Na studijskom odjelu bjelovarske Narodne knjižnice „Petar Preradović“ je predstavljena knjiga zanimljivoga naziva – „Divan užas“. Zapravo, ovdje je riječ o sedamdesetak izabranih različitih tekstova o Slavku Kolaru koje je priredio urednik Mario Kolar, a koji su objavljeni tijekom proteklih stotinjak godina (1917. – 2021.). Za uredništvo su se također pobrinule Vinka Jelić-Balta (ravnateljica Gradske knjižnice Slavka Kolara u Čazmi) i Marina Junger. Naglasimo kako su to uglavnom: kritike, studije, eseji, memoari, ali i ostali raznorazni zapisi koji se na različite načine dotiču pojedinih Kolarovih djela. Dakle, cjelokupnog opusa ili njegova života. Nadalje, Slavko Kolar je jedan od najznačajnijih pisaca iz prve polovice 20. stoljeća. Najviše je ostao upamćen po humorističnim i ruralnim novelama, dok su neke od njih doživjele kazališne te televizijske adaptacije.
Tekstovi uvršteni u knjigu su objavljeni u različitim novinama, časopisima, zbornicama, leksikografskim priručnicima, autorskim knjigama i na internetskim stranicama. Kako u Hrvatskoj tako i u: Njemačkoj, Italiji, Austriji, Češkoj, Sloveniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini te Rusiji. Nakladnik je Gradska knjižnica Slavka Kolara Čazma, 2021. godina, dok su objavljivanju potpomogli Grad Čazma i Bjelovarsko-bilogorska županija. Također, važno je kazati kako su ovu književnu večer svojom nazočnošću uveličali književni kritičar Velimir Visković i Vladimir Strugar – upravitelj Zavoda za znanstvenoistraživački te umjetnički rad u Bjelovaru. Dakle, u bjelovarskom hramu knjiga opet je bilo izuzetno poučno i sada nam je preostalo još samo prenijeti vam dojmove gospodina Maria Kolara.
–Ovo je jedan mukotrpan i dugotrajan posao za koji je mom timu i meni bilo potrebno nekih godinu i pol dana od trenutka kada smo došli na ideju napraviti ga pa sve do vremena kada se knjiga našla na tiskanju. Moram naglasiti da sam radio razna istraživanja, čitao članke o Kolaru na mnogim mjestima, zaintrigiran njegovim djelima, ali zapravo, nikad nisam niti slutio da će jednoga dana doći do svega ovoga. Knjižnica u Čazmi je bila idealan partner, stala iza ideje, osigurala sve što je bilo potrebno i bila jako velika podrška kakva zaista treba biti. Nadalje, naslov je vrlo zanimljiv, intrigantan, a upravo to smo željeli – da knjiga nema neki klasičan naziv. Tome je tako iz razloga što je Kolar bio izuzetno humorističan i duhovit te sam se, razmišljajući dosjetio jedne njegove novele koja se zove „Divan užas“. Rekao bih da je vrlo zvučno, odražava Kolarov duh te smatram da je prikladno.
Tekstovi su raznoliki, ima i pozitivnih i negativnih, pomalo zločestih čitanja te mi je krajnji cilj u svemu ovome bio dočarati čitateljima na koje se sve načine Kolara doživljavalo. Naravno, knjiga je namijenjena cjelokupnoj populaciji, no ponajprije osobama koje imaju želju pobliže upoznati Kolara ili pisati nešto o njemu. Međutim, mislim da će isto tako, biti zanimljiva i ljudima iz njegovog rodnog kraja, dakle iz Bjelovarsko-bilogorske županije. Lijepo je čuti pozitivna razmišljanja književnih znalaca, a zaključno bih želio reći kako bih i u budućnosti volio prirediti još pokoje ovakvo djelo – jako zadovoljno i nadasve nadahnuto nam je govorio Mario Kolar, urednik ove nesvakidašnje knjige. (Filip Mlinar)