Na imanju OPG-a Krce na Lepircu ovoga ponedjeljka održana je konferencija za medije na temu „Bjelovar kao primjer poljoprivrede u Hrvatskoj“ o čemu su više govorili predsjednik HSLS-a Dario Hrebak, predsjednik GO HSLS-a Bjelovar Igor Brajdić, poljoprivredni proizvođač i član Poljoprivredne zadruge „Bilogorska košara“ Davor Krce, pčelar i predsjednik Pčelarske udruge „Bilogora-Bjelovar“ Davor Taritaš te poljoprivredni proizvođač i predsjednik Poljoprivredne udruge „Dar Bilogore“ Nenad Horvat.
– Ujedinjeni mali poljoprivredni proizvođači koje smo pomogli ujediniti da zadovolje sve zakonske kriterije i postanu konkurentni, već nekoliko godina opskrbljuju škole, vrtiće ali i restorane domaćim bilogorskim poljoprivrednim proizvodima. „Bilogorska košara“ isporučuje 4 tone voća i prirodnoga soka te povrća u 25 škola na području Bjelovara, BBŽ ali i Zagrebačke županije u Graberju Ivaničkom. Više od 7000 djece konzumira lokalne proizvode bilogorskog poljoprivrednika. Uz to, prije 5 godina smo poljoprivrednike ujedinili u sklopu projekta Bjelovarski doručak te sva djeca u vrtićima i školama u Bjelovaru jedu domaću zdravu hranu i bilogorski med. To je najbolji poticaj domaćoj proizvodnji – stvaranje tržišta, a sa druge strane je prednost što djeca na stolu imaju svježi i zdrav domaći proizvod, rekao je na početku predsjednik GO HSLS-a Bjelovar Igor Brajdić.
Predsjednik HSLS-a Dario Hrebak podsjetio je kako je bjelovarsko-bilogorski kraj, a najvećim dijelom Grad Bjelovar imao nekada izuzetno jaku poljoprivredu, osobito stočarstvo i proizvodnju koja je zadovoljavala potrebe većeg dijela Hrvatske, no da je to s godinama padalo i došlo je do današnje razine.
– Sada postoji nekoliko OPG-ovaca koji marljivo rade te dobivaju potporu Grada Bjelovara, no sada moraju postati konkurentniji na tržištu. Mi smo prije pet godina, zajedno s našim OPG-ovcima napravili upravo tu priču gdje svakodnevno u vrtiće, u škole isporučujemo domaće proizvode u krugu 50 km od Grada Bjelovara. I taj cijeli projekt smo nazvali kao što znate, Bjelovarskim doručkom. Na početku su nas ismijavali, ali evo, nakon pet godina ta priča traje i dalje. Međutim, ta priča mora biti puno veća, jer potencijal je puno puno veći, kazao je Hrebak i dao rješenje koje se temelji na iskorištavanju geotermalne energije u poljoprivredi.
– Mi smatramo da ćemo upravo s toplom vodom, s izgradnjom staklenika i ovim znanjem koje ovi ljudi definitivno imaju, s trudom, voljom i marljivošću, da možemo tu napraviti jednu visokokvalitetnu proizvođačku priču u smislu povrća na području našega grada. I mi definitivno idemo upravo u tom smjeru. Ono što ja mogu reći da ću se kao saborski zastupnik i dalje nastaviti zalagati da cijela ova Sjeverna Hrvatska, koja je izuzetno bogata toplom vodom, da jedino to može biti u pravom smislu riječi pravi poticaj za preporod hrvatske poljoprivrede. Mi moramo učiniti naše proizvode konkurentnijima da bi oni bili konkurentniji. Moramo povećati količine i moramo stvoriti ljudima uvjete da mogu to raditi. Mi ćemo sigurno sjesti s našim poljoprivrednim proizvođačima i vidjeti načine kako da i Grad pomogne u tome da stanu na svoje noge i da uz pomoć tople krenu proizvoditi svoje proizvode, rekao je Hrebak.
Poljoprivredni proizvođač i član Poljoprivredne zadruge „Bilogorska košara“ Davor Krce potvrdio je da je velika stavka u njegovoj proizvodnji trošak energije za grijanje.
– Što se tiče energije prije 15 godina, tu su bili u ovo vrijeme krastavci, brali su se krastavci. Međutim, mi smo cijelu proizvodnju okrenuli i prebacili baš isključivo radi energije, jer jednostavno, ako vi radite tri mjeseca samo da pokrijete trošak energije., nama je to neisplativo i onda smo se prebacili proizvoditi sezonsko. Što se tiče udruživanja, ja stvarno mogu zahvaliti što su nam dali šansu da prezentiramo naše proizvode, da naše proizvode ponudimo lokalnim školama, vrtićima. Tu se dalje nadogradilo. Mi sad radimo i s Općom bolnicom Bjelovar, radimo sa staračkim domom, radimo s Domom za odrasle osobe. U biti, samo se priča nadograđuje da ima mjesta za lokalno, da pokušamo lokalno sezonsko plasirati, kazao je Krce.
Poljoprivredni proizvođač i predsjednik Poljoprivredne udruge „Dar Bilogora“ Nenad Horvat uputio je riječi zahvale zbog pomoći u otvaranju zadruge i trgovine u Bjelovaru kao i svega što se radi za razvoj poljoprivrede u Bjelovaru i okolici.
Pčelar i predsjednik Pčelarske udruge „Bilogora-Bjelovar“ Davor Taritaš isto tako je naglasio dobru suradnju između Grada i njegovih pčelara te naknade koje su po korisniku najveće od svih gradova u Hrvatskoj.