Grubišnopoljsko Gradsko vijeće je na posljednjoj sjednici donijelo odluku o dugoročnom zaduženju Grada. Riječ je o dugoročnom kreditu u iznosu od 4.9 milijuna eura, ili u staroj valuti oko 37 milijuna kuna, koji će podići kod Hrvatske banke za obnovu i razvoj za financiranje kapitalnog projekta Centar za starije, koji mu je odobren u okviru Nacionalnog plana otpornosti i oporavka.

Podsjetimo, vrijednost projekta je oko 9,2 milijuna eura, a bespovratna sredstva dodijeljena putem Nacionalnog plana otpornosti i oporavka iznose nešto više od 6,1 milijun eura, pa Grad mora namaknuti ostatak od nešto više od tri milijuna eura. Valja reći da će 7,7 milijuna eura biti utrošeno na izgradnju Centra, a oko 1,2 milijuna eura na opremanje. 

Detalje o kreditnom zaduženju iznijela je pročelnica Upravnoga odjela za financije Jasminka Meheš.-HBOR ima program izravnog kreditiranja putem Programa kreditiranja EU projekata, što nam je najjeftinije i najbrže jer su ti postupci izuzeti postupka javne nabave. Planirano je zaduženje na 15 godina otplate bez počeka, s krajnjim rokom korištenja 31. prosinca 2026. godine. Prva otplatna rata bila bi 31. ožujka 2027. godine. Kamatna stopa trenutno je 3,2 posto, no postoji mogućnost da bude maksimalno tri posto, ukoliko bude sufinancirana iz sredstava NPOO-a-pojasnila je pročelnica.

Više pročitajte u novom broju 043 Bjelovarsko-bilogorskog vjesnika koji izlazi 21. prosinca