Uoči Svjetskog dana zdravlja koji se obilježava 7. travnja, u Multimedijskoj dvorani bjelovarskog muzeja jučer je, ponedjeljak – 3. travnja predavanje pod nazivom „Bolesti koje su mijenjale svijet“ održao Akademik Željko Cvetnić. Događaj je organizirao Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije uz pomoć Grada Bjelovara te Bjelovarsko-bilogorske županije. Tako su se na jednom mjestu našli svi oni koji nešto predstavljaju u zdravstvenom sustavu ovoga podneblja, a naglasimo kako je statističke podatke, kada je u pitanju zdravlje u Hrvatskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji mnogobrojnom auditoriju iznio Želimir Bertić – predstavnik Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije.

Nadalje, Cvetnić je govorio o deset različitih zaraznih bolesti koje su tijekom povijesti imale dubok utjecaj na čovječanstvo. Njihova pojava je uništila i devastirala cijela područja, uzrokovala broj žrtava koji je osjetno nadrastao i one u ratovima, a nakon pojave takvih bolesti se mijenjao i tijek povijesti. Najvažnije zarazne bolesti poznate su te zapisane u najranijim poznatim zapisima. Te bolesti su od postanka svijeta bile pratitelj ljudskog roda pa ne treba čuditi njihov velik utjecaj na razvoj, patnju i smrtnost koje su tijekom stoljeća uzrokovale kod ljudi. Riječ je o: boginjama, španjolskoj gripi, malariji, pjegavom tifusu, rovovskoj groznici, rekurentnoj (povratnoj) groznici, kugi, tuberkulozi, lepri, sifilisu te koleri.

Dakle, još jednom ponovimo – itekako je vidljivo da su kroz čitavu povijest nabrojene zarazne bolesti imale znatan utjecaj na razvoj i prosperitet čovječanstva. Povijest ljudskog roda zabilježila je mnoge važne ratove i bitke, ali možda su se najveće bitke vodile, a mnoge se još vode, upravo protiv zaraznih bolesti. I sada, kao zaključak ove zanimljive priče pročitajte što su nam kazali Cvetnić i Bertić.

–Tema je bila „Bolesti koje su mijenjale svijet“, a tom prilikom ste mogli vidjeti deset vrlo zanimljivih, teških bolesti. One su se pojavljivale kroz povijest, dok su u današnje vrijeme tek neke aktualne. Njihovi pokazatelji su strašni što zapravo znači da koronavirus, koji je danas aktualan zapravo nije tako strašan. Također, razne bolesti ljudski rod prate od samog početka čovječanstva, ali, zahvaljujući cjepivima životni vijek se produžio. Nadalje, mislim da je predavanje prilagođeno svima. Ne ulazi se toliko u mikroorganizme ili parazite tako da je tema široko prihvaćena. To znam jer sam ovo predavanje održao na mnogim mjestima i reakcije publike su bile i više nego pozitivne. Isto tako, treba kazati da neke od ovih bolesti imaju zajedničku kliničku sliku, zajednički tijek, ali i različitu dinamiku. Naime, kolera je brza, dok je tuberkuloza jako spora pa je tijekom povijesti ona dobila naziv „romantična“ bolest. To znači da su, što je zapravo jako čudno, svi željeli umrijeti upravo od nje – zaključio je Akademik Cvetnić.

–Akademik je govorio o zaraznim bolestima, dok su danas ipak aktualnije nezarazne. Postotak umiranja je oko 70%. Tako su prvi uzrok umiranja u našoj županiji, pa i u cijeloj Hrvatskoj cirkulacijske bolesti što znači srčani i moždani udari. Na drugom mjestu su karcinomi (pluća, debelo crijevo), a naša županija je po tom pitanju među županijama koje imaju najmanji postotak smrtnosti. Na trećem mjestu je COVID-19. Postotak smrtnosti od njega je 14%, a većina osoba koje od njega umiru su starije životne dobi te su već ranije imale poteškoća, odnosno bolesti cirkulacijskog sustava. Dakle, COVID-19 je nažalost samo pospješio smrtnost starije populacije – rekao nam je Bertić.