Započeo je projekt vrijedan 25 milijuna kuna kojim će Bjelovar grijati novu poslovnu zonu u Velikom Korenovu, dok je u budućnosti plan da se grije i jedan dio Grada Bjelovara. Ovo je prvi takav projekt u Hrvatskoj, a Bjelovaru su partneri Kraljevina Norveška, Island i Liechtenstein koji će s ukupno 13 milijuna kuna financijski poduprijeti izgradnju prve bjelovarske toplane.
– Ovo je velika stvar za Grada Bjelovar jer se umjesto plinu okrećemo održivim izvorima energije, a jedan od njih je definitivno i geotermalna energija. Zadnjih pet godina mi smo puno napravili u smislu orijentiranja Grada Bjelovara upravo prema toj energiji. Rezultat tome je i ovaj projekt na kojem radimo zadnje četiri godine u suradnji s Geotehničkim fakultetom u Varaždinu – istaknuo je na današnjoj konferenciji za novinare gradonačelnik Dario Hrebak.
Prema istraživanju riječ je o izvoru koji se nalazi na dubini od 1 500 metara, toplina vode je između 65 i 70 stupnjeva celzijusa, a kapacitet 27 litara u sekundi.
Nakon izrađene dokumentacije pristupit će se izradi bušotine s instaliranim kapacitetom za proizvodnju geotermalne energije. Cilj projekta je povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, smanjenje emisije CO2 te povećanje sigurnosti opskrbe. Svrha projekta jest proizvodnja energije s manjom emisijom ugljika i povećanom sigurnošću opskrbe kroz izradu tehničke dokumentacije koja je potrebna kako bi se došlo do faze izgradnje bušotine te eksploatacije/proizvodnje geotermalne energije. Projekt bi nakon 2024. godine trebao uči u završnu fazu.
Grad je već dobio neke upite za investicije koje se žele pokrenuti u Bjelovaru upravo zbog održive, čiste i jeftine energije.
– Već danas imamo investitore za staklenike, određene tvrtke se raspituju koje žele sklapati i završne proizvode u Bjelovaru, postoji interes i sušara. Dakle, ovo je jedna vrlo obećavajuća priča za koju sam uvjeren da će preporoditi Grad Bjelovar. Ovo je tek prvi od takvih projekata dok grad ima potencijal za još pet takvih projekata na svom području -dodao je Hrebak.
Energija s ove bušotine trebala bi grijati osim poslovne zone, Bjelovarski sajam, lokalne poduzetničke inicijative, jedan dio energije će se usmjeriti i prema budućim Termama Bjelovar koje su partner, ali koje će većinu energije dobivati putem solara.
– Najvažnije je da ova bušotina na indirektan način može značiti zapošljavanje od tisuću do dvije tisuće radnika u novoosnovanoj zoni i to je ključ priče – istaknuo je Hrebak i dodao kako u budućnosti, kada se ova priča krene razvijati, vrlo vjerojatno će se i jedan dio Grada Bjelovara s nekim drugim sličnim bušotinama moći grijati.