Dom umirovljenika Čazma u ponedjeljak 15. svibnja bio je mjesto održavanja tribine „Usamljenost i što s njom“ na kojoj je gostovao psiholog Darko Novalić iz bjelovarske Opće bolnice „Dr. Anđelko Višić“. Tribinu je organizirala čazmanska Matica umirovljenika, a na nju se odazvalo tridesetak članova Matice.

– Usamljenost je osjećaj da nemamo nikoga, da nikome ne pripadamo i da smo nepotrebni, da nas nitko neće pogledati, da smo prepušteni potpuno sami sebi i pri tome smo beznadni. Ne vjerujemo da se može nešto popraviti, da možemo nešto poduzeti i da možemo promijeniti sliku svoje situacije. Međutim, uvijek se može promijeniti. Ne moramo biti sami, ne moramo biti usamljeni, samo se trebamo uključiti na neki način među ljude, nešto poduzeti, početi nešto raditi. Okrenuti se lijevo, desno vidjeti na koji način, dao je tako definiciju usamljenosti psiholog Darko Novalić, a ponudio je i rješenje.

– Najbolji način i najbolje sredstvo za smanjivanje osjećaja usamljenosti je pomaganje drugima kroz razne oblike karitativnog rada. Da li se radi o pomaganju drugim starijim i nemoćnim osobama, pomaganje nekim bolesnim osobama, pomaganje životinjama, pomaganje u raznim humanitarnim akcijama, ali nema veze, samo treba se okrenuti lijevo desno i pitati se, što možemo mi učiniti za druge? Kod onih koji su teško bolesni, teško izlaze iz stanova naravno da je puno teže i da oni ne mogu samo tako izaći van i pomagati drugima, ali se mogu javiti udrugama koje će njima doći pomoći, pobrinuti se za njih. Ali ako se nikome ne jave, nitko ih neće doći obići. Bitno je javiti se, uključiti se, ne pasivno sjediti kod kuće jer u toj poziciji ne može se ništa promijeniti nabolje,  nego treba početi malo aktivnije rješavati svoj status i svoje probleme, kazao je Novalić.

Matica umirovljenika Čazma aktivno je uključena u rješavanje ovog problema svojih članova kroz brojne aktivnosti koje provodi, pa je jedno od rješenja i aktivno uključivanje u neku od sekcija Matice ili brojnih drugih aktivnosti koje provodi ova najbrojnija udruga građana na području Grada Čazme.

– Ljudi nisu usamljeni upravo zbog toga što ne čekaju kod kuće, nego idu ususret ljudima, pa se druže i nemaju osjećaj usamljenosti. Oni koji sjede kod kuće ili se jednostavno ne kreću  za ljudima, naravno da će ostati usamljeni, zaključio je Novalić.