14.3 C
Bjelovar
Nedjelja, 1 listopada, 2023
spot_img

Razgovarali smo s Tomislavom Okrošom, načelnikom Općine Dubrava

Nove vijesti

U studiju Super radija je gostovao Tomislav Okroša. Okroša je mladi načelnik općine Dubrava, saborski zastupnik, bivši sportaš i čovjek koji je izrazito aktivan svakoga dana. Stoga je razgovor s njim bio vrlo zanimljiv, raznovrstan i bilo je riječi o mnogim temama. Ponajviše o općinskom razvoju, onome što je već realizirano, na čemu se trenutno radi, budućim općinskim projektima, ali i poskupljenjima kojih je na razini Hrvatske svakoga dana sve više. Isto tako, ovaj mladi načelnik je progovorio o sportskim kolektivima svoje općine te tamošnjoj proslavljenoj streličarskoj obitelji Pereglin. Dakle, sada pročitajte Okrošina razmišljanja.

Za početak nas upoznajte s time što je do sada ove godine napravljeno? Čime se ponosite, odnosno čime se mogu ponositi žitelji Dubrave?   

Dubrava je već dvije ili tri godine jedno veliko gradilište, a najveći projekt je svakako izgradnja vodovoda. Obzirom na činjenicu da su vremena u kojima živimo jako teška, klimatske promjene su ogromne, vremensko razdoblje bez padalina je sve veće pa je samim time i suša sve izraženija, a voda je život, besplatni priključci za naše građane su od velike važnosti. Tako će se na području naše općine izgraditi novih 55 kilometara vodovodne mreže, obnovit će se postojeća te moram kazati kako je projekt sada već u svojoj drugoj polovici.

Odlično napreduje, a također, koristim ovu prigodu kako bih sve stanovnike zamolio za strpljenje jer, kada se radi podzemno, po završetku je potrebno asfaltiranje prometnica. Tu će također biti uključena izrada nogostupa na čemu nismo imali prilike raditi svih ovih godina. No, sve će doći na svoje. Projekt je velik, zasigurno najveći u povijesti općine, a smatram da se rijetko tko može pohvaliti tolikom investicijom. Riječ je o investiciji od skoro 100 milijuna kuna tako da smo na to posebno ponosni, a diljem Hrvatske općine i gradovi imaju poteškoća s kapacitetima dječjih vrtića.

Mi smo se na vrijeme pobrinuli za to pitanje što znači da smo projektirali vrtić, prijavili ga te smo na natječaju mjere 741 Ministarstva Poljoprivrede prošli u stopostotnom iznosu. Shodno tome će nam biti dodijeljeno 7 i pol milijuna kuna za izgradnju, a ono što bih posebno istaknuo jest da će taj novi vrtić imati i sportsku dvoranu. Projekt je lociran uz postojeći vrtić te je njegov službeni naziv „rekonstrukcija i dogradnja“.

Obzirom na izrečeno, očekuje se ostanak mladih obitelji u općini. Recite nam nešto o tome!   

Pa da! Svakako veseli podatak da unazad četiri godine svake imamo povećanje broja rođene djece, a jako sam ponosan što je upravo naša općina jednim dijelom tome pridonijela. Nadalje, moram reći i to da imamo izrazito visoke porodiljne naknade u Zagrebačkoj županiji pa i u široj okolici. Riječ je o 5 tisuća kuna za prvorođeno dijete, 10 za drugo, 15 za treće te po tisuću kuna više za svako sljedeće. Mislim da je to definitivno dobar poticaj i siguran sam kako svim mladim obiteljima to dobro dođe.

Nalazite se na rubnom dijelu Zagrebačke županije pa ste možda na neki način u proteklih nekoliko godina bili zapostavljeni. Ceste su bile u trošnom stanju. Sada se to promijenilo, napredak je očigledan! Iznesite nam svoje mišljenje!

Na državnoj cesti Vrbovec – Čazma je napravljen dugo očekivani dvotrećinski most na konaku pa na tom dijelu više nema opasnosti od prometnih nesreća. U to su investirale hrvatske ceste, a i diljem općine je izgrađeno preko 30 kilometara novoasfaltiranih prometnica. Nude nam se europski fondovi, nudi nam se prilika razvijati općinu, ali i cijelu Hrvatsku na svim poljima te bih kazao da bi bila velika šteta to ne iskoristiti. Imam dovoljno želje i energije za to te ću i dalje, zajedno sa svojim suradnicima nastaviti mukotrpno raditi za svoje mjesto, ali i za cijelu našu domovinu kao saborski zastupnik.  

Okroša svoj posao obavlja pun elana; foto: Dražen Kocijan

Dani općine Dubrava su i ove godine organizirani na visokom nivou. Što nam možete reći vezano za to?

Ovogodišnja manifestacija je trajala od vikenda do vikenda, dakle nekih desetak dana. Slušajući informacije, posjećenost je bila odlična, a i vama se moram zahvaliti na suradnji. Ipak, najzaslužnije za taj veliki događaj i uspješnost su naše udruge bez kojih ništa ne bi bilo isto. Naime, upravo udruge u Dubravi imaju tradiciju, jake su, ljudi se okupljaju na društvenim aktivnostima, a tu su također i sportski kolektivi. Naši žitelji su izrazito zainteresirani doprinijeti razvoju općine pa se i njima ovim putem želim zahvaliti. Siguran sam da ćemo nastaviti odličnu zajedničku suradnju u korist svih nas.

Kao načelnik ste u svakodnevnom kontaktu s mještanima. Kakvi su njihovi komentari? Što vam govore, odnosno, što je dobro ili bi oni eventualno željeli da se u Dubravi dodatno poboljša?

Definitivno, ono što je bolje je prometna povezanost. Zagrebačka županija je svim slabije razvijenim  mjestima osigurala dodatne linije, linije koje još nazivamo javnima tako da kroz sva naša sela prometuju barem dvije dnevne linije. Isto tako, cijene karata su simbolične. Počevši od svega 5 kuna pa moja zahvala sada ide gospodinu županu Stjepanu Kožiću.

Nadalje, ono što bi svakako bilo dobro jest otvoriti pokoje radno mjesto usprkos činjenici što je u Dubravi nezaposlenost, baš kao što je to i na razini cijele Republike Hrvatske vrlo mala. Ponajviše zbog toga što nam je želja da ljudi, kako sam to i ranije rekao ostanu u našoj općini te kako ne bi morali putovati u Zagreb i okolne gradove. Na tome također radimo, a samo jedna crtica koju bih napomenuo u ovome jest da sa jednim njemačkim investitorima pregovaramo o otvaranju pogona.  

Kako se i što radi po pitanju razvitka gospodarstva?

Po tom pitanju se otvorilo puno lokalnih, domaćih tvrtki unazad nekoliko godina. Mladi, poduzetni ljudi, uz sve mjere koje nacionalna Vlada te država daju za samozapošljavanje i otvaranje vlastitih obrta nastoje raditi na svom području, a i Zagrebačka županija te mi kao općina im nastojimo pomoći. Želimo da ti izvođači radova, naravno, prema pravilima javne nabave rade i za općinu i za naše komunalno društvo. Također, želja nam je da u tim tvrtkama rade pretežno domaći ljudi što je onda zasigurno dobro za razvoj gospodarstva.

Dubrava je oduvijek bila tradicionalni obrtnički kraj, u prošlim vremenima industrija je bila izuzetno jaka pa bismo voljeli da sve to iznova, još modernije oživi. U ovoj priči treba spomenuti i tvornicu poljoprivrednih strojeva „Gramip“. Ovih dana ćemo imati sastanak sa stečajnim upraviteljem u nastojanju ubrzanja cjelokupnih događanja jer imamo mnoštvo upita i interesenata koji tamo žele zakupiti prostor te pokrenuti proizvodnju. Nadam se da će sve dobro završiti, na zadovoljstvo svih nas.

Okroša nam je iznio mnoštvo svojih zanimljivih stavova; foto: Dražen Kocijan

Vremena koja nam dolaze bit će jako izazovna. Energenti su posvuda poskupjeli, a obzirom na to da ste saborski zastupnik te to da svakodnevno kontaktirate s ministrima pa i predsjednikom Vlade, imate li iz prve ruke neke informacije, koliko će se hrvatskim građanima pokušati pomoći u savladavanju nastale krize?

Na FER-u sam diplomirao elektroenergetiku pa podosta toga znam o tome i ovom prigodom pozivam sve vaše čitatelje da se svi zajedno što prije osvijestimo. To zapravo znači da što prije treba početi štedjeti, odnosno da temperatura u kućama ili stanovima doista ne treba biti 25 ili 27 stupnjeva. Također, ne znamo koliko su građani svjesni da je struja na svjetskim burzama 10 puta skuplja nego što je mi trenutno plaćamo.

To govori da je Vlada već poduzela čitav niz mjera, ali se moramo sjetiti i naših poduzetnika, gospodarstvenika kojima nije nimalo lako. Njima je cijena električne energije porasla tri-četiri ili čak više puta i vjerujem da će naši vladajući do jeseni pronaći rješenje i za njih. Nasreću, mi smo u Dubravi već prije nekoliko godina uveli javnu led rasvjetu te ovim putem pozivam sve načelnike i gradonačelnike koji to još nisu napravili da se povedu našim primjerom.   

Kakva je briga o starijim i nemoćnim osobama?

Trudimo se puno. Kroz razne programe i projekte „Zaželi“ 1 i 2 je radilo ukupno dvadesetak žena koje su brinule o osamdesetak starijih i nemoćnih. Jer, zapravo je to najvažnije. Kada netko tim osobama treće životne dobi dođe kući, popriča s njima te im pokaže da su važne u društvu. Ta žena koja dođe u kuću starije osobe čak ne mora niti donijeti ništa materijalno. Starijima je najvažnije nečije prisustvo, odnosno to da ne budu sami.

Općinski sport je također vrlo razvijen, a treneri NK Dubrava pozivaju sve zainteresirane djevojčice i dječake starosti od 6 do 18 godina da se priključe treninzima u školi nogometa. To je jako zanimljivo i pohvalno. Recite nam nešto o tome!

Trenutno je to najaktualnije kada je riječ o sportu, a NK Dubrava je jedan od sedam naših sportskih klubova. Riječ je o kolektivu gdje defilira najveći broj djece, realno, to je naše centralno sportsko mjesto. Pružaju se odlične mogućnosti obzirom da imamo mlade, perspektivne trenere, ali moram pohvaliti i našu trofejnu obitelj Pereglin. Tu su: Branka, Branko, Valentina i Domagoj te je riječ o najboljim streličarima svijeta. Na taj način ime Dubrave, odnosno sve naše običaje prenose diljem Hrvatske i svijeta. Dakako, pomažemo i njima kao općina, a sudjelovali smo u organizaciji jednog svjetskog streličarskog kupa prije nekoliko godina. Također, ima naznaka da će se taj sportski događaj ponoviti i ove.

Imamo i super uspješne mažoretkinje, ribičko društvo, malonogometni klub, dok se u rukometnoj momčadi, koja je nekada bila vrlo popularna sada većinom radi s mlađim uzrastima. No, nadam se kako će se u budućnosti obnoviti i seniorski pogon. Isto tako, koristim ovu priliku kako bih čestitao gradonačelniku Bjelovara, gospodinu Dariu Hrebaku na izgradnji dva nova moderna stadiona. Rekao bih kako se Bjelovar razvija u jednom pravom sportskom smjeru.

Razgovor vodio Dražen Kocijan, prema tonskom zapisu obradio Filip Mlinar.

Naposljetku, slika za uspomenu i dugo sjećanje

Vezane vijesti

spot_img
- Slušaj Super narodni radio -

Crna kronika