Nositelj liste Hrvatske demokratske zajednice za drugu izbornu jedinicu (HDZ-HSLS-HDS-HNS-HSU) Gordan Jandroković s gradonačelnikom Darijem Hrebakom, bjelovarsko-bilogorskim županom Markom Marušićem i ostalim kandidatima s liste obišao je bjelovarsku Gradsku tržnicu i popio kavu s građanima u  Caffeu Franz.

Bila je to još jedna prilika da upute svoje poruke uoči izbora 17. travnja.

–  Mogu sa zadovoljstvom reći da se prepoznaju rezultati rada ove Vlade bez obzira na  napade koji dolaze od strane oporbe, na pokušaje izazivanja kaosa, na pokušaje da se situacija prikaže kao da je loša i kao da nikada nije bilo gore. Ipak, građani procjenjuju što je dobro napravljeno u ovih osam godina, što još treba, naravno, unaprijediti jer ne možemo i ne želimo slikati stvari samo u idealnim bojama, već naravno, treba mijenjati i popravljati ono za što postoji prostor da se popravi.  Generalno, čini mi se da i dosadašnja kampanja pokazuje da ljudi žele konstruktivnost i da ljudi žele da se natječemo programima i idejama, vrijednostima koje zastupamo, a čini mi se da naša politička konkurencija jednostavno ovu kampanju doživljava kao priliku da destruktivno, često prosto i vulgarno napada i HDZ i naše koalicijske partnere i vjerujem da će u konačnici građani honorirati one koji su okrenuti prema stvarnim njihovim problemima, koji ih žele rješavati, koji su se u konačnici dokazali u zadnjih osam godina i koji nude programe i viziju Hrvatske za iduće četiri godine, kazao je Jandroković.

Gordan Jandroković

Hrebak je istaknuo dvije ključne stvari koje su, po njemu, iznimno bitne za Bjelovar i razvoj Bjelovarsko-bilogorske županije te koje, kako kaže, pokazuju zašto se HSLS i on osobno odlučio podržati  zajedničku listu HDZ a, HSLS a i partnera.

– Prva stvar je sinergija i dobra suradnja. Mi realno gledajući smo imali, kao država, nikad više novca u našoj povijesti upravo iz europskih fondova. I tu je Grad Bjelovar naprijed u strašnu stvar. 200 milijuna eura odobrenih projekata iz europskih fondova. To vam je pola Pelješkog mosta, a znamo koliko nam je teško bilo sakupiti novac za Pelješki most. Dakle, pola Pelješkog mosta će se realizirati u Gradu Bjelovaru u sljedećih godinu i pol do dvije. Dakle, to je iznimno  bitno da mi završimo posao. Idemo dovršiti posao. To je, rekao bih, jedna tema koju ja osobno putem svoje vlastite preferencijalne kampanje vodim jer želim građanima Grada Bjelovara i naše županije objasniti upravo ovo što sam rekao koliko je važno bilo pripremiti dobre projekte i realizirati ih. To je ključna stvar. Druga stvar zašto smo se odlučili na zajednički izlazak na izbore s HDZ-om i ostalim partnerima je upravo ta porezna politika koja definitivno kroz duži vremenski period će stvoriti nova radna mjesta. Ljudi će imati više sredstava, država će manje uzimati novca i od gradova i od županija i od naravno, građana. I sad na kraju ekskluziva. S obzirom da govorimo o porezima smanjenju poreza, što je naša zajednička vladajuća većina napravila evidentno u ovih zadnje četiri godine, da smo porezno rasteretili i građane i gospodarstvo. Bjelovar je grad s najmanjim porezima u državi, međutim, bit će još manji porezi u državi, jer kada vidimo kako i na koji način se dobro puni gradski proračun, mi smo u gradskoj upravi odlučili da dodatno skinemo porez na dohodak s 28 na 25 posto. Zašto? Ne zato da bismo bogatima omogućili veće plaće, nego zato da bismo privukli u Grad Bjelovar u našu županiju doktore, one koji nam najviše trebaju u ovom trenutku. Imamo mogućnosti za to. Dobili smo i odobrenje za gradnju nove škole koja će uvesti jednosmjensku nastavu u cijeli grad Bjelovar. Mislim da   takve stvari idu u smjeru toga da Grad Bjelovar bude najveći grad s najmanjim porezima u državi, ali isto tako i grad s dobrim uvjetima za život. Sve ovo govorim bez brze ceste koja 1.1. 2026. sigurno dolazi do Grada Bjelovara. To je državna investicija dobrodošla koja će dignuti i Grad i županiju, a s druge strane, naravno, i ne možemo zaboraviti i onaj projekt koji moramo isto tako završiti, a to su bjelovarske toplice. Odobreno nam je 17 milijuna eura za projekt ukupne vrijednosti 38 milijuna eura i krećemo graditi već ove godine bjelovarske toplice. Dakle, puno toga ima što smo napravili ove četiri godine, ali idemo dovršiti posao, rekao je Hrebak.

Dario Hrebak i Marko Marušić

Sinergiju i dobru suradnju kao važan čimbenik razvoja Bjelovarsko-bilogorske županije naglasio je i župan Marko Marušić.

–  Bez ove sinergije općin, gradova, županija, resornih ministarstava i Vlade Republike Hrvatske ništa ovog ne bi bilo. I zato mi je drago da naša županija se više ne nalazi nakon tri godine u onom društvu najnerazvijenijih županija. Mi smo se odmakli od tog društva i zahvaljujući   projektima danas nema općine, grada u kojem se ne radi sve za dobrobit naših stanovnika. Rade se vrtići, rade se škole, rade se kapitalni projekti, a sve u cilju, naravno, stvaranja što boljih uvjeta za život našim mladima i našim obiteljima. Zato mi je drago da će do do 1. 1. 2026.  doći i brza cesta, jer mi smo zaista jedna od rijetkih županija koja nema ni metra brze ceste i onda je tu teško govoriti o nekakvom ozbiljnom gospodarskom razvoju. Zahvaljujući Vladi doći će i to jer njen nastavak ide, kao što znamo prema Virovitici i dalje prema mađarskoj granici. Dakle, puno je projekata. Već smo zaboravili I onaj  problem bjelovarske bolnice koji, nije bilo Vlade Republike Hrvatske imali bi kolaps zdravstvenog sustava. Danas imamo našu bjelovarsku bolnicu koja je opremljena najmodernijim uređajima koja je u rangu KBC-ova u drugim velikim gradovima.  Sve su to projekti, od Termi Bjelovar, Daruvarskih toplica, evo, samo na tom natječaju je u našu županiju došlo preko 30 milijuna eura. Nadam se i vjerujem da će građani to prepoznati i da ćemo mi nastaviti ovaj kontinuitet razvoja kako naših općina, gradova i županije, a sve naravno, na dobrobit naših ljudi, zaključio je Marušić.