Premijer Andrej Plenković kazao je na početku sjednice Vlade da je Hrvatska postala jedina država kojoj je uspjelo u jednom danu ući u Schengen i u eurozonu. Zahvalio je svima koji su tome doprinijeli, kao i predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen te slovenskoj predsjednici Nataši Pirc Musar na dolasku u Hrvatsku na neradni dan, piše tportal.hr.
Zahvalio je i svim institucijama koje su zamjenu kune eurom osigurale na zaista visokoj razini, te u tom smislu sve funkcionira normalno. Po pitanju zaštite potrošača, ‘neki su očito iskoristili konverziju kako bi neopravdano podizali cijene, za što ne postoji ni razlog ni opravdanje’, kazao je.
‘U procesu pristupanja euru upozoravali smo da će doći do minimalnog povećanja cijena, kao što je bilo i drugdje. No svjedočimo u pojedinim slučajevima nečem drugom – čistom profiterstvu, lovu u mutnome, čemu ćemo se snažno suprotstaviti’, kazao je, dodajući da takvi potiču i daljnji rast inflacije.
Napomenuo je da je to već jasno komunicirano dijelu poslovne zajednice. ‘Naša je politika da upravljamo krizama na način da smo oslonac i građanima i gospodarstvu’, napomenuo je, podsjećajući na Vladine mjere za vrijeme pandemije.
Rekao je da je Vlada zaštitila kupovnu moć građana, te ublažila posljedice energetske krize i građanima i poslodavcima, između ostalog intervenirajući u cijene goriva.
‘Mjere se poduzimaju na načelu odgovornosti, solidarnosti i pravednosti. Najviše smo dali na redistribuciji najsiromašnijima u društvu, jer znamo da nitko drugi osim države ne može napraviti te iskorake. Iznimno je bitno da imamo konkurentno gospodarstvo, ali i zaštićene potrošače. Profiterstvo u ovakvoj situaciji – to nikako ne!’, napomenuo je premijer.
‘Nije smisao eura da se netko u energetskoj krizi i pritiscima inflacije neopravdano bogati na račun građana. Svi koji to čine trebaju shvatiti da će država djelovati, baš prema svima koji su neopravdano išli u taj pothvat dizanja cijena’, najavio je.
Rekao je da će nadležne državne institucije dobiti zadatak da djeluju u ovom slučaju. ‘Pozivamo sve gospodarske subjekte da revidiraju odmaj svoje cijene i vrate ih na prije 1. siječnja, na kraj prosinca, zadužujemo sve nadležne resore da pojačaju nadzor, ministarstvo gospodarstva da poduzme sve mjere kako bi prikupili potpune i točne informacije o kretanju i praćenju cijena, ministarstvo poljoprivrede da prikupi podatke o cijenama prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda, kao i da nadležni resori razmotre dodatnu pripremu izmjene propisa za bolju zaštitu potrošača, kazao je Plenković, dodajući da pritom misli na subvencije i druge poreze.
Rekao je da država neće ovo odgledati bez reakcije. ‘Svi koji misle da mogu od jedne izrazito pozitivne i korisne stvari svojom neodgovornom poslovnom politikom baciti sjenu i naštetiti stateškom uspjehu države i Vlade – u tome sigurno neće uspjeti’, istaknuo je.
Za lovce u mutnom – provjera i eventualne prekršajne mjere
Ministar gospodarstva Davor Filipović precizirao je što će Vlada učiniti. Obvezuju se svi poslovni subjekti, uključujući kreditne institucije i svi koji su povisili cijene suprotno zakonu o uvođenju eura da revidiraju maloprodajne cijene tako da budu određene onako kako su vrijedile na dan 31. prosinca 2022.
Glavni državni inspektor Andrija Mikulić rekao je da su inspektori u pogledu dvojnog iskazivanja cijena prije uvođenja eura, od rujna do kraja 2022., utvrdili 1744 povrede zakona. Od 1. siječnja zaprimljen je povećan broj predstavki zbog povećanja cijena, te su započeli pojačani nadzori, kako u trgovini tako i u uslužnim djelatnostima. Veći broj prijava bio je na pekare, frizere i usluge njege tijela. Utvrđeno je povećanje cijena – u trgovini su pojedini subjekti podigli cijene od 3 do 19 posto za čokoladu, pekarske proizvode, pivo, maslac, kiselo vrhnje, toaletni papir, kava i dr. Ukoliko su utvrdi da je to bilo neopravdano, sukladno zakonu o zaštiti potrošača zabranit će im se nepoštena praksa uz poduzimanje prekršajnih mjera. U uslužnim djelatnostima, povećanje se kreće od 10 do čak 80 posto, objavio je tportal.hr.