Dan žena je bio prilika da u programu Super radija danas ujutro gostuju zamjenika gradonačelnika Grada Bjelovara Igor Brajdić i predsjednica Saveza sindikata umirovljenika Ana Široki. Savez sindikata umirovljenika Dan žena obilježava izložbom ručnih radova, pa je ovaj razgovor bio prilika da se najavi izložba, ali da se porazgovara i ostalim temama koje nisu vezane uz današnji dan.

No, prije svega nešto više o pravima i položaju žena danas u Bjelovaru osvrnuo se zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.

– Mislim da se situacija  popravlja u odnosu na ono što je bilo nekada, što je bilo u prošlosti i nikada više to tako ne smije biti. Žene trebaju, naravno, imati veća prava,  trebaju biti jednake s muškarcima. Evo, ja se mogu pohvaliti da smo  zapravo gradonačelnik i ja smo okruženi suradnicama, od direktorice CUK-a, direktorice Muzeja, ravnateljice knjižnice, direktorice Turističke zajednice, pročelnice za komunalne djelatnosti, pročelnice za reviziju, pročelnice za financije, zapravo sve žene i drago nam je zbog toga.

Ana Široki predsjednica Saveza sindikata umirovljenika osvrnula se na to kako umirovljenici danas žive i kako se proslavlja Dan žena.

– Drago mi je na ovo pitanje jer me to pitanje puno boli nekada, ali hvala dragom Bogu da se mi stariji ne damo i mi svake godine, već osamnaest godina kako sam ja  na funkciji predsjednice Sindikata umirovljenika, Dan žena svake godine obilježavamo izložbom ručnih radova naših članica. Mi smo Sindikat umirovljenika podružnice Bjelovar i mi svake godine obavezno obilježavamo Dan žena. Devet godina smo za redom imali u Gradskom muzeju, pa smo imali u našem novom kinu koje je bilo prvi put dovršeno. Imali smo izložbe i u Šibeniku i u Zaprešiću, a ove godine je izložba otvorena  do 10 . ožujka u Gundulićevoj ulici 1/3 u Bjelovaru i može se pogledati od 9 do 14 sati.

Kako Grad Bjelovar brine o svojim umirovljenicima odgovorio je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić i najavio isplatu uskrsnica umirovljenicima?

Uvijek može bolje. Država je ta koja bi trebala brinuti o umirovljenicima. Kada netko odradi cijeli radni vijek četrdeset godina, zaista danas, kada pogledamo troškove života koji su se podigli, zaista su otišli gore, mirovina je mala. Rasli su svi segmenti. Pročitao sam i da je naš grad, odnosno naša županija, jedna od  top tri županije gdje su porasle plaće i drago mi je zbog toga i još plaće trebaju porasti u privatnom sektoru i u javnom sektoru, ali i mirovine se sigurno  trebaju podići. Grad Bjelovar je ove godine po prvi puta odlučio isplatiti uskrsnicu. Nije to neki veliki iznos, to je više onako jedna lijepa gesta našim umirovljenicima. Naravno, isplatili bi i više, ali po mogućnosti isplatili smo umirovljenicima kojima je mirovina do  340 eura. Oni koji imaju mirovinu od 0 do 70 eura mjesečno  dobit će 100 eura uskrsnice,  od 70 do 200 eura mjesečne mirovine dobit će 50 eura  i od 200 do 340 eura mjesečne mirovine dobit će 30 eura uskrsnice. Ukupno je to nešto više od dvije tisuće umirovljenika. Kažem, to je jedna gesta grada Bjelovara da malo pomognemo našim umirovljenicima, da Uskrs dočekaju dostojanstveno, ali prije svega  država je ta koja bi trebala brinuti o umirovljenicima. Na kraju krajeva, svi ćemo mi jednoga dana doći u mirovinu i tada od te mirovine treba živjeti.

Umirovljenici pak pozdravljaju odluku Grada da se po prvi put isplate uskrsnice umirovljenicima s mirovinama manjim od 340 eura, kazala je Ana Široki.

Drago mi je da je Grad ima sluha i da to poprati naše umirovljenike ali smatramo ipak kao  sindikat, možda da svi dobijemo nešto kao umirovljenici, bez obzira na cenzus, ali ja  razumijem i Grad jer on ipak ima nekakve druge  probleme.

Može li  glas Sindikata umirovljenika  doprijeti do Vlade i  Sabora?

– Ja sam dosta u Zagrebu u Savezu samostalnih sindikata. Dosta radim pomažem i svaku akciju pratimo koja je za dobrobit umirovljenika. Svim mojim ženama želim povodom Dana žena sve najbolje i zahvaljujem im na potpisu  peticije za veće mirovine koju je inicirao Sindikat umirovljenika. To nije ni jedna druga stranka, a mi nismo stranka i mi smo nestranačka i neprofitabilna udruga, ali imamo sluha za umirovljenike. Da se vratim na današnji Dan žena, posjetit ćemo danas u toku dana naše umirovljenike u domovima u Bjelovaru, a i za Uskrs se već pripremamo. Posjetit ćemo  dom na Vojnoviću, društveni dom,  čak ćemo otići i u sigurnu kuću, gdje god možemo, sa skromnim našim kolačićima i našim ručnim radovima  da ih malo razveselimo.

U nastavku malo više o temama vezanim uz Grad Bjelovar, a jedna manifestacija koja se bliži je Pisanicom do Uskrsa o kojoj je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić kazao:

– Ove godine Uskrs nam je nešto ranije, 31. ožujka, tako da smo se počeli aktivno pripremati za našu manifestaciju. Vidjeli smo, dakle, da se i Grad počeo čistiti, počeo se kositi, počeo se polako pripremati za manifestaciju, pa  15. ožujka krećemo s kićenjem.

Kad  smo već spomenuli uređenje grada, Komunalac je od nedavno preuzeo uređivanje zelenih površina. Kako ste zadovoljni?

– Zadovoljan sam. To je stvarno od nedavno bilo. Znamo i sami u kakvoj smo se situaciji našli. Na vrijeme smo raspisali natječaj. Prošle godine smo raspisali javnu nabavu vrijednu dva i pol milijuna eura. To je zaista ogroman i veliki novac. Javna nabava je nešto s čime treba biti jako oprezan. Mi smo i te kako bili zadovoljni s 20-godišnjim radom gospodina Šepa vala s kojim surađujemo, na kraju krajeva i danas. Evo, gospodin Šepoval je prošao na natječaju Grada Bjelovara na koji se javio za ukrašavanje grada, odnosno stavljanje onih naših poznatih visećih pisanica  tako da ćemo raditi mi i dalje s gospodinom Šepa valom putem natječaja, ali ovo je nešto na što mi nismo mogli i utjecati, jer svjedoci smo da u Hrvatskoj postoje određene afere, posebice kada se radi o javnoj nabavi. Tu treba biti jako oprezan. Treba poštivati zakon. I meni je žao što trenutačno nema tulipana, ali zbog tulipana nitko ne želi završiti u zatvoru, vjerujte mi. Grad se počeo čistiti. Komunalac dobro to obavlja, raspisao je javni natječaj. Ljudi koji su radili kod gospodina Šepovala , dio ključnih ljudi prijavio se, koji je obavljao taj posao svih ovih 20 godina, na natječaj.  Zaposlilo se trenutačno 15 ljudi, nisu svi radili kod gospodina Šepovala, već i ljudi sa Zavoda za zapošljavanje i jako sam zadovoljan kako su počeli uređivati grad.

Koliko nam je zrak zdrav U Bjelovaru ?

Zrak je dobar. Dakle, vi znate da smo mi izvršili jedno mjerenje i tada se očitovao i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko bilogorske županije Vedran Trupac, koji je rekao da nema brige da je zrak zadovoljavajući u Bjelovaru. Ja ovo  još nisam otkrio, pa je ovo po prvi puta možda i mala najava, mi smo ponovno radili jedno mjerenje. Idući tjedan očekujemo rezultate. Radi ga Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije koji ima certificiran uređaj. Oni su mjerili i kada je bila ona katastrofa u Osijeku, tako da očekujemo rezultate drugi tjedan. Ja sam obećao da ćemo kroz sva četiri godišnja doba napraviti mjerenje, jer bitno je kakva je kvaliteta života u Bjelovaru. Naravno, bitna su i radna mjesta, ali bitna je i kvaliteta života građana. Ne smije nam letjeti piljevina, ne smije se čuti buka. Naravno, i mi smo nekada malo osjetljivi, ali razumijem potpuno ljude koji se žale na to. Sa zadovoljstvom mogu reći i jedna i druga tvrtka na koju su se ljudi žalili, ulažu u sanaciju, ulažu u opremu i vidljivo je već da se situacija popravila, ali treba se još popraviti.

Radovi po gradu. Kakva je situacija? Objekti za koje ste  dobili  novac za daljnje uređenje? Kako je po tom planu, kada kreće sezona radova?

– Ožujak je, otvara se asfaltna baza. Ova godina će biti dosta dinamična s jako puno radova.  12. ožujka napokon krećemo sa sanacijom pružnog prijelaza u Lugu. Konačno smo dobili zeleno svjetlo od Hrvatskih željeznica i mi ćemo obaviti svoj dio proširenja pružnog prijelaza  kako bi osigurali siguran prelazak automobilom, ali i pješacima preko pješačkog prijelaza  koji  onuda moraju proći. Svjedoci smo da sve više sada, kada je Lug uređen da je pojačan promet u tom predjelu. Nakon što mi proširimo pružni prijelaz, očekujem da Hrvatske željeznice da će ispoštovati svoj dio i napraviti rampu. Imamo asfaltiranje Gornjih Plavnica, razgovarao sam i s Vodnim uslugama i s njihovim podizvođačima PZC-om, do kraja ovog mjeseca očekujem asfaltiranje. Pred nama su cjelovite obnove. Ponude za Javnu ponudu za Sokolanu  otvaramo u ponedjeljak,  11. ožujka, to je projekt vrijedan 4,5 milijuna eura. Za Vodotehnu otvaramo dan poslije ,  to je projekt  vrijedan  7,5 milijuna eura. Ponuda ima dosta. Vidjet ćemo čija je najbolja, to je nešto u što se mi ne miješamo, To se radi po zakonu, kažem, nitko ne želi završiti u zatvoru. Poslije toga otvaramo petnaesticu, to je ona zgrada preko puta INE. To je isto tako utorak kada je Vodotehna . To je projekt vrijedan 3,2 milijuna eura. Stari zatvor 18. ožujka, 2,5 milijuna eura. Dakle, velik je to novac. Kada vi samo to zbrojite, pa to je već jedno petnaest milijuna eura,  samo te četiri zgrade, a gdje je još sve ostalo. Kažem, bit će ovo dinamična godina gdje radimo kanalizaciju s Vodnim uslugama u Livadićevoj  i Matije Gupca, u Osječkoj  od Baranjske, u Gundulićevoj. Vodovod radimo u Vukovarskom naselju, iako će to biti na kraju godine, možda početkom iduće, nećemo sve stići. Nastavljamo raditi, nakon što Elektra završi svoj dio posla u travnju, Vinkovićevo naselje. One četiri ulice smo završili, odnosno pred završetkom smo, u travnju nastavljamo dalje. Radimo elaborate za izradu pješačkih prijelaza u Vladimira Nazora, Križevačka cesta između autobusnih ugibališta prema Ivana Cankara, Hebrangovoj, između Josipa Pupačića i Nikole Tavelića, Eugena Kumičića, izlaz na Pere Biškup, i male sredit se pješački izlaz iz Jošina kod Bima. Radimo i prometni elaborat za rješenje za dio Ulice Antuna Radića. To je ona ulica prema prvoj osnovnoj školi. Tamo su se isto dosta stanari žalili. Ima problema s parkingom, tamo su one velike zgrade koje su davno sagrađene, a danas svaki stan, svaka kuća gotovo ima dva automobila. Imaju problem s parkingom. Saslušali smo ljude, to je bitno, da čujemo njihovo mišljenje, da čujemo ljude koji žive tamo. I vrlo vjerojatno ćemo napraviti odnosno već smo dali izraditi elaborat i jednosmjernu ulicu  kada se skreće od Ilka kako bismo napravili tamo uređenje prometa s parkingom. U Ulicama Andrije Kačića Miošića i Trumbićevoj s radovima krećemo  1. srpnja zato što je to zaista veliki zahvat. Ta ulica je dugačka, kao i korzo više od 500 metara. To nije mala stvar znamo. Svjedoci smo pojačanog prometa u gradu zato 1. srpnja, dakle, kada su godišnji odmori, mi krećemo intenzivno raditi da se ta ulica pretvori u jednosmjernu. Tu će doći kosi parkinzi, nova rasvjeta, novi asfalt, novi pješački prijelazi, promijenit će se sve stare cijevi i ta ulica će zaista biti  jedna od ljepših ulica, usudim se  reći najljepša u gradu. Bit će i novi drvored. 33 stabla će biti posađena. Evo stvarno, ponosan sam na to. I u Trumbićevoj  ulici isto tako će biti kosi parkinzi kada se skreće iz Matice hrvatske u Trumbića prema gradskoj upravi. Isto tako će biti kosi parking i novi asfalt  i sve cijevi zamijenjene. Tako da, bit će radova puno.

Hoćemo li imati nekakav video nadzor kako bi se spriječilo uništavanje i vandalizam?

– Hoćemo. Baš sam gledao jučer Dnevnik na jednoj televiziji i baš je bilo postavljeno pitanje, da li gradovi trebaju postavljati video nadzor? Ja sam se začudio odgovorom. 80 posto građana je reklo potvrdno. Naravno, nije taj videonadzor da se nekoga nadzire, da se građane prati, da je to Big brother. Ne, to je upravo u ovakvim situacijama, recimo, kao što se dogodilo na pravoslavnoj Crkvi, nije bitno što je to pravoslavna Crkva, može biti Katolička crkva ili bilo koji drugi objekt, obiteljski privatni i bilo kakav. To je za takve situacije kada se dogodi nešto takvo. Da da smo imali tada kamere, vrlo vjerojatno bi se mogao počinitelj otkriti, tako da smo napravili projekt i uskoro idemo raspisivati javnu nabavu. Dogovorili smo i s našom policijom koje sve dijelove grada ćemo kamerama pokriti. Bit će pokriven središnji park bit će pokriveni svi ulazi u grad, tako da imat ćemo taj dio riješen.

I za kraj razgovora zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić podijelio je s nama još jednu ekskluzivu uoči blagdana Uskrsa.

– Na Veliki petak, po prvi puta ribice će nam pripremati Dečki s Pulmana, ja to volim tako zvati, iz Hrgovljana. Dakle, kultni Pulman za vrijeme rata iz ’90. godina, sada je to preuzela jedna udruga mladih obrazovanih, školovanih ljudi, što je meni itekako drago. I oni će pripremati tisuću porcija ribica, a bit će i sto litara pive. To će biti na Gradskome korzu i između Zagrebačke banke i Muzeja.