Najavljeno ukidanje gimnazija u Čazmi i Grubišnom Polju tema je koja je izazvala najveći broj pitanja vijećnika na aktualnom satu 6. sjednice Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije.
Gradonačelnik Čazme Dinko Pirak rekao je kako nije dobro raditi reforme tako da naše srednje škole ostaju bez tih smjerova te apelirao na sve da se uključe u javnu raspravu na tu temu koja je otvorena do sredine svibnja.
– Bitno je da nam škole ostaju tu gdje ljudi žive, a ne da nam djeca putuju ne znam gdje. Vjerujem da će ostali gradonačelnici to podržati da pokušamo kroz javnu raspravu utjecati na to da ne ostanemo bez ovih smjerova – rekao je Pirak.
Župan Marušić kazao je da je Županija dala svoje obrazloženje da je protiv prijedloga Ministarstva jer smatra da je usprkos sve manjem broju upisane djece nedopustivo da se ukinu sama odjeljena. Pozvao je sve županijske vijećnike da se uključe u javnu raspravu kako bi se sve pozitivno riješilo.
Slaven Đurđević pitao je kojim kriterijima se vodilo Ministarstvo s obzirom da predlaže ukidanje gimnazija u Čazmi i Grubišnom Polju te zašto se toliko zadnjih godina ulagalo u školstvo?
– Čemu smo radili sve one dvorane, obnavljali škole, domove? Da li za buduća skladišta ili smo imali neki plan kako zadržati mlade obitelji, potaknuti demografsku obnovu, povećati broj učenika i povećati obrazovnu strukturu našeg stanovništva – pitao je Đurđević.
Županijska pročelnica za obrazovanje Andrea Prugovečki Klepac rekla je kako Županija nije dobila obavijest o namjerama za ukidanje gimnazija već je odluka poslana na e-savjetovanje. U Županiji su svjesni da broj učenika u srednjim školama gdje se planira ukinuti gimnazija zadnjih godina nije velik, te da su iz Ministarstva sugerirali da bi se trebalo razmisliti o mreži obrazovnih programa i racionalizacijama, no cilj Županije je da zaštiti svoja područja i škole i da mogućnost svim učenicima da u svojim školama upišu smjerove koje žele.
– Ovo je tema za širu raspravu. Mislim da je problematika veća od nas jer kada se govori o potrebama tržišta, svakako bi trebalo uvoditi nove obrazovne programe, ali s druge strane dok iz Ministarstva kažu može, ali bez novog zapošljavanja, to je praktički uz takve uvjete nemoguće – kazala je Prugovečki Klepac.
Na istu temu pitanja su postavile i Aida Sučić i Ines Šarić. Aida Sučić pitala je župana koliko je on osobno u mogućnosti utjecati na odluku o ukidanju gimnazija, a Ines Šarić je ustvrdila da se eventualnom provedbom ove odluke od strane Ministarstva onemogućuje učenicima iz ruralnih sredina fakultetsko obrazovanje.
– Mislim da smo svi stava, bez obzira iz koje stranke dolazili da smo protiv ovakvog ukidanja razrednih odjeljenja unatoč, treba opet biti objektivan, smanjenom broju učenika i činit ćemo sve da to spriječimo. Mi ćemo kao Bjelovarsko-bilogorska županija na čelu sa mnom činiti sve zakonito i otvoreno, kao i do sada i na taj način ćemo pokušati spriječiti ovaj prijedlog Ministarstva obrazovanja – zaključio je Marušić.