Danas je u Bjelovaru svečano obilježen Dan Bjelovarsko-bilogorske županije. Proslava je započela svetom misom u katedrali sv. Terezije Avilske, nakon čega je uslijedilo polaganje vijenaca i odavanje počasti poginulim hrvatskim braniteljima kod spomenika na Trgu Eugena Kvaternika. Središnji događaj bila je svečana sjednica Županijske skupštine, kojoj su prisustvovali brojni ugledni gosti, uključujući predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića te izaslanika predsjednika Vlade RH, potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića.

Predsjednik Županijske skupštine, Slavko Došen, otvorio je sjednicu pozdravom svim prisutnima i osvrtom na rad županijske vlasti u proteklom razdoblju.

-Prošle su četiri godine i ulazimo u kampanju za nove izbore sljedeće godine. Te četiri godine nisu bile nimalo lake. Hvala vam svima koji ste nam pomogli. Znate i sami što smo naslijedili od prethodne vlasti – veliki minusi koje smo morali pokriti. Ljudi koji su nas izabrali očekivali su puno od nas, da ovu županiju stavimo na mjesto koje zaslužuje, kazao je Došen.

Župan Marko Marušić u svom je govoru istaknuo napore i postignuća županijske uprave te planove za budućnost.

– Mogli ste vidjeti da radimo na svim područjima iz naše nadležnosti – od zdravstva, obrazovanja, poljoprivrede, gospodarstva, prostornog uređenja do kulture i sporta. Trudimo se raditi sustavno i u skladu s našim planom razvoja. Želimo biti županija očuvanog okoliša, tradicije i kulturne baštine, usmjerena zelenom razvoju. Težimo razvoju ljudskih resursa i učinkovitom upravljanju radi postizanja gospodarske konkurentnosti i visoke kvalitete življenja,  rekao je Marušić i dodao kako županija u svojim nastojanjima ima veliku potporu Vlade RH.

– Naša Vlada, predvođena premijerom Plenkovićem, svojim postignućima i sjajnim rezultatima stvorila je ozračje u kojem možemo najbolje iskoristiti svoje potencijale. Danas svi koji imaju dobre ideje, zahvaljujući europskim sredstvima, mogu ih i ostvariti. Vlada je omogućila i poticala veće korištenje europskih fondova, što je doprinijelo bržem razvoju i napretku svih krajeva Hrvatske. U našoj županiji imamo razloga zahvaliti dvaput jer nam je Vlada pomogla u dovršetku bolnice i sanaciji šteta od olujnog nevremena koje je prouzročilo milijunske štete, istaknuo je Marušić i zaključio govor naglasivši kako su postignuti rezultati najbolji pokazatelj da županija ide u dobrom smjeru.

– U prilog toj tezi govore različiti pokazatelji poput stanja zaposlenosti i nezaposlenosti. U 2021. godini imali smo u prosijeku 3742 nezaposlene osobe, dok je u prvih pet mjeseci ove godine ta brojka iznosi 2691. Također, broj zaposlenih osoba porastao je za tisuću. Uvjeren sam da će ove brojke biti još bolje i da ćemo s još većim zadovoljstvom govoriti o daljnjem razvoju i napretku naše županije i cijele Hrvatske, zaključio je Marušić.

Izaslanik Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, naglasio je važnost suradnje između županijske uprave i Vlade RH.

– Vlada Republike Hrvatske i projekti koje financira bit će sastavni dio i partner u realizaciji vaših projekata. Fondovi Europske unije i državna nacionalna sredstva pratit će realizaciju vaših projekata, kako županijskih, tako i nacionalnih. Vaši gradovi i općine također surađuju i nastavit će surađivati s Vladom RH, istaknuo je Anušić.

– Želim vam puno zdravlja, sreće i uspjeha u svemu što činite, uz potpunu potporu Vlade Republike Hrvatske. Čestitam Dan Bjelovarsko-bilogorske županije, zaključio je Anušić.

Predsjednik Hrvatskog sabora, Gordan Jandroković, izrazio je zadovoljstvo i optimizam prilikom svog govora u Bjelovaru u kojem je pohvalio napredak Bjelovarsko-bilogorske županije te najavio daljnje ulaganje u infrastrukturne i razvojne projekte.

– Veliko mi je zadovoljstvo pozdraviti vas u ime Hrvatskog sabora i naravno svim žiteljima Bjelovarsko-bilogorske županije želim čestitati. Kao Bjelovarčaninu, uvijek mi je posebno drago doći u Bjelovar, posebno u ovako svečanim trenucima. Vidljiv je taj pozitivan trend, pozitivan razvoj Bjelovarsko-bilogorske županije. Sjećam se sličnih obilježavanja kada smo govorili o problemima, dugovima i nezaposlenosti, kada smo zazivali središnju vlast da ponudi i omogući više sredstava. Danas, međutim, svjedočimo razvoju koji je bez presedana i usudim se reći da ga nismo takvog  u povijesti imali prilike vidjeti, rekao je Jandroković i pobrojao velike projekte koji simboliziraju napredak u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

– Nedavno smo obišli podzemno skladište plina u Grubišnom Polju, koje je stavilo Grubišno Polje na energetsku kartu Hrvatske kao jedno od ključnih mjesta kada je u pitanju opskrba plinom Republike Hrvatske. U Garešnici, centar Nature 2000, sjajna zgrada sa sjajnim sadržajem, pokazuje kako izgledaju moderni muzeji i takvi centri koji se mogu naći u najrazvijenijim dijelovima Europe. U Čazmi, bio park i bazeni izgrađeni nedavno, te u Bjelovaru regionalni centar kompetentnosti koji je zaista impresivan, gotovo nevjerojatan da postoji danas u Bjelovaru. Daruvar se može pohvaliti veteranskim centrom i velikim projektom u Daruvarskim toplicama vrijednim 17 milijuna eura, detaljno je naveo Jandroković i naglasio važnost ulaganja u edukaciju mladih ljudi kako bi se pratili novi sadržaji i zadržalo mlade u Hrvatskoj.

– Više nismo država s tranzicijskim problemima i poratnim problemima, nego smo ušli u ubrzanu fazu razvoja. Moramo ulagati puno u edukaciju naših mladih ljudi kako bi mogli pratiti te sadržaje. Moramo raditi na tome da više mladi ljudi ne odlaze iz Hrvatske, nego da preokrenemo trend i da se mladi počnu vraćati u Hrvatsku. Danas, kada gledamo prosječne plaće i uvjete života, Hrvatska je sve bolja za život u odnosu na prije, kazao je Jandroković.

Na kraju svog govora, Jandroković je zahvalio svima koji su zaslužni za napredak županije i izrazio nadu u daljnji uspjeh i poželio svima dobro zdravlje i sreću.

-Zahvalio bih se svima na suradnji. Pohvalio bih sve koji su zaslužni za napredak u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, kao i u svim gradovima i općinama koje su dio županije. Želim vam puno uspjeha, svako dobro i neka nas dragi Bog čuva, zaključio je Jandroković.