U Gradskom muzeju u Bjelovaru održan je znanstveni skup pod nazivom „Grad su ljudi“, a koji se već po treći put održava u sklopu Terezijane, najveće gradske manifestacije.

Organizatori ovogodišnjeg skupa bili su: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru, Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar, Državni arhiv u Bjelovaru te Ogranak hrvatskoga pedagoško-književnog zbora u Bjelovaru.

Na samom počeku obratio se prof. dr. sc. Vladimir Strugar, upravitelj Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru.

‒ Treći put za redom organizirano je ovo predavanje u ciklusu „Grad su ljudi“. Već i sam naziv govori kako nam je cilj vratiti sjećanje na ljude koji su bili značajni u povijesti grada Bjelovara. Koji su bili najbolji u svojim granama djelovanja, od umjetnosti, zdravstva, gospodarstva, sporta ili obrazovanja. Drago mi je da u organizaciji ovakvih skupova imamo podršku naših osnivača, Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije. Ono što moram istaknuti je uzorno zajedništvo svih uključenih u organizaciju ovog skupa koji je našem Zavodu devetnaesti kojeg smo organizirali u osamnaest godina svoga postojanja. Zaključke i predavanja iz prethodna dva, i ovaj današnji skup iz ciklusa „Grad su ljudi“ trebali bi objaviti u posebnoj ediciji koju izdajemo što bi ostalo kao doprinos istraživanju povijesti našeg grada, zaključio je Strugar.

U ime glavnih organizatora 27. Terezijane, Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar obratila se Erna Vidaković koja je istaknula zadovoljstvo što ova manifestacija osim zabavnog i turističkog karaktera ima i svoj znanstveni.

U ime Državnog arhiva u Bjelovaru koji je na ovom skupu imao čak troje predavača, obratila se ravnateljica Martina Krivić Lekić.

‒ Zahvaljujemo na ukazanom povjerenju što smo jedni od suorganizatora ovog skupa. Nadamo se kako će vas teme koje ćete danas imat prilike čuti potaknuti na daljnje istraživanje. Državni arhiv uvijek je otvoren za nove istraživače koji će svojim radom doprinijeti popularizaciji povijesti grada Bjelovara.

O suradnji na ovom skupu, ali i brojnim drugim aktivnostima, govorila je Ornela Malogorski, predsjednica Ogranaka hrvatskoga pedagoško-književnog zbora u Bjelovaru.

‒ Ogranak je prošle godine proslavio trideset godina rada. Trenutno brojimo oko 150 članova, od kojih je danas većina na nastavi i dežurstvu povodom državne mature. Ponosni smo na rad naših članova, a posebno na stručni časopis „Bjelovarski učitelj“ koji izlazi već trideset godina. Tu je i biblioteka „Stvaralaštvo učitelja“ u kojoj je objavljeno 30 knjiga. U pripremi je još jedna, a najavljeno je i izdavanje novih djela.

U ime Bjelovarsko-bilogorske županije sudionike skupa pozdravila je Tanja Novotni Golubić, zamjenica župana.

‒ Drago nam je što ste u organizaciju ovako značajnog skupa uključili Županiju. Pozdravljamo želju da se sačuva sjećanje i uspomena na velikane ovog grada i naše županije. Ovaj skup održava se u sklopu Terezijane. Jučer je bio njezin prvi dan i već sada možemo vidjeti kako će i ove godine ona biti prepuna sadržaja i događanja. Svim sudionicima želim uspješna izlaganja koja će, sigurna sam, mnogima biti svjetionik za daljnje istraživanje i znanstveni rad.

Najavljujući obraćanje zamjenika gradonačelnika Igora Brajdića. Vladimir Strugar istaknuo je odličnu suradnju s Gradom Bjelovarom te rekao kako je upravo Brajdić došao s željom da se Zavod za znanstvenoistraživački rad u Bjelovaru uključi u program Terezijane te se ta suradnja nastavlja i dalje.

‒ Terezijana nije samo kulturna ili zabavna manifestacija. Ona ovakvim jednim znanstvenim skupom i odličnim predavačima potvrđuje da su grad ljudi. Bjelovar su nekada činili ljudi, njega sada čine ljudi i njega će i u budućnosti činiti ljudi koji ga oblikuju, stvaraju i doprinose njegovom napretku. Zahvaljujem Vama profesore Strugar i vašim suradnicima na uključenosti u organizaciju Terezijane te svima želim mnogo uspjeha, zaključio je Brajdić.

Na znanstvenom skupu predavanja su održali prof.prim.dr.sc. Dubravko Habek, dr. med. koji je govorio o doktorici Elzi Rajski. Portret bjelovarskog profesora Rudolfa Strohala svojim su predavanjem predstavile mr.sc. Zorka Renić Valerija Turk Presečki, prof.

Nakon kratke stanke uslijedila su zanimljiva predavanja, o Rudolfu Fingerhutu, zadnjem zapovjedniku 16. pješačke pukovnije govorio je Senad Anđulović. Sunčica Markanović  Ernest D. Kramberger, ravnatelj bjelovarske male realke, profesor i pisac. Petra Špoljarić – Pisma iz zarobljeništva Nikole Aschenreitera Dr.sc. Željko Karaula i prof.prim.dr.sc. Dubravko Habek, dr. med. predstavili su knjigu Prim, dr. Josip Jagodić. Pravednik među narodima. O Josipu Jagodiću prikazan je i dokumentarni film. U glazbenom dijelu skupa nastupila je Lorena Radičević, a pod mentorstvom Vande Novoselec, prof.

Više pročitajte u 158. izdanju 043 Bjelovarsko-bilogorskog vjesnika