelnika koji me odbio i rekao da sam trebao osigurati usjeve. Danas ga je zvao moj susjed, također poljoprivrednik, ali je dobio isti odgovor. Zvao sam načelnika koji mi je rekao da moram donijeti u Općinu fotografije štete. Načelnik i pročelnik nisu se udostojili otići na teren i vidjeti štetu, dodao je Pehnec.
I poljoprivredno gospodarstvo Damira Cavraga pretrpjelo je štetu zbog subotnje tuče. Uništeno je ral i pol graha, tri rali kukuruza, kao i sve povrće u vrtu.
– Tuča je trajala pola sata. Zvao sam Općinu i tražio da se proglasi prirodna nepogoda, ali sam dobio odgovor da će to učiniti ako se prijavi više od dvadeset poljoprivrednika i ako županija odobri, rekao je Cavraga.
Prirodnu nepogodu proglašava župan na zahtjev načelnika i gradonačelnika, odnosno na prijedlog njihovih povjerenstava i to je procedura koja vrijedi za cijelu Hrvatsku. Zlatko Pavičić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu, pojasnio je zakonski postupak za proglašenje elementarna nepogoda.
– Prema zakonu, svaka općina ili grad imenuje povjerenstvo za prirodne nepogode. Povjerenstvo predlaže načelniku, a načelnik potom predlaže županu proglašenje prirodne nepogode. Župan Marko Marušić do sada je sve zahtjeve koji su pristigli prema zakonskim odredbama proglasio prirodnim nepogodama. Postoje tri uvjeta koja se moraju ispoštovati: šteta na imovini mora biti veća od 20 posto, šteta na usjevima mora biti evidentirana unazad tri godine s pragom od 30 posto ili ukupna šteta mora biti veća od 20 posto izvornog proračuna grada ili općine, kazao je Pavičić.
Načelnik Općine Kapela Danijel Kovačec izjavio je da Općina nije protiv proglašenja prirodne nepogode, ali da se moraju zadovoljiti zakonski okviri.
– Da bi mogli tražiti proglašenje prirodne nepogode, šteta mora biti veća od dvadeset posto izvornog proračuna. Na temelju prijava tek ćemo vidjeti možemo li uputiti zahtjev prema županiji. Nama je u interesu da se što više ljudi javi da bismo mogli zadovoljiti zakonske okvire kako bii mogli uputiti zahtjev prema Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, kazao nam je Kovačec i uputio nas za više informacija kod pročelnika Ivana Babeca.
Pročelnik Ivan Babec naveo je da su u fazi prikupljanja procjena štete od poljoprivrednika.
– Neki poljoprivrednici su nas zvali u ponedjeljak i utorak i mi smo ih uputili da popune obrasce koje nam trebaju donijeti. Neki poljoprivrednici su donijeli svoje procjene, neke još čekamo. Čim to bude moguće, procijenit ćemo možemo li zatražiti proglašenje prirodne nepogode, kazao je Babec, dodajući da su obišli teren i uvjerili se u razmjere štete i da su na potezu poljoprivrednici.