U bjelovarskoj Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ održana je promocija slikovnice zanimljivoga naziva – „Osit-ovnica, naša slikovnica“. Riječ je o slikovnici autora Maria Blahe, inače profesora tjelesne i zdravstvene kulture, a kako joj samo ime kaže – napravljena je u suradnji s članovima bjelovarske udruge osoba s intelektualnim teškoćama. Ideja za ovu slikovnicu javila se davno ranije te je sada konačno realizirana. Autorica predgovora je Vjeruška Štivić, dok se za pogovor pobrinula Snježana Berak. Slikovnica govori o svakodnevnim životnim aktivnostima, kao i pogledima na svijet oko nas. Treba kazati da je poučnog karaktera, a njena zanimljivost jest ta da je kreirana u obliku rime. Nadalje, već sada se nalazi na policama zagrebačke Narodne knjižnice, a o njenoj kvaliteti kazuje i činjenica da je nominirana za neke prestižne književne nagrade. Stoga, cjelokupni tim koji je mukotrpno radio na ovom projektu zaslužuje ogromne pohvale te nam kao zaključak ove prekrasne priče preostaje samo prenijeti vam autorova, odnosno razmišljanja autorice pogovora.
–Radi se o jednoj unikatnoj slikovnici u čijoj su izradi sudjelovale osobe s intelektualnim teškoćama. Proučavali smo literaturu i, kako nismo uspjeli nigdje pronaći nešto tome slično, odlučili smo uključiti naše korisnike. Također, učiniti korak ka području kulture. Kao što znamo, ovakve se udruge većinom bave socijalnim radom, pružaju usluge prijevoza, prehrane, provode raznorazne terapijske radionice te se bave sportom. Dakle, odlučili smo učiniti još jedan korak naprijed, a obzirom da svi lijepo crtaju, nekolicina njih zna i čitati u potpunosti smo se potrudili to iskoristiti. Nastajanje slikovnice je trajalo duže od godinu dana jer je u svemu tome bilo potrebno sagledati mnoštvo čimbenika. Jednostavnije rečeno, morali smo sve dobro pripremiti, a u cilju da cjelokupan projekt okončamo onako kako mi to želimo. Uspjeli smo u tome te je još važno reći kako nas se sada još više uvažava. Naravno, postoji tu još prostora za napredak, dok, kada me pitate o temama pjesama u slikovnici reći ću da ih ima svakoraznih. Ipak, najviše se baziramo na ljubav, odnosno, želimo pokazati kako u našim srcima ima mjesta za svakoga. Naši su članovi, baš poput nas oduševljeni svime i već sada se traži motivacija za buduće izrade –ponosno je govorio Mario Blaha, autor ove nesvakidašnje slikovnice.
–Bio je ovo dug i mukotrpan rad, čak i u vrijeme najveće pandemije. Dakle, svi zajedno smo jako duboko povezani te je kontinuitet kojeg imamo meni osobno dao za pravo da se u ovoj priči pojavim kao autorica pogovora. Mislim da sam među prvima imala prilike vidjeti izgled same slikovnice, dala još neke sugestije i zaista sam sretna i radosna. Osobama s intelektualnim teškoćama samo treba pružiti prigodu da se dokažu te one, bez imalo sumnje mogu sve. Slikovnica je namijenjena svima – djeci, roditeljima… i smatram da će ljudi, kada ju pročitaju uvidjeti njezinu vrijednost. Isto tako, raduje me i činjenica što će zasigurno ovo biti putokaz i ostalim udrugama za daljnje napredovanje – rekla je Snježana Berak, autorica pogovora. (Filip Mlinar)