14.3 C
Bjelovar
Nedjelja, 1 listopada, 2023
spot_img

Bjelovar: Poslodavci u turizmu predstavili radna mjesta

Nove vijesti

U organizaciji  Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva turizma i sporta te Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i partnera poput Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske udruge poslodavaca danas u dvorani europskih prvaka u Bjelovaru održavaju se „Dani poslova u turizmu“.

Cilj projekta je na jednom mjestu spojiti poslodavce s nezaposlenim osobama te upoznati javnost s mogućnostima zapošljavanja koje pruža turistički sektor.

Tako je danas u Bjelovaru 40 poslodavaca predstavilo preko 9 000 slobodnih radnih mjesta.

– Na „Dane poslova u turizmu“ prije svega pozivamo naše nezaposlene osobe ali isto tako učenike viših razreda srednje škole, studente i umirovljenike koji žele raditi u sezoni. Smatramo da je zbog važnosti turističke djelatnosti koja ima utjecaj na hrvatsko gospodarstvo ovo vrijeme kada se treba pripremati radna snaga za nadolazeću turističku sezonu. Isto tako našim aktivnostima poput nove web stranice za sezonsko zapošljavanje i kampanjom putem društvenih mreža plan je aktivirati što veći broj domaće radne snage za rad u turizmu, rekao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar i dodao kako danas je u Hrvatskoj oko 122 tisuće nezaposlenih osoba dok je Hrvatska udruga poslodavaca u prošloj godini iskazala potrebu za 55 tisuća radnika za turističku sezonu.

– Nama je interes za rad iskazalo oko desetak tisuća nezaposlenih osoba koji žele raditi na sezoni. Jedan dio radnika će biti učenici viših razreda srednje škole, studenti i umirovljenici, međutim dobar dio radne snage će se trebati uvesti, dodao je Lončar.

Prošle je godine izdano je oko 125 tisuća radnih dozvola, koje se najviše odnose na graditeljstvo i turizam, a sličan broj očekuje se i ove godine.

Na današnjem susretu nezaposlenih osoba i predstavnika turističkih tvrtki i kompanija bio je i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić.

– Turistička sezona je pred nama. Ulaskom u eurozonu sigurno možemo očekivati rekordnu turističku sezonu. Vjerujem da će dobar dio naših učenika, studenata i nezaposlenih osoba, kojih prema podacima Zavoda za zapošljavanje ima oko tri i pol tisuće na području županije, preko ljeta odraditi neki od poslova. Ja kao župan i svi mi političari voljeli bi da što manje ljudi bude na ovakvim mjestima, jer to znači da stvaramo sve preduvjete da naši mladi ostanu raditi u našoj županiji. Dobar dio mladih koji odu raditi na turističkoj sezoni tamo nađu i trajno zaposlenje i ostanu. Ja bih volio da u budućnosti što manje mladih ljudi na ovakvim mjestima traži zapošljavanje jer samim time to će značiti da smo stvorili uvjete da naši mladi ostanu živjeti u našoj županiji, mislim da nam to treba biti svima cilj i prioritet, kazao je Marušić.

Gradonačelnik Grada Bjelovara istaknuo je kako se ulaskom Hrvatske u eurozonu i šengensko područje može očekivati da će ovo biti najbolja turistička sezona u povijesti Hrvatske.

– Samim time što imamo srednju školu ugostiteljsko-turističkog smjera, sigurno da smo poželjna radna snaga za sve veće hotelske lance u Hrvatskoj. Osim što je važno da ljudi ovdje pronađu svoj posao i da poslodavac pronađe radnike, važno je i ono što dolazi. Jako je bitno za Hrvatsku, Ministarstvo turizma i Hrvatski zavod za zapošljavanje da se krene s pripremama na vrijeme za povijesnu turističku sezonu. Siječanj i veljača su ti mjeseci koji su za pripremu, zato mislim da je ovo pun pogodak što su se „Dani poslova u turizmu“ održali upravo u Bjelovaru i da pokušamo spojiti poslodavce hotelijerske kuće, trgovačke lance s našim građanima koji će moći zaraditi praktički za cijelu godinu s tim jednim angažmanom od nekoliko mjeseci koliko traje turistička sezona, kazao je Hrebak.

Turistička agencija Carpe Diem koja se bavi turističkom animacijom jedna je od njih 40 koje su se predstavili danas u Bjelovaru.

– Tražimo mlade ljude koji vole raditi sa djecom, osobe koje su završile predškolski odgoj ili kineziologiju ili imaju nekakav certifikat za plivanje. Bitno je da je osoba nasmijana i komunikativna, to su neke od predispozicija koje su bitne za biti animator. Imamo veliki broj destinacija duž cijele obale, njih šezdesetak od Istre do Dalmacije, rekla nam je Marina Tolić.

Vezane vijesti

spot_img
- Slušaj Super narodni radio -

Crna kronika