Grad Bjelovar potpisao je ugovor o neposrednom sudjelovanju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sufinanciranju poticanja mjera odvojenog sakupljanja komunalnog otpada, koji predviđa nabavu sedam kompleta posuda za odvojeno sakupljanje otpada. Posude za odvojeno sakupljanje napravljene su u obliku životinja i samim time prilagođene su upravo djeci.

Ukupna vrijednost isporuke svih sedam kompleta spremnika iznosi 17.447,50 €, a Fond sufinancira 40 % vrijednosti spremnika, odnosno 6.979,00 €.

Kompleti spremnika, koji se sastoje od tri kante za odvajanje PET ambalaže, stakla i papira, su već isporučeni bjelovarskim vrtićima, a detalje o projektu i kako sve funkcionira u praksi prilikom posjeta Dječjem vrtiću Bjelovar prezentirao je gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak.

– Prelazimo u fazu gdje s građanima želimo složiti jedan određeni, rekao bih društveni ugovor kojim ćemo s njima odmah na pragu jedan veliki dio otpada odvajati  da bismo mogli kasnije te reciklabilne komponente putem naše infrastrukture koju smo napravili vraćali u proizvodnju. Da bi to mogli, moramo educirati stanovnike. Naravno, uvijek je najbolji način da krenemo s djecom. Djeca su ona koja ostaju, neke nove generacije koje dolaze i ako kod njih uskladimo svijest o potrebi odvajanja otpada i da otpad nije smeće, nego da je otpad korisna sirovina o kojoj moramo svi brinuti. Preko djece možemo doći i do roditelja od kojih  isto tako jako puno očekujemo jer otpad je praktički briga svih nas i mi moramo tu napraviti jedan najveći  iskorak, rekao je Hrebak i dodao kako se pozitivni učinci odvajanja otpada u Bjelovaru polako vide.

– Građani su prihvatili taj način, jako puno ih sad već vidi što se događa, primjerice u Zagrebu i kako to u Zagrebu funkcionira. Ne žele sigurno da to da se tako nešto dogodi u Bjelovaru. Mi smo izgradnjom novog modernog sustava gospodarenja otpadom koji je vrijedan preko 17 milijuna eura u biti napravili da se manje otpada odlaže na samo odlagalište.  Za idućih 30 godina smo riješili pitanje gospodarenja otpadom. Međutim, da bi se taj period s 30 godina popeo na 50 godina i više, mi moramo još neke dodatne stvari učiniti da bi taj sustav bio još puno efikasniji. Jedan od načina je upravo na kućnom pragu gdje bi se trebalo odvojiti što više reciklabilnih komponenti koje će  kasnije ući u proizvodnju u obliku sirovine, kazao je Hrebak.

A da se u dječjem vrtiću puno radi s djecom i uči o  tome kako okoliš treba čuvati kazala je ravnateljica Dječjeg vrtića Bjelovar Anna Lauš.

– Danas već od najranije dobi kreće osvještavanje i važnost brige za planetu Zemlju i čisti okoliš. Zahvaljujemo Gradu i Komunalcu koji intenzivno kroz razne radionice, projekte i nas uključuju, jer znate i sami, sve što dobro naučite, naučite već u vrtiću. Ovo je sad materijalni primjer kroz ove spremnike, ali i inače kroz razne edukacije i radionice naša djeca su već dobro upoznata, znaju što je to recikliranje i evo mogu ponoviti hvala Komunalcu, jer imamo odličnu suradnju i podržavaju nas u tome, rekla je Lauš.