Foto/Lorenzo Kocijan Pacas

Prošla je godina dana otkako su građani poklonili povjerenje novoj županijskoj vlasti na čelu sa županom Markom Marušićem.

Tim povodom svoje rezultate danas je na konferenciji za novinare rezimirao župan Marušić.

Kako je rekao godina dana nije bila dovoljna za neke velike iskorake, ali je razdoblje gdje se mogu vidjeti određeni pomaci.

Jedan od najvažnijih pomaka je uspostavljanje suradnje sa svim općinama i gradovima na području Bjelovarsko-bilogorske županije.

– Znamo da do sad nije bila takva praksa, da jednostavno u zadnjih osam godinu nisu održavani kolegiji s načelnicima i gradonačelnicima. Smatram da je jako bitno slušati informacije s terena jer tko bolje zna što treba općini i što se događa u općini od samog načelnika, odnosno što treba gradu od samog gradonačelnika. Tako da mi je izuzetno drago da smo uspostavili tu jednu zajedničku sinergiju sa svim našim gradonačelnicima i načelnicima bez obzira na stranačku pripadnost – kazao je župan Marušić i dodao kako je uvedeno da se županijske skupštine uživo mogu pratiti, što prije nije bio slučaj. Isto tako uvedena je aplikacija „Otvorena županija“, po čemu je Bjelovarsko-bilogorska županija prva i za sada jedina u Hrvatskoj koja omogućuje svojim građanima da vide na što se troši svaka kuna.

Isto tako mjere koje raspisuje županija kreiraju se u suradnji s gospodarstvenicima, obrtnicima i poljoprivrednicima u svrhu toga s njima je održano niz sastanaka.

Spašena je i Vodoprivreda Daruvar od stečaja. Agonija Vodoprivrede je trajala gotovo dvije godine.

Preuzimanjem vlasti prvo što je novu županijsku vlast dočekalo je bio izazov spašavanja zdravstvenog sustava i kredit od 107,5 milijuna kuna.

– Kada zbrojimo te rate od prvog kredita, od 90 milijuna kuna i drugog od 107 i pol milijuna kuna, te dvije rate bi iznosile oko 17 i pol milijuna kuna godišnje. Kada uzmemo u obzir da sva decentralizirana sredstva za zdravstvo iznose oko 14 i pol milijuna kuna onda vidimo da matematika kaže da i ako sva ta sredstva damo, mi ne bi imali dosta ni za ove rate kredita. Dakle, naše ustanove ne bi imale ni struje ni vode.

Župan Marko Marušić

Ovaj problem je riješen uz potporu države koja će platiti kredit za ovu godinu čime je spašen zdravstveni sustav Bjelovarsko-bilogorske županije.

Slična situacija bila je i u školstvu koje je skoro završilo u blokadi. Razlog tome su loše planirani i vođeni projekti kao i kretanje u energetske obnove bez osiguranih sredstava.

– S 30. travnja je onaj famozni ‘cash poll’ trebao biti zatvoren i s 1. svibnjem tko nije podmirio sva dugovanja, prijetila je blokada škola. Tu se radilo o desetak škola koje bi sa 1. svibnjem bile blokirane i djeca ne bi mogla pohađati nastavu. Mi smo tu kao Županija uskočili s podizanjem kratkoročnog kredita od 17 milijuna kuna kako bi bankama mogli vratiti dugovanja. Kako ćemo mi za godinu dana vratiti tih 17 milijuna kuna, to u ovom trenutku ne znam i svakako je to jedan od izazova – kazao je Marušić i još dodao kako gotovo nije bilo tvrtke u vlasništvu Županije koja nije poslovala u minusu, a posebno se osvrnuo na Zavod za javno zdravstvo BBŽ koji je jedini Zavod u Hrvatskoj koji je u doba Covida poslovao s minusom.

– Svi drugi zavodi su prilikom COVID-a uspjeli putem testiranja zaraditi. Čuo sam se i s kolegom u Varaždinu, njihov je Zavod za javno zdravstvo u doba pandemije zaradio 30 milijuna kuna i oni su ta sredstva doznačili županiji, sad se ja pitam kako bi bilo lijepo da je naš zavod barem u pola toliko zaradio i da nam može pomoći – pojasnio je Marušić

Osim ovog negativnog primjera ništa bolji nije ni u Županijskoj upravi za ceste koja je jedina županijska uprava za ceste u Hrvatskoj koja je u minusu.

– Jednim odgovornim i racionalnim ponašanjem dug ŽUC-a od 29 milijuna kuna smanjen je na 14 milijuna kuna i sada imamo izazov kako istovremeno nastaviti smanjivati dug i asfaltirati ceste uz ova abnormalna povećanja cijena materijala – rekao je Marušić.

Marušić je pobrojao i neke dobre stvari koje su se dogodile u ovih godinu dana. Turistička zajednica Bjelovarsko-bilogorske županije dodijelila je 300 tisuća kuna potpora manifestacijama na području županije.

Radi se na uvođenju širokopojasnog interneta na području županije. U planu je na jesen prijaviti se na jedan od natječaja.

Povećane su naknade za novorođenčad s 500 na 1000 kuna. Povećane su i stipendije studentima medicine. Prenesena su osnivačka prava nad nekim školama sa županije na gradove Čazmu, Grubišno Polje i Garešnicu.

Zajedničkim snagama škola, gradonačelnika i županije izborilo se za ostanak gimnazija u Grubišnom Polju, Čazmi i Daruvaru.

– S HŽ-om radili smo na poboljšanju kvalitete prijevoza i povećanju broja linija i još bolje povezali Bjelovar, odnosno Bjelovarsko-bilogorsku županiju sa Zagrebom i Osijekom, a osiguran je i turistički vlak do Splita – rekao je Marušić i zaključno kazao kako se trude staviti županiju na financijski zdrave noge, te da želi jedan partnerski odnos s općinama i gradovima i da se uz pomoć Vlade Republike Hrvatske radi na sanaciji financijskih dubioza koje su ostale iza prošle vlasti.

– Naslijedili smo započete projekte za koje nisu bila osigurana sredstva. Imamo 224 milijuna kuna stvorenih obveza za koje nisu osigurana sredstva. Zaduženost županije je 40 posto izvornih prihoda dok zakon dopušta maksimalno 20 posto. Od nas se očekuje da završimo glazbenu školu i da je opremimo, da opremimo bolnicu, da završimo dvorane u Hercegovcu i Velikoj Pisanici koje desetljećima stoje prazne. To je za svakog racionalnog čovjeka svakako izazov bez presedana. Neki će reći da kukam, ali ja očekujem da institucije kažu svoje, jer sve naše sumnje na neke nepravilnosti i nezakonitosti mi prijavljujemo nadležnim tijelima – zaključio je Marušić.