Na sjednici Vlade Republike Hrvatske, održanoj 4. siječnja 2024., predstavljena je i usvojena nova Odluka o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti. Ova odluka donosi se prema stopi nezaposlenosti, dohotku po stanovniku, proračunskim prihodima jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave po stanovniku, općem kretanju stanovništva, stopi obrazovanosti te indeksu starenja, kako je objavilo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.
Bjelovarsko-bilogorska županija svrstana je u II. skupinu jedinica područne (regionalne) samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj polovini ispodprosječno rangiranih jedinica područne (regionalne) samouprave. Uz nju u ovoj skupini su još Karlovačka županija, Koprivničko-križevačka, Ličko-senjska, Osječko-baranjska i Šibensko-kninska županija. Bjelovarsko-bilogorska županija u novoj tablici indeksa razvijenosti nije više na samom dnu tablice već je svrstana u kategoriju više.
Općine i gradovi razvrstani su prema indeksu razvijenosti u osam skupina, od najmanje razvijenih do najviše razvijenih.
U I. skupinu, gdje su najnerazvijenije lokalne jedinice, svrstane su općine Berek, Đulovac, Velika Pisanica i Zrinski Topolovac.
U II. skupinu svrstane su općine Dežanovac, Ivanska, Kapela, Končanica, Nova Rača, Severin, Šandrovac, Štefanje i Veliki Grđevac.
U III. skupinu svrstani su Gradovi Grubišno Polje i Garešnica te općine Hercegovac, Rovišće, Sirač, Velika Trnovitica i Veliko Trojstvo.
U V. skupinu svrstan je Grad Čazma.
U VI. skupini su Grad Daruvar i Bjelovar.
Osim što se Bjelovarsko-bilogorska županija popela u tablici razvijenosti u kategoriju više, isto tako i niz općina i gradova je napredovalo za jedno mjesto.
Za jednu stepenicu više po razvijenosti napredovali su gradovi Čazma, Grubišno Polje i Daruvar. Od općina to su Sirač, Veliko Trojstvo, Velika Trnovitica, Rovišće, Severin, Dežanovac, Kapela i Nova Rača.
U odnosu na indeks razvijenosti iz 2018. godine, kada je u Hrvatskoj bilo 304 jedinica lokalne samouprave koje su bile ispodprosječno razvijene, te 252 iznadprosječno razvijene, prema novim indeksima razvijenosti, 287 jedinica lokalne samouprave ima indeks ispodprosječne razvijenosti, dok njih 269 ima indeks iznadprosječne razvijenosti. U usporedbi s 2018. godinom, danas imamo 17 više iznadprosječno razvijenih gradova i općina.