Najbolji primjer zanemarivanja Osnovne škole Čazma od strane bivše županijske vlasti može se vidjeti u opremljenosti školske kuhinje u koju se gotovo ništa nije ulagalo nekoliko desetljeća. Dok je Grad Čazma godinama tražio prebacivanje osnivačkih prava sa Županije, bivša županijska garnitura se konstantno oglušivala na opravdane zahtjeve, dok je taj zahtjev došao na plodno tlo tek dolaskom na vlast župana Marka Marušića. Od 1. siječnja Grad je preuzeo osnivačka prava i za očekivati je da se svi nedostaci, kojih se nažalost kroz godine neulaganja nagomilalo, napokon koliko-toliko isprave. Dobro, neki će reći, napravljena je energetska obnova, ali ona je napravljena po onoj „Izvana gladac, unutra jadac!“. O dvojbenoj kvaliteti djela izvedenih radova, osobito na Školsko-sportskoj dvorani se isto može puno govoriti. Svi nedostatci su isplivali na površinu nakon nevremena 15. rujna 2021..
No, vratimo se na kuhinju. Od nove godine svi učenici osnovnih škola imaju odlukom Vlade RH besplatan obrok, a iako je u OŠ Čazma on organiziran bez većih smetnji, problem je upravo u onome što je navedeno na početku teksta, neulaganje u kuhinjsku opremu.
Dvoje djelatnika, kuharica i kuhar, prisiljeni su se doslovno svaki dan snaći kako pripremiti obrok za petstotinjak učenika. Za pripremu jela imaju nekoliko velikih lonaca i jednu peć staru pedesetak godina koja radi na principu „Bože pomozi!“.
– Kuhinja nam je bolna točka i svjesni smo da dosta učenika i roditelja nije zadovoljno jelovnicima, ali oni su zapravo takvi jer zaista nemamo aparata s kojima bi kuhari mogli raditi. Imamo jednu jedinu peć koja se koristi i koja je starija od pedeset godina i ona je već sada pri kraju. Brojni meniji se ne mogu naći kod nas, npr. ćufte ili pire krumpir s obzirom da nemamo čime oguliti velike količine krumpira i pripremiti ga u potrebnoj količini. Šteta je i što učenici nemaju dovoljno prostora da mogu sjediti, nego moraju stajati za vrijeme objeda. Imamo i manjak djelatnika i opreme da to sve skupa bude kvalitetan obrok, što svi učenici dakako i zaslužuju, kazala je v.d ravnateljice Ivana Moguš.
Svjesni situacije su i u Gradu Čazma. Pri obilasku škole gradonačelnik Pirak istaknuo je da se što prije nešto mora poduzeti i da se kuhinja mora obnoviti.
– Budući da ni u interijer i opremu školske blagovaonice nije ulagano više desetaka godina, to je nešto o čemu treba razmišljati u dogledno vrijeme, kako bi se stvorili kvalitetniji i 21. stoljeću primjereniji uvjeti, napomenuo je gradonačelnik.
Od nadležnog ministarstva, škola je tražila i zapošljavanje još tri kuhara na puno radno vrijeme, međutim još nisu dobili povratne informacije. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, kuhari su među tri najtraženija zanimanja. Za njih je otvoreno 649 radnih mjesta od čega 41 u školama. Razlog zašto se rijetki odlučuju raditi u školskim kuhinjama su i relativno niska primanja. Naime, jedan kuhar koji radi 20 godina u školi ima prosječnu plaću od 692 eura.