Foto/Pixabay

U proteklih nekoliko godina, sve veći broj tvrtki pruža različite pogodnosti zaposlenicima kako bi zadovoljile njihovu rastuću želju za uravnoteženjem poslovnog i privatnog života, piše tportal.hr. Ove pogodnosti obuhvaćaju zdravstvene usluge i tretmane za mentalno zdravlje, podršku u slučaju neplodnosti, plaćeni menstrualni dopust te čak i slobodan dan za oplakivanje uginulog kućnog ljubimca. Međutim, neke tvrtke sada idu korak dalje i pružaju podršku zaposlenicima u procesu razvoda braka.

Razvod je jedan od najstresnijih događaja u životu pojedinca, s potencijalno negativnim posljedicama po mentalno zdravlje i sposobnost učinkovitog rada. Rebecca Pierce, bivša obiteljska odvjetnica i suosnivačica konzultantske kuće za razvode Pierce & Groves iz Londona, ističe da neočekivani razvodi donose “užasan šok”, dok financijski aspekti procesa razvoda zahtijevaju dodatno vrijeme, što rezultira izostankom s posla.

Svjesne tih izazova, sve veći broj tvrtki želi pružiti podršku svojim zaposlenicima kroz beneficije koje tradicionalno poslodavci nisu nudili. Neki poslodavci nude plaćeni dopust ili fleksibilne radne aranžmane u slučaju razvoda, dok drugi osiguravaju podršku za emocionalno i mentalno zdravlje.

Primjerice, američka izdavačka tvrtka Hearst, koja ima 12.000 zaposlenika, u rujnu prošle godine pokrenula je program naknada za razvod u partnerstvu s platformom SupportPay za plaćanje uzdržavanja djece. Ova inicijativa obuhvaća besplatne terapije i pravnu pomoć s ciljem rješavanja negativnih posljedica razvoda koje utječu na dobrobit zaposlenika i njihovu produktivnost na radnom mjestu.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, savez organizacija Positive Parenting Alliance (PPA) nedavno je najavio inicijativu koja promiče politike naklonjene zaposlenicima u procesu razvoda ili separacije. PPA je pozvao tvrtke da priznaju rastavu kao važan životni događaj u politici ljudskih resursa te da roditeljima ponude fleksibilne radne uvjete, pristup savjetovanju i interne usluge podrške, posebice za samohrane roditelje. BBC izvještava da je Tesco, jedan od najvećih britanskih lanaca supermarketa, prihvatio prijedlog PPA-e i pokrenuo program naknade za razvod.

Ove pogodnosti su djelomično rezultat iskustava tijekom pandemije COVID-19, kada su razgovori o stresu na radnom mjestu postali normalizirani. Peter Cappelli, profesor menadžmenta na školi Wharton i autor knjige “Naša najmanje važna imovina: Zašto je neprestani fokus na financijama i računovodstvu loš za poslovanje i zaposlenike”, ističe da takve pogodnosti, poput pomoći u slučaju razvoda, možda neće biti skupi jer se rijetko koriste, a njihova primjena je relativno jednostavna u usporedbi s rješavanjem uzroka stresa na radnom mjestu.

Craig Jackson, profesor psihologije zdravlja na radu na Sveučilištu Birmingham City, ističe da će podrška u procesu razvoda omogućiti zaposlenicima da zadrže svoje poslove tijekom jednog od najtežih životnih iskustava, što može povećati njihovu lojalnost prema poslodavcu. Jackson također napominje da je nestalo starije shvaćanje da radnici “ostavljaju svoje probleme pred vratima” i da je važno pružiti podršku i razumijevanje u teškim životnim trenucima, piše tportal.hr.