Opekline od sunca nastaju kao posljedica prekomjernog izlaganja istome, a znak su akutnog oštećenja kože uzrokovanog UV zračenjem.
Kako izgledaju opekline od sunca?
Javljaju se u obliku crvenila i plikova uz osjećaj zatezanja, peckanja, svrbeža i boli, a kod težih oblika nastaju i mjehuri. Promjene se ne pojavljuju odmah, već najčešće 4 do 6 sati nakon izlaganja suncu te obično traju nekoliko dana. S vremenom, crvenilo nestaje i koža se počne ljuštiti. Ako je zahvaćena veća površina tijela mogu se razviti opći simptomi poput slabosti, glavobolje te povišene temperature. Liječenje opeklina od sunca uključuje simptomatsku terapiju za ublažavanje nelagode i upale.
Što je najbolje koristiti za opekline od sunca?
Prvi korak je tuširanje ili kupanje u mlakoj vodi, kao i postavljanje hladnih obloga više puta dnevno tijekom 10-ak minuta što smanjuje temperaturu kože. Direktno postavljanje leda može uzrokovati dodatno oštećenje kože! Na još vlažnu kožu potrebno je nanijeti hidratizirajuće hranjive pripravke čiji sastojci imaju protuupalno i obnavljajuće djelovanje, poput aloe vere i hijaluronske kiseline. Primjerice, Panthenol losion koji umiruje kožu, smanjuje neugodne senzacije poput zatezanja i peckanja, a ujedno i obnavlja oštećenja. Za dodatno olakšanje prilikom nanošenja ovi se pripravci mogu držati u hladnjaku!
Ako nastanu mjehuri ne smiju se otvarati zbog mogućeg razvoja infekcije i stvaranja ožiljaka, a iz istog razloga ne smijemo niti guliti kožu! Za bolove se mogu uzeti sredstva za ublažavanje, a u slučaju izraženijeg svrbeža mogu se uzeti tablete (antihistaminici). Potrebno je konzumirati veće količine tekućine poput vode, svježih sokova te sportskih napitaka koji sadrže elektrolite kako bi spriječili dehidraciju. Isto tako, važno je izbjegavati daljnje izlaganje suncu kako bi spriječili dodatno oštećenje, ali i nositi udobnu, široku, laganu te prozračnu odjeću kako bi se smanjila iritacija kože.
Zašto ne jogurt?
Iako se mazanje jogurta, hladni oblozi od mlijeka i kupanje u zobenim kupkama također spominju kod liječenja opeklina od sunca, potreban je oprez s ovakvim pripravcima iz kućne radinosti. Posebice ukoliko je koža inače osjetljivija ili sklona alergijama jer mogu uzrokovati iritacije i alergijske reakcije. Osim toga, jogurt može začepiti pore i uzrokovati ili pogoršati akne, posebice ako se ne koristi običan, već primjerice voćni jogurt. Ako je mjehurima zahvaćena veća površina tijela ili ako se razviju povišena temperatura, glavobolja, mučnina, smetenost, zimica ili vrtoglavica potrebno je potražiti medicinsku pomoć. Osim akutnih, opekline uzrokuju i dugotrajne štetne posljedice – ubrzavaju starenje kože i ono što je još važnije – povećavaju rizik za nastanak tumora kože u kasnijoj fazi života. Čak i samo jedna opeklina od sunca koja se očituje mjehurima u djetinjstvu ili adolescenciji dvostruko povećava rizik za nastanak najzloćudnijeg tumora kože – melanoma.
Opekline od sunca možemo spriječiti odgovornim ponašanjem i pravilnom zaštitom
To uključuje redovito nanošenje fotozaštitnih krema širokog spektra zaštite (štite od UVA i UVB zraka). SPF 30 ili više koje treba nanositi u dovoljnoj količini, 30-ak minuta prije izlaganja suncu i obnavljati svaka 2-3 sata. Zatim, izbjegavanje izlaganja suncu kada je ono najjače (od 10 do 16 sati) tijekom ljeta. Također, izbjegavanje solarija, potrebno je nositi laganu odjeću dugih rukava, naočale, šešire širokog oboda te odjeću s UV zaštitom (označenu UPF faktorom) te boraviti u hladu.