Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom na inicijativu policijskih službenika policijske uprave bjelovarsko-bilogorske provedena je preventivno-represivnu akcija koja je bila usmjerena na nadzor korištenja parkirališnih mjesta rezerviranih za osobe s invaliditetom od drugih osoba i moguću zlouporabu znaka pristupačnosti. Uz policijske službenike akciju je provelo i prometno redarstvo Grada Bjelovara uz podršku Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.

– Tijekom ove godine na području naše policijske uprave sankcionirano je 302 vozača zbog parkiranja vozila na mjestu rezerviranom za parkiranje vozila osoba s invaliditetom, od toga 169 prekršaja utvrđeno je na području Policijske postaje Bjelovar, znači više od polovine utvrđenih prekršaja se odnosi na sam grad Bjelovar, rekla je policijska službenica Sandra Pavlek.

Kazna za nepropisno parkiranje iznose uglavnom 300-500 kuna, dok je najviša upravo ova za parkiranje na mjestima koja su rezervirana za osobe s invaliditetom i ona iznosi 700 kuna. Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti smije koristiti osoba s invaliditetom, odnosno parkiranje se može koristiti samo za vrijeme dok je invalidna osoba u vozilu. Kazna za ovaj prekršaj iznosi 700 kuna, a osobi koja dva ili više puta bude pravomoćno kažnjena za ovaj prekršaj, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na dvije godine.

Predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar Tomislav Novosel naglasio je kako je u Gradu Bjelovaru potrebno duplo više parkirnih mjesta za invalide i da su ona standardizirana.
-To ne mogu biti mjesta koja su široka kao i parkirna mjesta za ostale nego moraju imati mogućnost da se s jedne strane izlazi s kolicima van na površinu koja vodi do nogostupa, do pješačke zone. Nije dobro da imamo parkirna mjesta za osobe s invaliditetom, a onda se treba ići u rikverc u promet i biti u riziku da te auto pokupi, dodao je Novosel.