Mislav Murlin, viceprvak je Hrvatske u hrvanju grčko-rimskim stilom u uzrastu mlađi dječaci, kategoriji do 59 kg. Mislav se ovim sportom bavi pet godina, a ljubav prema ovom sportu na njega je prenio otac koji je trenirao hrvanje. Da bi trenirao nekoliko puta tjedno putuje u Vrbovec, što će se uskoro promijeniti.

Naime, na inicijativu ove sportske obitelji osnovan je Hrvački klub Čazma. Želja je da ljubav prema hrvanju prenesu na male Čazmanke i Čazmance.

Velika podrška u osnivanju kluba dobili su od hrvačkog kluba iz Vrbovca, Hrvačkog saveza i Grada Čazme.

– Klub je osnovan, gradonačelnik Pirak nam je omogućio lijepi prostor za treniranje u domu u Milaševcu. U proljeće planiramo početi s treninzima jer prostor moramo još malo urediti i nabaviti još neku opremu. U Čazmi nema klubova gdje djeca mogu trenirati borilačke vještine, pa vjerujemo da će biti zanimljiv djeci, otkriva nam Domagoj Murlin, Mislavov otac.

Treneri će dolaziti iz hrvačkog kluba iz Vrbovca, kluba s dugogodišnjim iskustvom i tradicijom. U trenersku školu ide i sam Domagoj.

Hrvanje kao sport je idealan za djecu jer ne sadrži elemente udaraca, prijeloma i slično. Sastoji se od elemenata koji su im urođeni, a djeci je negdje duboko u podsvijesti urođen prirodni oblik kretanja.

Usklađivanje svih vrsta vučenja i guranja kako bi srušili protivnika, djeca uče kroz igru, jednostavno kroz fizički dodir i osjećaj.

– Želja nam je da u klubu treniraju i djevojčice i dječaci. Mogu nam se javiti djeca od sedam godina na više. U planu je da imamo grupu od sedam do dvanaest godina i od dvanaest pa na više. Svi koji žele trenirati mogu nam se već sada javiti, jer radimo predbilježbe za proljeće kada planiramo početi s treninzima. Mail adresa na koju se možete javiti je hkcazma@gmail.com ili na broj mobitela 091 283 5125.

Važno je napomenuti kako za početak članarine u ovom kubu neće biti. Želja je da se što više djece okuša u hrvanju i zavoli ga.

– Na početku nećemo naplaćivati članarinu, a onda kad se sve to malo formira uvest ćemo članarinu za koju još ne znamo u kojoj će biti visini, dodaje Domagoj.
Istraživanja su dokazala kako hrvanje spada u sportove s najmanje ozljeda, a to nije ni čudo jer hrvanje razvija u jednakoj mjeri cijeli koštano-mišićni sustav.

– Treninzi se baziraju na učenju padova i ono što nama izgleda strašno je ono što su oni učili na treninzima. Oni su naučeni to raditi i jako su fleksibilni. Statistika pokazuje da puno više ozljeda ima na nogometu nego u hrvanju gdje su ozljede minimalne.

Prednost treniranja hrvanja je u jednostavnosti i lako se uči. Razvijaju se skoro svi mišići, dok različite težinske kategorije omogućuju svima bavljenje ovim sportom.

– Ovo je vrlo plemenit sport koji nije toliko zastupljen u medijima, pa malo ljudi za njega i zna. Zato pozivam sve da dođu na par treninga i da se upoznaju s ovim sportom. Ovo nije ni sport koji zahtijeva velika financijska sredstva, u početku je dovoljna oprema za tjelesni. Kada se krene na natjecanja dovoljan je jedan hrvački triko i hrvačke tenisice, dodaje Domagoj.

Mislav je izabran u reprezentaciju Hrvatske U-15 s kojom trenira i priprema se za Europsko prvenstvo koje će biti sljedeće godine. Uspješna u ovom sportu je i Mislavova sestra Ana koja je mlađa od njega dvije godine.

Zanimljivo je kako se ova obitelj prije desetak godina iz Zagreba preselila u Čazmu na svoju djedovinu i kako nam otkrivaju ta odluka im je bila pun pogodak.