U Velikom Grđevcu obilježena je 32. obljetnica oslobođenja tog kraja u prvoj oslobodilačkoj operaciji u Domovinskom ratu, “Otkosu 10”. Ova akcija obuhvaćala je područje Velikog Grđevca, Velike Pisanice i Grubišnog Polja, a baš na današnji dan, 3. studenog 1991. godine, Općina Veliki Grđevac konačno je oslobođena.
U Malom Grđevcu svečano je otkriveno spomen obilježje u spomen na šestoricu mučki ubijenih mještana uz nazočnost njihovih obitelji. Spomenik njihovoj žrtvi podignut je uz pomoć Ministarstva hrvatskih branitelja, a Općina je inicirala ovu plemenitu gestu.
Nakon toga služena je Sveta misa u Velikom Grđevcu, održano je polaganje vijenaca na spomeniku poginulim braniteljima u velikogrđevačkom parku, a potom su se svi uzvanici uputili na Kukavicu gdje je održana svečana sjednica Općinskog vijeća.
Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranka Veliki Grđevac Željko Vincek istaknuo je svoje zadovoljstvo što je nakon trideset i dvije godine napravljen spomenik kojim se odaje počast prvim žrtvama Domovinskog rata na ovom području.
– Istina je da smo ovaj čin otkrivanja spomenika u Malom Grđevcu trebali napraviti odmah nakon oslobođenja cjelokupne općine i svih sela koja su bila pod četničkom vlašću. Iskreno mi je žao što to nismo učinili puno ranije, no nadam se da će od sada spomenik zauvijek podsjećati na te nemile dane naše povijesti. Kada bi se sada podsjećali na detalje stradanja osoba kojima smo se danas poklonili otkrivajući spomenik, mislim da bi probudili teška i mučna sjećanja iz tog perioda. Mislim da bi ubuduće u te dane trebalo dovesti starije osnovnoškolce i kod spomenika im ispričati istinu dok ima živih svjedoka, branitelja, kako se ne bi zaboravila povijest našeg kraja, istaknuo je Vincek.
Načelnik Tomislav Pavlečić naglasio je da je operacija “Otkos 10” dala braniteljima vjetar u leđa i snagu da u daljnjim godinama i akcijama oslobode cijelu našu domovinu.
– Ovakve stvari trebamo njegovati i trebamo našoj djeci i unucima pričati što se tih dana i godina događalo u Republici Hrvatskoj. Treba im reći tko je bio agresor, a tko se branio i tko je branio svoju rodnu grudu. Ovakve stvari više trebamo poštivati i njegovati, naglasio je Pavlečić.
Zamjenica župana Marija Jungić izrazila je svoje poštovanje prema hrabrosti branitelja i istakla važnost prenošenja povijesti na mlađe generacije. Predložila je da se iznad spomenika vijori hrvatska zastava.
– Imali smo sreću da je vaša hrabrost bila neizmjerna i da je bila tolika da ste polagali svoje živote i svoje zdravlje ostavljali na bojištima. Tako ste nas štitili i spriječili da ovaj rat u ovim krajevima potraje dugo i da uzme još žrtava, kazala je Jungić.
Dinko Tandara, izaslanik podpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra branitelja Tome Medveda u svom obraćanju podsjetio je na strahote koje su četnici radili na tom području.
– Ništa im nije bilo sveto. Pokazali su da žele čistu Veliku Srbiju bez Hrvata i bez ikoga. Nisu samo poginuli Hrvati, njihova želja je bila stvoriti Veliku Srbiju. Ono što smo napravili mi branitelji to graniči sa čudom jer tad nije bilo oružja. Mi možemo reći da nam je samo dragi Bog pomogao u tom trenutku svih tih godina. Imali smo ono što oni nisu imali, imali smo srce koje nas je vodilo sve do 1995. godine kada smo oslobodili svoju domovinu. Nismo uzeli pedalj tuđe zemlje, oslobodili smo svoje, to je ono što je najbitnije, zaključio je Tandara.