U Općini Zrinski Topolovac iz tiska izašla slikovnica i bojanka „Petrove avanture“

Čuvanje i zaštita okoliša potiče se od malih nogu. Znaju to i u Općini Zrinski Topolovac gdje je iz tiska izašla slikovnica i bojanka „Petrove avanture“ o kojoj nam je više ispričala načelnica Jasna Mikles Horvat:

‒ Već duže vremena me smeta kad prođem našom općinom i vidim u putnim jarcima još uvijek odbačene vreće pune smeća, plastike, pa čak monitora od računala i takve slične stvari. Borimo se protiv toga na razne načine. Međutim, to nije nikad dovoljno. Kao Općina smo nabavili kante za odvajanje komunalnog otpada, zelene koje su za miješani otpad, žute i plave za plastiku i papir. Bez obzira na to, još uvijek viđamo to odbačeno smeće i razmišljajući što i kako pojavio se jedan javni poziv na Fondu za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti i mi smo se prijavili na to. Imali smo sreće i prošli. To je projekt koji je vrijedan pet tisuća eura. Od toga smo glavninu dobili, nešto malo smo morali dodati sami i u razgovoru s konzultanticom što i kako napraviti zaključak je da uvijek najbolje dopremo do odraslih preko djece. Osmišljena je jedna bojanka gdje će djeca kroz igru i bojanje zapravo vidjeti na koji se način odvaja smeće i da to prenesu i starijima. Iz tiska je izašla  slikovnica „Petrove avanture“ koja je osmišljena i ocrtana baš za Zrinski Topolovac. To je jedna jako zanimljiva priča kako se odvaja otpad, kako se reciklira, kako starim stvarima vratiti dušu. To ćemo podijeliti našim najmlađima, pa i starijima koji vole čitati priče i bajke. U sklopu tog projekta je bila i predstava u našoj školi koju su djeca jako dobro prihvatila. I sama su imala prilike i aktivno sudjelovati u toj predstavi gdje su mogli na licu mjesta odvajati otpad, sortirati ga kako to ide. U pripremi su dvije vrste letaka koje će doći do svakog kućanstva u nadi da pojačamo odvajanje komunalnog otpada, da se više smeće ne baca okolo i da naša općina i naš okoliš bude što čišći i što ljepši, poručila je načelnica.(sk)