U jednoj od dvorana bjelovarskog Veleučilišta, na adresi Antuna Branka Šimića 1 održana je početna konferencija trogodišnjeg programa „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje od 2023. do 2025. godine“ pod nazivom „Obitelj za sve“. Shodno tome, svim prisutnima prigodnim riječima obratile su se Daniela Popović – Ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područni ured Bjelovar te Kristina Smiljčić – voditeljica ovog hvale vrijednog projekta. Sada ćemo vam dodatno približiti ovaj projekt.
U svibnju ove godine Udruga za podršku i poticanje zajedništva „Hrvatska pomaže“ prijavila je projektni prijedlog naziva „Obitelj za sve“ na javni poziv „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje od 2023. do 2025. godine“. Nakon što je prijava pozitivno ocijenjena potpisan je ugovor o financiranju s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a kako smo već i naveli – danas, srijeda, 13. rujna održana je i početna konferencija programa čime je obilježen početak trogodišnjih aktivnosti.
Udruga „Hrvatska pomaže“ ovaj program provodi u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područni ured Bjelovar, a aktivnosti se provode na području cijele Bjelovarsko-bilogorske županije.
Radi se o projektu kojemu je cilj promicati i razvijati udomiteljstvo kroz rad sa stručnjacima Zavoda za socijalni rad, postojećim udomiteljskim obiteljima i djecom u udomiteljskim obiteljima. Također, javnim kampanjama cilj je povećati broj udomiteljskih obitelji na području županije. Brojevi pokazuju negativni trend: u cijeloj županiji, u svibnju je bilo 28 udomiteljskih obitelji, dok je trenutno, tek četiri mjeseca kasnije ta brojka pala na 22 obitelji. Usporedbe radi, prije nekoliko godina samo grad Bjelovar imao je 28 udomiteljskih obitelji.
U provedbi programa sudjeluju stručnjaci iz više područja, s naglaskom na pedagoge, psihologe i socijalne radnike. Kroz neposredni rad s djecom s udomiteljskim obiteljima i interaktivne edukativno-kreativne radionice cilj je osnažiti djecu i mlade za životne izazove te unaprjeđivati njihove socijalne vještine. Za rad s djecom predškolske dobi planirane su vježbe s ciljem poboljšavanja koncentracije, smanjivanje stresa, razvoja empatije te boljeg prepoznavanja i reguliranja vlastitih emocija.
Tijekom provedbe projekta oformljeni Mobilni tim pružat će savjetodavnu i informativnu podršku na terenu i prema individualnim potrebama korisnika. Također, zadaća Mobilnog tima je i javna promocija udomiteljstva te savjetodavna pomoć svim potencijalnim udomiteljima.
Nisu izostavljeni niti zaposlenici područnih ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad iz Bjelovarsko-bilogorske županije, za koje će biti organizirane radionice i edukacija za jačanje kompetencija u radu s udomiteljskim obiteljima i djecom. U edukaciju stručnih kadrova uključit će se i vanjski suradnici: prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander – klinički psiholog i psihoterapeut, prof.prim.dr.sc – Vlatka Boričević Maršanić, dr.med. i Marija Bajan Proki, diplomirana socijalna radnica. Očekivani rezultat je bolja opća slika udomiteljstva na području cijele županije koja uključuje poboljšanja na svim „frontama“.
O svim daljnjim aktivnostima programa „Obitelj za sve“ javnost će biti obaviještena na web stranicama Udruge „Hrvatska pomaže“: www.udruga-hrvatska-pomaze.hr.