Putovanja na druge kontinente vrlo su uzbudljiva i donose nam nezaboravne uspomene. No, prije nego se uputite u neku egzotičnu zemlju svakako morate pripaziti na nekoliko bitnih stvari, kako bi vaš posjet zaista prošao bez neželjenih problema.
Više od milijardu ljudi danas prakticira turistička putovanja u inozemstvo, a među njima i mnogi hrvatski građani. Posebno je to uzbudljivo ako se radi o destinaciji daleko od naše zemlje, s potpuno drukčijom klimom, kuhinjom i kulturom.
Istina je, bilo da se radi o Aziji, Africi, Oceaniji ili Americi, daleka putovanja donose nam mnogo uzbuđenja i zadovoljstva. No, za njih je ipak potrebno nešto više pripreme nego za izlet u Europu. Zato se svakako dobro informirajte o destinaciji na koju putujete, a ovih pet stvari posebno imajte na umu, jednom kad se odlučite poletjeti na drugi kraj svijeta.
Putovnica
Danas su gotovo svi dokumenti dostupni u digitalnom obliku i možemo ih spremiti na svoj mobitel. Zato je pomalo nevjerojatno da nam još uvijek treba fizička putovnica dok putujemo svijetom. Nažalost, digitalna varijanta i dalje ne postoji pa na putovnicu morate posebno paziti kad ste daleko od kuće, jer bez nje ćete imati problema vratiti se u Hrvatsku.
Naime, ako putujete na egzotične destinacije osobna iskaznica nije dovoljna kako biste prešli granicu, za razliku od Europe. Zato svakako prije putovanja provjerite gdje je najbliži hrvatski konzulat, kao i u koju biste ambasadu susjedne EU zemlje mogli svratiti u slučaju da izgubite svoju putovnicu. Dok ste na putovanju najbolje da je čuvate u sefu ili na nekom drugom sigurnom mjestu, kako vam ne bi ispala negdje dok šećete gradom.
Nema sumnje, traženje zamjenskog dokumenta je stres koji vam ne treba u dalekom svijetu i zato pazite da vaša putovnica uvijek bude na sigurnom.
Viza
Iako se s hrvatskom putovnicom danas može putovati bez vize u brojne različite zemlje, istina je da postoje i one države koje u turistima vide priliku za dodatnu zaradu pa baš od svih traže apliciranje za vizu.
Zbog toga je bitno prije ulaska u zrakoplov provjeriti treba li vam viza za posjetu nekoj dalekoj zemlji. Postoje države koje vam dozvoljavaju da vizu kupite po dolasku, kao i one koje traže da je preuzmete u konzulatu u Hrvatskoj ili u nekoj od naših susjednih zemalja. Ako je viza uvjet za ulazak u zemlju, obavezno riješite tu formalnost, kako vam ne bi uskratili pravo na prelazak granice.
Voda
Navikli smo u Hrvatskoj na vodu koja se pije iz slavine, no već u Europi postoje mnoge zemlje u kojima se to ne preporučuje.
Izvan Europe situacija je takva da u pravilu nigdje ne bi trebalo piti vodu iz slavine, već samo kupovnu. Posljedice neće biti neko teško trovanje, ali moglo bi doći do probavnih problema. Svakako provjerite kakva je kvaliteta vode u zemlji koju posjećujete. No, čak i ako pročitate pozitivne komentare, svejedno je najsigurnije piti isključivo flaširanu. Na nju zapravo nećete potrošiti mnogo novca, a čuva vaše zdravlje.
Struja
Iako ih u našoj zemlji uzimamo zdravo za gotovo, prekidači i utičnice koje koristimo u Europi zapravo nisu standard koji se koristi u cijelom svijetu. Vjerovali ili ne, postoji desetak različitih tipova utičnica i zato je važno raspitati se prije puta koja se vrsta koristi na vašoj turističkoj destinaciji.
Utičnice se razlikuju u SAD-u, Engleskoj, Australiji i Južnoj Africi u odnosu na one koje imamo u Hrvatskoj, a zemlje u Aziji, Africi i Južnoj Americi priklonile su se različitim vrstama štekera pa je sasvim moguće da se tamo nećete moći priključiti na struju bez adaptera.
Hoteli i privatni iznajmljivači apartmana znaju imati za vas spremne adaptere koji će omogućiti da bez problema uključite vaš mobitel i ostale uređaje u struju. Obavezno ih pitajte jesu li strujni adapteri dio usluge. Ako nisu, možete adapter nabaviti u Hrvatskoj prije puta, a i potražiti ga u trgovinama na vašoj destinaciji.
Lijeva ili desna strana?
Za kraj, treba naglasiti da je oprez u prometu nužan kako biste bili sigurni, jednom kad se nađete na nekoj egzotičnoj destinaciji. Naime, izvan Europe pješake se baš i ne respektira pa će vam rijetko koji vozač automobila stati na zebri. Motociklisti još manje paze na vas.
Tu postoji još jedna opasnost, a to je smjer iz kojeg promet dolazi. Naime, u pregršt zemalja se vozi lijevom stranom ceste, a ne desnom kao u Hrvatskoj i u većini Europe. To znači da vam auto može doći sa strane s koje ga ne očekujete, zbog čega morate biti izuzetno oprezni svaki put kad prelazite cestu.
Ako se pak odlučite rentati automobil, tada će vožnja suprotnom stranom ceste biti još veći izazov. Zbog toga bi trebalo ipak prepustiti vožnju taksistima ili vozačima jednog prijevoza, osim ako niste odsjeli u mjestu u kojem nema prometnih gužvi.