Održana je početna konferencija projekta Povećanje kapaciteta za proizvodnju geotermalne energije – Infrastrukturni radovi na bušotini Korenovo GT-1.

Ovim projektom Grad Bjelovar kreće u izgradnju bušotine za korištenje geotermalne energije. Naime, Grad Bjelovar dobio je sredstva iz EEA i norveških grantova iz programa „Energija i klimatske promjene“, a riječ je o projektu kojem je cilj povećati proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, smanjiti emisije CO2 te povećati sigurnost opskrbe.

– To je sada dosta popularno, grijanje na daljinu i to je ono što mi želimo postići u Velikom Korenovu. Naši građani ne razlikuju dva velika projekta koja mi trenutno radimo, jedan je projekt toplica za koje se priprema dokumentacija, a drugi projekt radimo u suradnji s Kraljevinom Norveškom, Lihtenštajnom i Islandom. Oni su odlučili suportirati naš projekt duboke bušotine s desetak milijuna kuna, dok će ostali dio novca osigurati Grad Bjelovar, kazao je gradonačelnik Dario Hrebak.

Geotermalna energija dobivena iz bušotine koristit će se u toplinarske svrhe za snabdijevanje planiranog bazenskog kompleksa u Velikom Korenovu toplinskom energijom, zatim buduće Poslovne zone Korenovo i buduće planirane stakleničke poljoprivredne proizvodnje na području Velikog Korenova.

– Ovo je velika stvar, ovo je prvi projekt u Hrvatskoj gdje se geotermalna energija koristiti za javne potrebe. Mi imamo projekt u Velikoj Cigleni, ali on je komercijalan i tamo se proizvodi električna energija. Ovo je jedan pravi primjer kako bi se cijeli sjever Hrvatske trebao grijati. Da što manje ovisimo o plinu moramo ulagati u geotermalnu energiju. Solari neće biti dovoljni, oni ne mogu osiguravati toplinu i energiju 365 dana u godini, dok ovakvi izvori rade 24 sata 365 dana u godini, dodao je Hrebak.

Dugoročni planovi su dodatnih 5 – 6 bušotina na drugim gradskim lokacijama, a koje bi osigurale da Bjelovar u budućnosti u potpunosti bude grijan toplom vodom iz bušotina. Ovaj projekt je za sada jedinstven u Hrvatskoj i samim tim i revolucionaran u tom području.

– Imamo nekih pokušaja ali oni nisu u ovom trenutku na nivou na kojem će biti ovaj projekt. Procjenjuje se da će biti 5 megavata topline. Mi u planu imamo još pet do šest bušotina s kojima bi Bjelovar u potpunosti grijali toplom vodom. To možda neće biti projekt koji ću ja osobno voditi, ali mi ćemo ostaviti sve da budući gradonačelnik koji dođe završi tu priču. Ja vjerujem da Grad Bjelovar u idućih 10 do 15 godina može imati toplinsku samoodrživost iz obnovljivih izvora energije, pojasnio je Hrebak.

Za bušotinu u Velikom Korenovu tijekom prosinca trebao bi biti raspisan natječaj za izvođača radova, a prvi iskopi trebali bi početi u lipnju. Ti radovi trebali bi trajati oko mjesec dana, potom slijedi analiza, a do kraja sljedeće godine trebali bi imati u potpunosti izvedenu bušotinu.

Projekt je od velike važnosti i za buduće Terme Bjelovar, jer će upravo on uvelike smanjiti potrošnju električne energije.

– Očekivanja od ove bušotine su jako velika. Sve predtestne radnje pokazuju da postoji jako veliki potencijal. Potencijal što se tiče temperature između 70°C i 72°C , ono što je isto bitno je da je procjena da bušotina bi trebala imati kapacitet između 25 i 27 litara po sekundi. To je veliki potencijal koji može objedinjeno podržavati i same terme u budućoj funkciji i poslovne zone od koje imamo velika očekivanja, kazao je direktor Termi Bjelovar Zvonimir Žarec.

Predviđa se da će upotreba geotermalne energije smanjiti potrošnju električne energije za 40 posto, odnosno od 450 do 500 tisuća eura na godišnjoj razini, zaključio je Žarec.