Na kraju božićnoga razdoblja obilježava se blagdan sveta Tri kralja. Donosimo nekoliko zanimljivosti o njihovom značaju i višestrukoj simbolici Gašpara, Melkiora i Baltazara.
Iako ih danas slavimo kao ‘Tri kralja’, oni nigdje u Svetome pismu nisu spomenuti kao kraljevi, niti se tamo navode imena Gašpar, Melkior i Baltazar. Najčešće se nazivaju trima mudracima, odnosno učenjacima, a izvorno se u tekstu Evanđelja koristi grčka riječ magoi. Njihovo podrijetlo nije poznato, no vjeruje se da su došli s područja Perzije ili Mezopotamije. Bili su zvjezdoznanci koji su, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu i darovati ga tamjanom, zlatom i smirnom.
Stvaranju današnje slike o tri kralja pridonijeli su Origen i Tertulijan, teolozi iz 3. stoljeća. Origenu se pripisuje da je tri dara simbolično protumačio pa tako zlato upućuje na Isusovo kraljevsko dostojanstvo, tamjan na njegovo božanstvo, a plemenita mast smirna na njegovu smrt. Tertulijan je mudrace prozvao kraljevima na temelju riječi proroka Izaije koji piše: ‘K tvojoj svjetlosti koračaju narodi, i kraljevi k istoku tvog sjaja’.
Obilježavanje svetkovine Bogojavljenja
Na ovim prostorima, blagdan Sveta tri kralja veže se uz nekoliko sličnih običaja. Jedan od njih je običaj blagoslivljanja vode, otkuda i dolazi drugi naziv ovog blagdana – Vodokršće, koje je karakterističan za jug Hrvatske. Dan prije same svetkovine, u crkvi bi svećenik blagoslovio vodu. Iz svakog domaćinstva jedna bi žena dolazila u crkvu po blagoslovljenu vodu, kojom bi potom muškarac, glava kuće, poškropio kuću, polja, voćnjake i stoku. Budući da se sveta voda ne smije prolijevati, ostatak vode domaćin bi bacio u vatru. Ovim običajem vjeruje se da je kuća i čitavo imanje sljedećih godinu dana pod Božjom zaštitom.
Ove se godine pažljivije nego ikada odvijaju običaji vezani za sve blagdane, pa tako i Tri kralja. Dok fizički distancirani provodimo blagdane, valja se prisjetiti da je ljubav temeljna vrijednost Božića, a ona nam daje nadu da ćemo jednog dana ponovno slaviti zagrljeni, baš onako kako smo navikli.