Bila je to večer za sjećanja. „Mirisi i prašina djetinjstva“, kako je to rekao urednik knjige „Veliki Grđevac u sjećanju – II dio“ Šandor Kasaš, oživljeni su u edukacijskog dvorani Velikog Grđevca, u kojoj su se sredinom prošlog stoljeća održavali prvi „plesnjaci“ i „čajanke“. Zbirka je to tekstova objavljivanih u proteklih dvanaest godina u časopisu „Mlinovi“ Zavičajnog kluba Mato Lovrak, a na njezinu predstavljanju u sklopu 37. Lovrakovih dana kulture okupili su se Velikogrđevčani – oni koji u njemu žive, ali i oni kojima je ostao u srcu, članovi Zavičajnog kluba Mato Lovrak.
Nadahnuti Matom Lovrakom, odrasli u Velikom Selu, a odselili se zbog školovanja i kasnije zasnovali obitelj negdje drugdje. No, o njemu nisu prestajali misliti. I tako su prije dvadeset sedam godina nastala dvadeset četiri broja „Mlinova“, a iz njih dvije zbirke „Veliki Grđevac u sjećanjima“. Svaka, na više od šest stotina stranica, čitatelju nudi pitko i emotivno štivo, koje će bez daha čitati i podsjetiti ga na vlastito djetinjstvo. Pogotovo, ako ste odrastali u Velikom Grđevcu i obroncima Južne Bilogore.
Bez obzira koje profesije bili, ti su Velikogrđevčani zapisivali svoja sjećanja. U Mlinovima su ih podijelili s javnosti i tako svjedočili o duhu vremena u kojemu su odrastali, životu u Velikom Grđevcu početkom i sredinom prošlog stoljeća. Kao što je to prije njih činio Mato Lovrak. A opisivali su ljude, događaje i gotovo svaki kutak Velikog Grđevca. Od Staklene ulice, Verguzovca, Gornjeg sela, Morovog mlina. Neki će prepoznati baš onu lipu ispod koje su se igrali, ili susjedu, kumu, prijatelja.
Kako se čulo na predstavljanju, članovi Zavičajnog kluba začetnici su i ideje osnivanja Lovrakovog centra s „Vlakom snijegu“ i „mlinom“ Družbe Pere Kvržice, izletišta za osnovnoškolce. Kako su istaknuli na skupu, ideja se ostvarila zahvaljujući ljudima koji su tada bili u Grđevcu, načelniku Marijanu Dautancu i ravnatelju Ivanu Grguriću, Dragi Trošćanu i svima koji su nastavili ulagati i razvijati tu ideju. „
„Mirisalo je na godišnja doba“, „Samo trenutak u Franciškovićevoj“, „Đaci – vlakaši“ neki od tekstova koje su sudionici predstavljanju čuli, a kroz cijeli program čitale su se pjesme Željka Pavičića, posvećene prijateljima i Velikom Grđevcu, iako je ovaj pjesnik i skladatelj poznatiji kao autor tekstova mnogobrojnih hitova zabavne glazbe koje su pjevali najpoznatiji estradni umjetnici .