U ponedjeljak, 25. siječnja, u Velikoj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije predstavljeni su strateški dokumenti za razvoj održivog turizma BBŽ za naredno razdoblje. Radi se o dva dokumenta, master planu razvoja održivog turizma te operativnim planovima razvoja održivog turizma BBŽ.
Marcel Medak, direktor Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županijE podjestio je da je 2022. godine izrađen master plan, a nakon toga 2023. godine izrađeni su operativni planovi za razvoj održivog turizma.
– Mi želimo iskoristiti naše komparativne prednosti, a to je prije svega okoliš, prirodno tri gorja koja se nalaze na području naše županije, ribnjake i jezera, prirodu koja nam je stvarno bogomdana zajedno s tim. Jedan od ključnih turističkih proizvoda su outdoor aktivnosti. Mi smo već prepoznati s jedne strane po konjičkom turizmu, gdje smo zapravo čak i među prvima započeli ozbiljno s razvojem tog oblika turizma, Zatim je to planinarenje, pješačke rute po našim gorama i treća aktivnost je zapravo biciklizam gdje smo također napravili određene iskorake. Veliku snagu polažemo u razvoj najveće trase kroz staru željezničku prugu koja prolazi tijekom cijele naše županije i ta infrastruktura će nam omogućiti značajan razvoj cikloturizma. Ono po čemu smo isto unutar cikloturizma prepoznati, a to je gravel kao segment cikloturizma vožnja po šumskim stazama, po nekakvim neasfaltiranim površinama, gdje mi već imamo iskustva u održavanju tri utrke. Ove godine planiramo također nastavak obilježavanja takvih staza, povećati njihov kapacitet i kilometražu, ali isto tako i raditi dodatnu promociju tog vida turizma jer smo istraživanjem došli do podataka da je taj oblik cikloturizma posebno tražen i sve više se traži od stranih gostiju, kazao je Medak.
U izradi strateških dokumenata sudjelovao je i konzultatnt u turizmu Mario Šerić koji je dodao kako još uvijek nije dovoljna organizacija i koordinacija između pojedinih dionika privatnog i javnog sektora na području županije.
– Mi smo ovdje dali vrlo konkretne prijedloge kako se ta organizacija između dionika javnog i privatnog sektora treba unaprijediti, a i vjerujemo da se puno toga može koristeći već sada postojeće resurse. Nakon toga opet konkretno treba izraditi brending, profesionalni sofisticirani brending i marketing na tržištu Zagreba, jer vi danas imate tržište Zagreba koje je vrlo veliko i ljude koji odlaze u Zagorje u Sloveniju, Austriju. Zašto ne bi dolazili ovdje u našu županiju koja je zaista idealna, i to baš za obitelji s djecom, rekao je Šerić.