Nakon ’90. i Domovinskog rata možda smo mislili da više nikad nećemo razmišljati o skloništima u slučaju ratne opasnosti ili neke veće katastrofe, no trenutna situacija u Ukrajini uplašila je mnoge i ponovno se postavlja pitanje gdje se skloniti u slučaju neposredne opasnosti.
Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić jučer je obišao neka od skloništa u Bjelovaru i rekao kako Grad Bjelovar ima 17 atomskih skloništa kapaciteta 2500 ljudi.
– Skloništa su prostrana, prozračna, funkcioniraju i postoje ležajevi. Planiramo napraviti sastanak s predstavnicima stanara i obići preostali dio skloništa u narednim danima. Napravit ćemo i brošure u digitalnom obliku za građane s osnovnim informacijama kako postupiti u slučaju elementarnih nepogoda ili rata. Zaista to sve radimo smireno jer nema mjesta nikakvoj panici, ali u današnjem svijetu kada otvorite televizor, internet ili neki treći medij prva informacija je rat pa je dobro upoznati javnost da mjesta za paniku nema, ali smo spremni – kazao je Igor Brajdić, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika, a prenosi Bjelovar.live.
Foto: Bjelovar.live
Važno je napomenuti da je Grad Bjelovar vlasnik većine tih skloništa, no vlasništvo nikada nije upisano u zemljišne knjige. Postupak upisa je u tijeku.
Jedno sklonište nalazi se ispod višestambene zgrade Centar 2 u Naselju kralja Zvonimira i slovi kao atomsko. Slično sklonište nalazi se ispod susjedne zgrade Centar 5. Ostala skloništa ”rasuta” su po gradu, a dva od ukupno tri znana čiji je Grad formalni vlasnik nalaze se u središtu grada.
Radi se o skloništu u zgradi na adresi Ulici Ivana Gundulića 1, potom u je sklonište na Trgu Eugena Kvaternika 7a (sklonište ispod radija) te jedno u objektu u kojem je smještena Javna vatrogasna postrojba u Ulici Otona Kučere 1, piše Bjelovar.live.
Za razliku od Bjelovara, Grad Čazma se ne može pohvaliti velikim brojem skloništa. U Stožeru civilne zaštite Grada Čazme provjerili smo kakva je situacija sa skloništima i dobili informaciju da samo tri stambene zgrade imaju skloništa koja imaju kapacitet za primitak stanara tih zgrada. Riječ je stambenoj zgradi u Ulici Milana Novačića gdje je smještena Privredna banka, zgrada u Ulici Kralja Tomislava gdje je knjižara i Udruga obrtnika, te stambena zgrada u Ulici braće Radić.
Ono što valja napomenuti je da se o skloništima tijekom godina nije previše vodila briga i svako od njih bi trebalo imati filtere zraka koji bi trebali biti u odličnom stanju, te redovito servisirani. Veliko je pitanje koja skloništa kod nas zadovoljavaju uvjete za eventualni duži boravak u njima.
S obzirom na broj stanovnika i Bjelovara i Čazme, no i ostalih gradova vidljivo je da bi se u slučaju neke veće katastrofe većina građana morala snaći kako zna i umije.