7.7 C
Bjelovar
Srijeda, 21 veljače, 2024
spot_img

Ministar Erlić u pratnji gradonačelnika Hrebaka i župana Marušića obišao bušotinu u Korenovu: “Bjelovar bi trebao biti hrvatski Island!”

Nove vijesti

Počelo je dugoočekivano bušenje bušotine u Velikom Korenovu. Buši se na 1500 m, a bušenje će trajati od prilike dva tjedna.  U povodu toga ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas je u društvu gradonačelnika Bjelovara Darija Hrebaka i župana Marka Marušića obišao bušotinu, koju ministarstvo i sufinancira s milijun eura. Grad Bjelovar prvi je grad u Hrvatskoj koji je tako daleko odmakao s provedbom projekta geotermalne energije i počeo s bušenjem.

– Posebno mi je zadovoljstvo da nam je danas ovdje došao u posjetu ministar Erlić  da vidi kako funkcionira ovaj projekt geotermalne bušotine u gradu Bjelovaru. Prvi je to projekt bušotine u Hrvatskoj. Vidim da su mnogi gradovi rekli kako će oni prvi krenuti, a još nemaju niti dozvole. Mi ovdje već priču završavamo, jedino očito nismo imali baš dobar PR, tako da to hrvatska javnost sazna, da će Bjelovar  biti prvi grad u Hrvatskoj koji će se grijati i koristiti geotermalnu energiju za svoje potrebe. Ovdje konkretno se neće grijati kućanstva, ovdje će se grijati kompletna zona. Iza mojih leđa je 150 hektara državnog zemljišta. Od tih 150 hektara Grad Bjelovar je dobio od Vlade prije tri godine 80 hektara za potrebe zone. Iza mojih leđa otprilike nekih 700-800 metara treba izaći brza cesta koja se u ovom trenutku gradi. Rok za završetak brze ceste je 1. 1. 2026.  Rok za završetak ove bušotine je 30. travnja. Mi smo sada prešli 90 posto ukupnih samih radova. Otprilike još četiri tjedna treba da se ovdje dovrši projekt bušotine. Na 1500 metara očekujemo preko 70 stupnjeva temperaturu za prvi projekt tzv. district heatinga kojim se koristi geotermalna energija za grijanje cijele ove poslovne zone koja će, po mom mišljenju, biti najbogatija i najbolja poslovna zona u Hrvatskoj upravo iz toga što će ovdje poduzetnici moći dobiti vrlo jeftinu konkurentnu zemlju, ovdje će dobiti vrlo jeftinu toplinsku energiju. Ovdje se mogu graditi staklenici, sušare, poduzetničke hale. Ima zemljišta više nego dovoljno. Najveća prednost ove zone uz geotermalnu bušotinu je, naravno, brza cesta koja dolazi u srce te zone. U srcu sezone se nalazi ova bušotina i već imamo razne upite investitora  koji žele doći  upravo u Grad Bjelovar realizirati svoju investiciju jer u Bjelovaru, gradu koji je najveći hrvatski grad s najmanjim porezima, nemamo porez na potrošnju kojeg smo ukinuli i komunalna naknada, komunalni doprinos su jedni od najnižih u Hrvatskoj. Idealna je to oaza za investicije. Grad Bjelovar planira da će se ovdje u idućih desetak godina zaposliti preko dvije tisuće ljudi. Konkretno o projektu, projekt  je ukupne vrijednosti 4,4 milijuna eura. S 1,3 milijuna eura financiraju ga Vlade Kraljevine Norveške, Islanda i Lihtenštajna  preko svog fonda uz, rekao bih, koordinaciju Ministarstva regionalnog razvoja. Drago mi je da je projekt prepoznalo i Ministarstvo regionalnog razvoja kroz Fond za sufinanciranje gdje smo dobili još milijun eura i otprilike 1,4 milijuna eura je nešto što će sufinancirati sam Grad Bjelovar. U ovom trenutku Grad Bjelovar je zatražio prije dvije godine  od resornog Ministarstva gospodarstva dozvolu da cijeli Bjelovar postane jedno geotermalno područje i mi praktički od kad potpišemo taj ugovor, a svaki dan ga očekujemo, mi možemo ovakvu bušotinu napraviti bilo gdje na području grada Bjelovara. Već imamo sve potrebne dozvole. Praktički treba osigurati sredstva za projekt i najteže u Hrvatskoj po pitanju korištenja geotermalne energije je upravo dobivanje dozvola. Ova dozvola nam je trajala otprilike dvije godine. Ukupno na ovom projektu radimo preko pet godina, ali svejedno uvijek je slatko doći na kraj. I doista mi još imamo četiri tjedna bušenja i onda očekujemo da ćemo pronaći upravo ono što smo odlučili ovdje pronaći. Netko će reći, kako to na  slijepo? Nije na slijepo. Prije 50, 60, 70 godina, više ne znam točno koliko, INA je bušila ovdje u obližnjih nekih 700-800 metara i pronašla upravo takvu vodu.  Tada topla voda nije bila sreća, tada je bila kletva jer se, naravno, nije pronašla nafta, a mi danas znamo koliko je vrijedna topla voda. Ovdje je otprilike nekakvih kilometar dalje, osigurali smo projekt bjelovarskih toplica. Ova bušotina će dodatno zagrijavati bjelovarske toplice. Ovdje s moje lijeve strane je Bjelovarski sajam, tvrtka TROHa-DIL, i njih planiramo grijati i sve one dobre investitore koji će odlučiti ovdje napraviti svoje poduzetničke investicije. Ova bušotina ima 5 megavata toplinske energije, sasvim dovoljno da grije apsolutno cijelu zonu Toplice i Bjelovarski sajam i to je nekakav naš cilj. Što se tiče dugoročne strategije Grad Bjelovar uz pomoć povećanja energetske efikasnosti što radimo, uz postavljanje solarnih panela na sve javne institucije, što se u ovom trenutku radi,  uz subvencioniranje koje će uskoro ići i poticanje kućanstava da stavljaju solare za svoju vlastitu potrošnju, uz geotermalnu energiju, planiramo u idućih desetak godina biti potpuno energetski održiv grad. Planiramo napraviti ovakvih pet bušotina na različitim područjima grada Bjelovara. Nešto ćemo vjerojatno raditi sami, kao što smo i ovu bušotinu uz partnerstvo Vlade i norveških fondova, a nešto ćemo sigurno raditi s privatnim investitorima. Cilj je da ovakvih pet bušotina imamo na području cijeloga grada koje će grijati grad. Bjelovar bi trebao biti hrvatski Island, izjavio je Hrebak.

Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić zahvalio je gradonačelniku Hrebaku i županu Marušiću na gostoprimstvu te čestitao  gradonačelniku Hrebaku  na  hrabrim i vrijednim potezima kojima Bjelovar gura naprijed i u kojima je Bjelovar predvodnik  u Hrvatskoj među gradovima s ulaganjima u zelenu energiju i integriranim investicijama.

– Vlada putem Ministarstva regionalnoga daju punu podršku kako za ulaganje ovdje u geotermalnu energiju, ali tako i za cijeli niz projekata koji će se vezati s integriranim ulaganjima kroz ITU mehanizam za gradove, kojima smo osigurali Gradu Bjelovaru, 22 milijuna eura za projekte, od kojih će neki se vezati upravo i koristiti ovu geotermalnu energiju kojoj se sada ovdje vidi  potencijal. Inače, kazao bih da smo mi što se tiče geotermi, još uvijek u početnoj fazi. To je dosta neiskorišteni potencijal u Hrvatskoj. Kada vidimo primjere drugih zemalja poput Austrije, Mađarske, Slovenije koje koriste to i za terme, dakle za lječilišni turizam, ali i za poljoprivredu i industriju, to je čista energija koja je obnovljiva i koja zapravo omogućava da gradovi županije steknu jednu konkurentsku prednost, a vidimo i primjere gdje se  neka područja potpuno turistički preobrazila koja su ulagala u geoterme. Grad Bjelovar to ovdje sada svesrdno radi i vjerujem da će rezultati ovih vizionarskih projekata zapravo doći do izražaja kroz sljedećih četiri ili pet godina kada se oni realiziraju, a mi smo putem ITU mehanizma osigurali i sredstva za Garden House, projekt koji će se desiti uz terme i koje će biti jedno naselje s apartmanima koje će se  koristiti upravo geotermalnom energijom.Danas smo isto tako imali prilike uručiti gradonačelniku Hrebaku  Ugovor vrijedan 400 tisuća eura za provedbu ITU mehanizma, kao i još 15 tisuća eura za provedbu strategije. To su tehničke stvari koje će pomoći zapravo Gradu  da ima kapacitete za provedbu ovih 22 milijuna eura sredstava koje smo dali za projekte. To su uistinu vrijedne epohalne stvari i za Bjelovar i Bjelovarsko bilogorsku županiju i vjerujemo da će oni biti, kako volimo kazati, „game changer“ u ovome kraju da će stvoriti jedan novi potencijal, novo zapošljavanje, ali i stvoriti dodanu vrijednost za sve stanovnike žitelje ovoga kraja, a na jedan dobar i zeleni način. To je nešto čemu teži kompletna Europska unija, tako da sve čestitke i gradonačelniku i županu na jednoj viziji koju su imali da ovo provedu u djelo. Mi smo tu da damo podršku svim ovim projektima i kroz naše instrumente poput ITU mehanizma stavili smo snažan naglasak na urbani razvoj i razvoj gradova koji su zapravo predvodnici razvoja, motori razvoja svojih županija, a samim time i regija. Vjerujem da će i drugi gradovi prepoznati ovo i da će krenuti s detaljnijim istraživanjima geotermi. Mi smo kroz program energije klimatske promjene omogućili također Karlovcu, Bjelovaru i Koprivnici  bušenje ovakvih i sličnih iskopa za geoterme, ali i financirali smo projektnu dokumentaciju na još 13 lokacija diljem ovoga panonskog bazena, dakle Slavonije  i to može biti novi razvojni potencijal upravo za razvoj Slavonije i Panonske Hrvatske koji može imati puno pozitivnih efekata na razvoj kontinentalne Hrvatske, a onda i cijele Hrvatske, kazao je ministar Erlić.

Župan Marušić  izrazio je zadovoljstvo dolaskom ministra Erlića u grad Bjelovar i zahvalio mu je na svemu što Vlada i ministarstva rade te da  u županiji nema općine ni grada koji nešto ne rade EU sredstvima.

–  Ono  što ja otpočetka naglašavam, itekako je važna sinergija između Grada,  Županije i resornih ministarstva  i ona itekako daje rezultate. Drago mi je da nakon dugo vremena naša županija nije u onoj prvoj skupini najnerazvijenijih. Ovdje čestitam svakako Gradu Bjelovaru kao našem središtu, kao našoj lokomotivi na svemu ovome što rade. Ovo su zaista impresivni projekti i to je ono sve što mi težimo, da stvorimo nešto bolje uvjete za život, posebno onim mlađim generacijama koje dolaze. Zato mi je  drago da postoji vizija, da postoje konkretni rezultati, da ćemo imati i zeleni i poželjan grad za život i svakako je to jedan dobar primjer i svima ostalima kako mi želimo dalje i nastaviti. Zato, evo, još jednom koristim priliku da zahvalim i resornim ministarstvima, da čestitam i gradonačelniku i njegovim suradnicima jer ovo sve zajedno što radimo, naravno, svatko iz svog kruga nadležnosti, je da stvorimo što bolje i kvalitetnije uvjete za život.  Zato mi je drago da su ovi veliki projekti, do završetka brze ceste, one bitne smjernice koje će svakako promijeniti i kvalitetu stanovanja stanovnika, kako Grada Bjelovara tako i naše županije, izjavio je Marušić. 

Vezane vijesti

spot_img
spot_img
- Slušaj Super narodni radio -

Crna kronika