Održana je završna konferencija projekta “Izgradnja i opremanje postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada Grada Bjelovara.” Ovaj projekt, čija ukupna vrijednost iznosi 14.671.048,66 kuna ima za cilj bitno promijeniti način gospodarenja otpadom u Gradu Bjelovaru.

Jedna od ključnih komponenti projekta uključuje izgradnju kompostane i postrojenja za sortiranje, a sve to ima za svrhu ispunjenje zakonske obveze koja stupa na snagu do 31. prosinca 2023. godine. Naime, svaka jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj mora uspostaviti sustav prikupljanja biootpada kako bi se smanjila količina otpada koja završava na odlagalištu.

Prednosti projekta: Kompostana i održavanje zelenih površina

Ivana Jurković Piščević predsjednica Uprave bjelovarskog Komunalca naglašava ključne prednosti ovog projekta:

– Kompostana, odnosno postrojenje za biološku obradu otpada, značajno će smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada koji završava na odlagalištu u Dolinama. Ovo će produljiti vijek trajanja odlagališta znatno, kazala je.

Ivana Jurković Piščević predsjednica Uprave bjelovarskog Komunalca

Bjelovar je među prvima u Hrvatskoj koji je krenuo s ovim projektom. Kompostana je već prošla fazu probnog rada, a Piščević ističe:
– Probni rad je završen, a upravo smo dobili analizu komposta. Definirano je da je to kompost prve klase. Tijekom idućeg mjeseca, početkom studenog, krećemo s tehničkim pregledom, ishođenjem uporabne dozvole i završetkom projekta početkom prosinca, dodala je Jurković Piščević.

Sudbina proizvedenog komposta

Što se tiče prikupljanja biootpada, Piščević objašnjava:

-Za stambene zgrade spremnici će se dijeliti u studenom i prosincu. S obzirom na veliki broj stambenih jedinica, nabavili smo iz Fonda za energetsku učinkovitost male kantice koje će biti namijenjene prikupljanju biootpada. U siječnju započinje na cijelom našem uslužnom području prikupljanje biootpada, pojasnila je Piščević Jurković i dodala kako su projekcije da će se u punom zamahu prikupiti četiri tisuće tona biootpada, što će rezultirati s 1600 tona komposta. No, ovaj kapacitet očekuje se tek za godinu ili dvije, jer se cijeli sustav mora uspostaviti, a i građani moraju biti educirani o tome što smije, a što ne smije ići u spremnike za biootpad.

Na pitanje o sudbini proizvedenog komposta, Piščević kaže:

– Kompost prve klase, koji je proizveden tijekom probnog rada, koristit će se za vlastite potrebe. Međutim, kada se sustav potpuno uspostavi i krene u pravom smjeru, kompost će se distribuirati na tržište. On će se prodavati. Pakiran i u rinfuzi, ali sada razmatramo opcije kako s jedne strane ohrabriti ljude da odvajaju biootpad, a s druge strane, da imaju i mogućnost korištenje komposta, rekla je Jurčević Piščević.

Planirani početak prodaje komposta

Damir Oros, tehnolog na kompostani, pružio nam je uvid u detalje procesa probnog rada kompostane, napominjući:

– Tijekom probnog rada, posvetili smo se intenzivnoj obuci naših djelatnika, kako bi ih upoznali s procesom kompostiranja i radom na strojevima te održavanjem istih. Probni rad je uključivao obradu 25 tona biorazgradivog materijala, uključujući biootpad iz kućanstava i zeleni otpad, koji je prethodno morao biti usitnjen. Važno je naglasiti da ovaj proces uključuje i korištenje efektivnih mikroorganizama koji ubrzavaju proces kompostiranja i eliminiraju neugodne mirise, kazao je Oros.

Oros je objasnio daljnje korake u procesu, rekavši kako kompostiranje traje otprilike 30 dana, nakon čega slijedi faza sazrijevanja. Kompost postaje zreliji i suši se te se priprema za fazu prosijavanja. Nakon analize kvalitete, ako se utvrdi da je kompost prve klase, ide na pakiranje. Linija za pakiranje kompost može pakirati u vreće od 5 do 50 litara. Što se tiče datuma početka prodaje komposta, Oroz je izjavio:

– Očekujemo da ćemo prvi kompost pustiti u prodaju vjerojatno oko šestog mjeseca. Prvi mjesec je posvećen sakupljanju biootpada i stvaranju kompostnih hrpa. Cijeli proces kompostiranja, sazrijevanja i pakiranja traje mjesecima, uključujući i dobivanje potrebnih dozvola, tako da se očekuje da će komercijalna prodaja krenuti otprilike u šestom mjesecu, najavio je Oros.

Zeleni Bjelovar: Očuvanje zelenog okoliša

Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara, ponosno je predstavio kompost iz bjelovarske kompostane kao iznimno vrijednu sirovinu koja je proizašla iz kvalitetne suradnje između građana i tvrtke Bjelovarski komunalac.

Gradonačelnik Dario Hrebak

– Ovo je kompost iz bjelovarske kompostane. Ovo je biootpad, odnosno otpad koji se pretvorio u vrijednu sirovinu koju će bjelovarski Komunalac vrlo vjerojatno ponuditi na tržištu. Ovo je rezultat suradnje građana i tvrtkI koji su svoj biološki otpad dostavili u bjelovarsku kompostanu, gdje je kroz različite kemijske i biološke procese pretvoren u visokokvalitetnu sirovinu, istaknuo je Hrebak i dodao da će ovaj projekt značajno utjecati na održavanje zelenih površina grada Bjelovara i potaknuti sadnju cvijeća te općenito unaprijediti očuvanje zelenog okoliša.

– U budućnosti planiramo koristiti ovakvu vrstu biootpada kako bismo održavali zelene površine u gradu Bjelovaru, sadili cvijeće i općenito poticali održavanje našeg zelenog okoliša. Kompost će biti ključna komponenta koja će pomoći poboljšanju sadnje i vrtlarstva u gradu. Osim što će se prodavati na tržištu, ovo je dio sveobuhvatne priče koju Bjelovar promovira kao ‘Zeleni grad’ koji cijeni da otpad nije samo otpad, već i vrijedan resurs koji se može ponovno iskoristiti, kazao je.

Gradonačelnik je istaknuo da je cilj u Bjelovaru smanjivati količine otpada koje se odlažu i istovremeno povećavati njegovo recikliranje i ponovnu upotrebu. Ovako kvalitetna sirovina igra ključnu ulogu u postizanju tog cilja.

Hrebak je zaključio:- Otpad nije samo smeće, otpad je sirovina. Drago mi je da smo danas predstavili i završnom konferencijom obilježili projekt kompostane, koja će u budućnosti proizvoditi ovakve proizvode koji će biti dostupni svim domaćicama i tvrtkama koje se bave sadnjom cvijeća, povrća i drugih usjeva. Kao što vidite, stvaramo vrhunsku kvalitetu sirovine koja se može reciklirati i koristiti iznova. Cirkularna ekonomija je ključna, jer moramo djelovati na pitanju gospodarenja otpadom. Drago mi je što smo investirali više od 100 milijuna kuna u naš sustav gospodarenja otpadom, uključujući sortirnicu, kompostanu i dva reciklažna dvorišta. Imamo jedan od najmodernijih centara za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj.