Čazmanski vinokap, međunarodna izložba vina, ove subote 23. ožujka doživjela je svoje 11. izdanje. 100 uzoraka od 49 proizvođača ocijenile su 2 komisije od 5 članova s liste Povjerenstva Ministarstva poljoprivrede, pod vodstvom dr. sc. Ivane Alpeza koja je uz Čazmanski vinokap od samog početka.
– Zaista sam od prve godine ovdje i bilo mi je zaista drago i pratiti i vidjeti kako stasa i Udruga i prekrasno je vidjeti ovo jedna od rijetkih udruga gdje je na čelu udruge Mladi čovjek, kolega po struci i proizvođač, gdje ima mladih ljudi. To je zaista ono hvalevrijedno i predivno za vidjeti, pogotovo zato što je ovo ipak jedan specifičan kraj kada govorimo o ekološkim uvjetima za proizvodnju grožđa. Znate na nekim drugim područjima u nekim drugim područjima moramo biti, da ne kažem neznalice, ali moramo zaista biti nemarni da bismo proizveli loše vino, jer nam sama priroda nudi vrhunski potencijal. Ovdje to tako nije. Tako da ovdje pratiti kakvoću i svjedočiti rastu kakvoće i pratiti to kroz ove izložbe to je zaista užitak, kazala je Alpeza.
Organizator izložbe i ove je godine bila Udruga vinogradara i vinara Čazma čiji je predsjednik Ivan Katalenić uputio zahvalu svim proizvođačima koji su kroz godine prepoznali izložbu i dolaze svake godine, a i one koji su došli po prvi put. Uputio je zahvalu i Gradu Čazmi i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na financijskoj podršci.
– Čazmanski vinokap je projekt kojeg smo pokrenuli kao udruga vinogradara, tada friško osnovana kao jedan čazmanski brend, što se ustvari pokazalo da i je i odvija se u prvim danima proljeća kad je i supermaraton, po čemu smo itekako poznati, ali poznati smo sada već i u svijetu vinarstva gdje stvarno imamo reprezentativan broj uzoraka. Međunarodno je ovo izložba i ponosimo se time da naša udruga i dalje nastavlja tu tradiciju. Zahvaljujem svima koji su radili na ovom projektu Udruzi vinogradara, naravno, ocjenjivačima koji su imali jako puno posla ocijeniti ove sve uzorke, ali ono što treba reći stvarno čestitati vinogradarima na velikom napretku u proizvodnji vina, koji je i u našem kraju itekako očit. Stoga čestitam i njima. Svatko tko je dobio neko odličje stvarno je to i zaslužio, kazao je gradonačelnik Čazme Dinko Pirak.
Ispred Bjelovarsko-bilogorske županije izložbi je prisustvovao pročelnik za poljoprivredu Zlatko Pavičić koji se osvrnuo na potpore koje Županija daje poljoprivrednicima, a u ovom slučaju i vinarima.
– Naravno, uz javni poziv za subvencije u poljoprivredi koje je Bjelovarsko bilogorske raspisuje kroz 18 različitih mjera, obuhvaćamo većinu sektora u poljoprivrednoj proizvodnji. Župan Marko Marušić inzistirao je da početkom četvrtog mjeseca raspišemo javni poziv za udruge koje promoviraju poljoprivrednu proizvodnju na području Bjelovarsko-bilogorske županije, što je upravo ova aktivnost Vinokapa ili izložba vina i natjecanja u vinima koje isto tako rade i druge udruge. Možemo tu spomenuti Kapelu, Garešnicu i Čazmu, a isto tako imamo i druge udruge koje promoviraju poljoprivrednu proizvodnju. Tu nam je i Savez pčelara Bjelovarsko-bilogorske županije i druge udruge koje djeluju na području Bjelovarsko-bilogorske županije u promociji poljoprivredne proizvodnje i svi će biti dobrodošli na naš javni poziv koji očekujemo u travnju. Možemo najaviti da dokumentacija neće biti komplicirana i Upravni odjel i naravno naš župan Marko Marušić će, kao i cijela županija, biti na raspolaganju, kazao je Pavičić.
Dodajmo na kraju i tko su najbolji ove godine na Čazmanskom vinokapu. Šampion izložbe je Graševina, ledena berba iz 2015. godine proizvođača Zlatka Sonenšajna iz Virja.
Na Čazmanskom vinokapu posebno se ocjenjuje autohtoni moslavački škrlet, a najbolji škrlet ove godine imao je Vlado Mikuličić iz Velike Gorice.
Najbolje ocijenjeno vino prethodne berbe je „Cuvee“ obitelji Srdojević iz Novoselca.
Najbolje ocijenjeno voćno vino je kupinovo vino proizvođača Ivana Stanića, dok je najbolje jako alkoholno piće, liker od aronije, imala Helena Martinčević iz Kloštar Ivanića.
Posebno priznanje za najbolje ocijenjeno vino Čazmanskog vinogorja dobio je Goran Bradić za svoju graševinu.
– Priča je u biti počela 2008. s vinogradom. Nešto se to s vremenom pojačavalo, ali ne bi išao na nekakvu količinu, važnija mi je kvaliteta od nekakve nekakve količine. Inače sam ja uvijek tu negdje u vrhu, ali baš ovakvo priznanje još nisam dosad dobio, rekao je Bradić.