Svi imamo barem jedan par traperica u ormaru i uvijek nam nekako nedostaje barem još jedan model. Mislimo da će teško traper izaći iz mode.

Kako su nastale prve traperice? Pedesetih godina 19. stoljeća Levi Strauss je stigao iz Bavarske na američki zapad u vrijeme kada je vladala “zlatna groznica”. U jednom skladištu vidio je ostatke čvrstog platna i na pamet mu je pala ideja kako bi se od njega mogle napraviti nepoderive i otporne hlače. Među kopačima zlata ubrzo se pročulo da su hlače koje prodaje Levi Strauss izvanredne. Izvozna luka iz koje je dolazilo platno bila je Genova. U Americi su je čitali “džeins” te su tako i nazivali robu, a zbog indigo plave boje platno je dobilo ime “blue jeans”. Prve traperice poznate kao blue jeans su bile tregerice sa zakovicama, načinjene od čvrstog trapera, namijenjene rudarima u rudnicima zlata i drugim fizičkim radnicima i farmerima koji su trebali čvrstu i izdržljivu odjeću. Od kada su prvi puta izmišljene, za traperice bi se stvarno moglo reći kako su mijenjale povijest mode, ali i svijeta. 

  • Riječ “traper” potječe iz Europe, od termina Nimes koji je označavao materijal koji su radnici jednog francuskog gradića nosili u 16. stoljeću.
  • Najskuplje traperice na svijetu koštaju skoro milijun funti; stražnji džep ukrašen je s 15 dijamanata.
  • Sedam od deset žena potrošit će i do 500 kuna za traperice.
  • U Velikoj Britaniji proda se 86 milijuna traperica godišnje.
  • Svaka žena prosječno posjeduje do 10 traperica.
  • Riječ “denim” potječe iz Europe i izvedenica je francuske riječi “de Nîmes” koja se odnosi na kruti materijal koji su nosili francuski radnici u 16. stoljeću.
  • Druga riječ za traper – “jeans” – dolazi iznova od francuske riječi za talijanski grad Genovu (Gênes) gdje se proizvodio prvi radnički traper.

Proces izrade traperica može imati štetan utjecaj na okoliš. Već počinje s uzgojem pamuka, gdje se za povećanje prinosa često koriste otrovni pesticidi i kemijska gnojiva koja zagađuju ekosustave. Kao rezultat toga, velik dio trapera na tržištu kontaminiran je toksinima koji su štetni za zdravlje.

Proces proizvodnje traperica zahtijeva ogromne količine vode. Za izradu jednog para klasičnih traperica potrebno je oko 3000 litara vode. Ako pomislimo na masovnu proizvodnju traperica, brojka postaje uistinu alarmantna.